MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
MHP'li Başkan: Antalya hem turizm hem tarım hem de sanayi açısından marka şehirdir

24.11.2021 00:08

Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündem dışı söz alan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Dünyanın en büyük örtü altı (seracılık) fuarı olan Growtech, 24 - 27 Kasım 2021 tarihlerinde 20. kez Antalya’mızda, Anfaş Fuar Merkezi'nde tüm dünyadan katılımcıları ve ziyaretçileri bir araya getireceğini belirtti.

MHP'li Başkan: Antalya hem turizm hem tarım hem de sanayi açısından marka şehirdir

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, TBMM'da gündem dışı söz aldı. Yarın ANFAŞ'ta başlayacak olan dünyanın en büyük örtü altı (seracılık) fuarı olan Growtech Fuarı hakkında bilgi verdi. Fuarın 20. kez Antalya'da düzenleneceğini belirten MHP Antalya Milletvekili Başkan, Antalya’nın hem turizm hem tarım hem de sanayi açısından üç büyük potansiyeli bünyesinde barındıran ve dünyada çok az şehre nasip olacak özeliklere sahip bir marka şehir olduğunu söyledi

ANTALYA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

"Güneşin başkenti olan bu kadim şehrimizin en büyük potansiyellerinden biriside hiç şüphesiz ki bereketli toprakları üzerinde oluşan “Tarım” sektörüdür" diyen MHP'li Vekil Başkan, "Bu başarıda emeği olan tüm çiftçilerimizle ve tüm hemşehrilerimle gurur duyduğumu yüce meclisimizin kürsüsünden bir defa daha ifade etmek istiyorum. Özellikle tropikal meyve noktasında Antalya’mız kendisini göstermesi hem şehrimiz hem de ülkemiz için büyük bir kazanımdır. Ülkemizde yapılan örtü altı üretim alanlarının yüzde 39’u vekili olmaktan gurur duyduğum bu eşsiz şehrimizde gerçekleşmektedir.

2020 yılı verilerine göre gerçekleştirilen;

  • Örtü altı domates üretiminin %60’ı
  •  Biber üretiminin %68’i
  •  Patlıcan üretiminin %55’i
  • Salatalık üretimin ise %43 ‘ü Antalya’mızda yetiştirilmiştir.

Süs bitkileri üretimine baktığımızda ise;

  • Karanfil üretimin %59’u
  • 4 Gerbera üretiminin %84’ü
  • Anemon üretiminin %76’sı Antalya’da yetiştirilmiştir

Bu sayede ülkemizin ekonomisine 16 milyar Türk Lirası Bitkisel Üretim Değeri Katarak Türkiye 1’incisi olmanın gururunu da haklı olarak yaşıyoruz.
Ayrıca 2020 yılında ülkemizde gerçekleşen portakal üretiminin yüzde 30’u, nar üretiminin yüzde 24’ü, muz üretiminin yüzde 41’i ve Avokado üretiminin yüzde 83’ü yine Antalya’da üretildi" dedi.

"ANTALYA BÜYÜK BAŞARIYA İMZA ATTI"

Antalya'nın 2019 yılında 536 bin ton olan yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştirdiğini belirten MHP Antalyalı Milletvekili Başkan, "2020 yılında 665 bin tona çıkmış ve bunun karşılığında Antalya’mız ve ülkemize 586 milyon dolarlık nakdi giriş sağlayarak bir başka başarıya imza atmıştır. Kırsal alanda yaşayan kadınlarımızın eş, annelik ve ev işlerinin yanı sıra tarımsal üretimin her aşamasında aktif rol aldıklarını söyleyerek; Ülkemiz için son derece önemli ve stratejik bir sektör olan tarımın ve üretimin merkezinde yer alan kadın çiftçilerimizin yüzde 50 gibi büyük bir paya sahip olması bir ziraat mühendisi olarak beni çok mutlu etmektedir" dedi.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜ KUTLADI

Abdurrahman Başkan konuşmasında 24 Kasım Öğretmenler Günü unutmayarak, "Atatürk’ün izinde, 'Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır' sözünün bilincinde, Türk gençliğinin bilgi ve kültürle donatılması, çocuklarımızın ve memleketimizin geleceği adına, yurdumuzun dört bir yanında cefakârca görev yapan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlarken, söz konusu Öğretmenler Günü olunca kutlu bir yolun mümessilleri canlanır hafızamda. Kutlu bir makama ulaşanlar düşer aklıma. Hatıraları şeref nişanesi, ayrılıkları gönülde birer yara… Bir öğretmen adayı olan, 23 Kasım 1970’te vatan hainlerinin ağır işkenceleri sonucu şehit edilen ağabeyim Ertuğrul Dursun Önkuzu, Ege Üniversitesi’nde sözde öğrenci kılığındaki teröristlerce şehit edilen, tarih okurken tarih yazan Fırat Yılmaz Çakıroğlu gelir, yine PKK’lı hainlerce şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz kardeşlerim nezdinde eğitim ordumuzun tüm şehitlerini rahmetle ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

TGK'dan Döviz baskısı altında zor günler yaşayan Anadolu Basını için acil çözüm önerileri

TGKdan Döviz baskısı altında zor günle..

TGK'dan Döviz baskısı altında zor günler yaşayan Anadolu Basını için acil çözüm önerileri
Önce Rus, şimdi de Alman uyruklu kadın! Ne oluyor bu yabancılara...

Önce Rus, şimdi de Alman uyruklu kadın..

Önce Rus, şimdi de Alman uyruklu kadın! Ne oluyor bu yabancılara...
Fırtına uyarısını duyan, eşsiz manzara için sahile koştu

Fırtına uyarısını duyan eşsiz manzara ..

Fırtına uyarısını duyan, eşsiz manzara için sahile koştu
Son Dakika: Bakan Bilgin'den ' 3600 ek gösterge' açıklaması

Son Dakika: Bakan Bilgin'den ' 3600 ek..

Son Dakika: Bakan Bilgin'den ' 3600 ek gösterge' açıklaması
Gaziantep'te infial yaratan görüntü! 3 aylık bebeğini acımasızca dövdü

Gaziantep'te infial yaratan görüntü! 3..

Gaziantep'te infial yaratan görüntü! 3 aylık bebeğini acımasızca dövdü
Devlet Bahçeli'den temel ihtiyaç ürünleri için indirim çağrısı

Devlet Bahçeliden temel ihtiyaç ürünle..

Devlet Bahçeli'den temel ihtiyaç ürünleri için indirim çağrısı