MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi
IPA basın bilgilendirme toplantısı yapıldı

29.09.2017 12:42

Avrupa Birliği’ne aday ülkelere yönelik mali desteklerin 2007 yılından bu yana ele alındığı Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) basın bilgilendirme toplantısı Ankara’da yapıldı.

IPA basın bilgilendirme toplantısı yapıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı Başkan Vekili Burak Çağatay Doğan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü Ulusal Yetkilendirme Görevlisi Ofisi Başkanı İbrahim Sepeci, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşarı François Begeot ile Türkiye’nin dört bir yanından gazeteci ve cemiyet başkanları katıldı. Antalya’yı toplantıda Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni temsil etti. 

Toplantıda Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı – IPA hakkında bilgiler verilirken Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın, Avrupa Birliği üyeliği yolunda siyasi ve ekonomik reformlar üstlenen ülkelere destek verdiği açıklandı.

IPA kanalıyla, aday ülkenin Avrupa Birliği’ne üye olma yolundaki ihtiyaç ve önceliklerine hizmet eden projeler desteklendiği belirtilirken, projeler aracılığıyla kullandırılan IPA fonları, Avrupa Birliği müktesebatına uyumu ve bu uyum için gerekli idari kapasitenin oluşturulduğu kaydedildi. 

Bu kapsamda Türkiye’nin 2007-2013 döneminin ardından 2014-2020 döneminde de bu desteklerden faydalanacağı açıklandı. Alınacak destek için IPA I döneminde, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Bileşeni’ne aktarılan fonların etkili ve verimli bir şekilde kullanılması için, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı ve ilgili kurumlar tarafından, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı’nın hazırlandığı ifade edildi.  

IPA I. döneminde, İKG OP kapsamında, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla oluşturulan 509,7 Milyon Avro toplam bütçe ile Türkiye’nin her tarafında 938 projenin desteklendiği ve yaklaşık 800 bin vatandaşa ulaşıldığı açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2014-2020 yıllarını kapsayan ve IPA II olarak adlandırılan yeni dönemde de, “Eğitim, İstihdam ve Sosyal Politika Sektörü” için sorumlu kılındığı ifade edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığ’nın, 2014-2020 yıllarını kapsayan ve IPA II olarak adlandırılan yeni dönemde de, “Eğitim, İstihdam ve Sosyal Politika Sektörü” nden sorumlu olduğu açıklandı.

İsteyen vatandaşların İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi hakkında daha fazla bilgiye www.ikg.gov.tr adresinden ulaşılabilecek. 

Toplantıda ayrıca Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşarı François Begeot’de AB ve fasıllar hakkında bilgiler verdi.

(Emre Gündoğdu / MYGazete.com )

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto