MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütFide üretim tesisleri 5 bin kadına ekmek kapısı oluyor

08.10.2021 19:21

Antalya haber... Kumluca ilçesinde üretim yapılan fide tesisleri yaklaşık 5 bin kadına ekmek kapısı oluyor.

Fide üretim tesisleri 5 bin kadına ekmek kapısı oluyor

Antalya haber...  Türkiye’de hazır fide üretimi yapan yaklaşık 180 firmanın 14’ü Kumluca ilçesinde bulunuyor. Üretimin tamamının kadınlar tarafından gerçekleştirildiği bu firmalar yoğun sezonda 5 bin kadına istihdam sağlıyor.

“KADINLARIMIZ OLMASA DA BU İŞİ BAŞARAMAYIZ”

Tesislerinde çalışan 155 personelin yalnızca 5 kişisinin erkek olduğunu belirten fide işletmesi sahibi Ziraat Mühendisi Hüseyin Pehlivan, kadın işçi çalıştırdığı için son derece mutlu olduğunu belirterek, “20 yıldır fide üretimi yapıyorum. Türkiye genelinde yaklaşık 180 fide üretici firma bulunuyor. Kumluca ilçemizde de 14 adet farklı büyüklüklerde fide firması var. Bu firmalarımız normalde içerisinde bulunduğumuz Batı Antalya’ya hizmet vermek için kuruldu. Fakat ülkemiz, tarım ülkesi olduğu için özellikle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında tüm Türkiye’ye buradan fide sevk ediyoruz. Tesislerimizde en fazla kadınlarımız çalışmakta. Çünkü yaptığımız iş çok hassas bir iş ve bu işi en iyi kadınlar yapıyor. Şu an işletmemizde 150 kadın çalışıyor. Kumluca genelinde ise 3 bin 500 kadın çalışıyor. Yoğun dönemlerde bu sayı 5 bini aşabiliyor. Kadınlarla çalışmaktan son derece mutluyuz. Kadınlar olmasaydı herhalde biz işi erkekler ile yapamazdık” dedi.

Ziraat Mühendisi Hüseyin Pehlivan

“GÜNLÜK SİGORTA YAPILIYOR”

Kadınlara günlük sigorta yapıldığını söyleyen Pehlivan, “Kadınlarımızı evlerinden servisle alıp, servisle bırakıyoruz. Öğle yemeklerini biz veriyoruz. Çalışma saatlerimiz 8 saat. Fazla mesai yapılması gereken zamanlar oluyor. O zamanda fazla mesai ücretlerini alıyorlar. Burada çalışan kadınlarımızın tamamı günlük sigorta yapılıyor. İşi olan bir önceden belirterek işe gelmeyebiliyor. Bu konuda kendilerine rahatlık sağlıyoruz” diye konuştu.

“RAHAT VE HUZURLU VE BİR ÇALIŞMA ORTAMIMIZ VAR”

30 yıldır çiftçilik yaptığını belirten Neriman Bıyıklıoğlu, fide tesisinde huzurlu bir ortamda çalıştığını belirterek, “30 yıldır çiftçilik yapıyorum. 5 yıldır da fide üretim tesisinde çalışıyorum. Burada çok güzel bir çalışma ortamı var. Tekniker ve mühendislerimizle çok iyi anlaşıyoruz. Burada bir çok kadın birlikte çalışıyoruz. Bizim için güzel bir kazanç kapısı. Burada çalışmaktan mutluyum” dedi.

“İSTANBUL'DAN GELDİM”

Daha önce İstanbul’da yaşadığını söyleyen Naime Kılıçoğlu, “4 yıldır bu fide tesisinde çalışıyorum. Hem harçlığımızı kazanıyoruz hem de çok güzel bir çalışma ortamı var. Sabah servis evimizden alıyor. Saat 10.00’da kahvaltı ve çay molamız var. Öğle yemeğimizi iş yerimiz veriyor. Çok güzel bir ortam. Kadınlar için bulunmaz bir ekmek kapısı. 4 yıldır sigortam yatıyor. Keşke daha önceden böyle bir fırsat olsaydı. Tüm kadınlarımıza tavsiye ederim” şeklinde konuştu.

“ÜRETİMDEN TESLİMATA KADAR KADINLARIMIZ ÇALIŞIYOR”

Tesisin her alanında kadınların çalıştığını belirten Sera Sorumlusu Saime Küçük, “Tesisimiz sabah 8.00’de iş başı yapıyor. İlk olarak iş bölümü ve görev dağılımı yapıyoruz. Bazı kadınlarımız çift ayırma ve boylama yapıyor, bazıları ise ürünlerin çiftçilere ulaştırılmasından sorumlu. Buradaki işleyişin her aşamasında kadınlarımız var” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kaynak: İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

16 Ağustos Salı Antalya'da hava durumu!

16 Ağustos Salı Antalya'da hava durumu!

16 Ağustos Salı Antalya'da hava durumu!
Akaryakıt fiyatlarında flaş gelişme! Fiyatlar yüzde 5 düştü

Akaryakıt fiyatlarında flaş gelişme Fi..

Akaryakıt fiyatlarında flaş gelişme! Fiyatlar yüzde 5 düştü
Son dakika: Acı haberi Vali duyurdu! Şiddetli yağış ve fırtına can aldı!

Son dakika: Acı haberi Vali duyurdu! Ş..

Son dakika: Acı haberi Vali duyurdu! Şiddetli yağış ve fırtına can aldı!
Bakan Çavuşoğlu'na MHP lideri Bahçeli'den tam destek

Bakan Çavuşoğlu'na MHP lideri Bahçeli'..

Bakan Çavuşoğlu'na MHP lideri Bahçeli'den tam destek
Son dakika! Antalya’da ceset bulundu

Son dakika! Antalya’da ceset bulundu

Son dakika! Antalya’da ceset bulundu
Sözleşmeli Er Atakan Çakır şehit oldu

Sözleşmeli Er Atakan Çakır şehit oldu

Sözleşmeli Er Atakan Çakır şehit oldu