Fed hamlesi sonrası yön değişti! Altından yeni beklenti

24.03.2023 11:51

ABD’de banka iflasları dolar likidasyonu hamlesini getirdi. Fed'in 1 yıl boyunca yaptığı sıkılaşma bir anda rafa kalktı, faiz kararları yine yükseltme olurken çeşitli yöntemlerle piyasaya para enjekte edildi. Peki Fed kararı sonrası altında son durum ne? Yükseliş devam edecek mi? İşte detaylar...

Fed hamlesi sonrası yön değişti! Altından yeni beklenti

Para ve emtia piyasalarında gözler Fed ve TCMB'nin faiz kararındaydı. Peki Fed ve TCMB kararı sonrası piyasalarda son durum ne? Altında yükseliş devam eder mi? İşte detaylar...

ALTIN TAHMİNİ DEĞİŞTİ

Goldman Sachs finansal riskler için en iyi güvenli limanın altın olmaya devam ettiğini belirterek ons altın için hedef fiyatını yükseltti.

Banka, altın için 12 aylık hedefini 1950 dolar/ons seviyesinden 2050 dolar/onsa çıkardı. Goldman Sachs ayrıca emtia fiyatları için pozitif olmaya devam ettiğini belirterek S&P GSCI için 12 aylık getiri tahminini yüzde 27,9 olarak ortaya koydu.

QNB Finansinvest tarafından hazırlanan piyasa analizinde şu ifadeleri kullandı:

"TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) para politikası faizi olan 1 haftalık repo faizini değiştirmeyerek %8,5 oranında sabit tuttu. Piyasa beklentisi için ise 50 baz puan ve faizlerin sabit bırakılması arasında ortada kalmıştı diyebiliriz.

Karar metnine baktığımızda; Kurul’un yaptığı değerlendirmenin büyük oranda bir önceki karar metnine yakın olduğunu gözlemliyoruz. Öte yandan, Kurul kendi ifadesiyle “sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması deprem sonrasında daha da önemli hale” gelmesinden dolayı 50 baz puan faiz indirimine gitmişti.

FAİZ İNDİRİMİ ÖNGÖRMÜYOR

Kurul, dünkü karar metninde de benzer niyet ve önceliklere yer vermeyi sürdürse de bu sefer faiz indirimine gerek duymamış ya da bunu uygun görmemiş görünüyor. Fed’in ise toplantı kararını hatırlayacak olursak; 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirerek politika faiz oranı aralığını %4,75-5 bandı ile 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkarmıştı. Fed Başkanı Powell kararların ardından yaptığı basın toplantısında; bankacılık sistemindeki koşulları yakından izlemeye devam edeceklerini, sorunların çok yeni olduğunu ve sistemi sağlam tutmak için gereken tüm araçlarını kullanmaya hazır olduklarını belirtti.

FED'DE DURUM NE?

Powell, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini ve istihdam piyasasının sıkı olduğunu ifade ederken, %2’lik enflasyon hedeflerine bağlı olduklarının ve enflasyonu bu hedefe döndürmek için ellerinden geleni yapacaklarının mesajını verdi. Fed yetkilileri ayrıca bu yıl için faiz indirimi öngörmüyor. Fed’in enflasyonu düşürmek konusunda güçlü mesaj vermeye devam ettiğini ve gelen verilere bağlı olarak hareket edeceğini görüyoruz. Öte yandan; BIST 100 Endeksi’nde 5020 direncinin aşılmasını endeksin görünümü için olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu seviyenin üzerinde kalınması ile beraber yükseliş eğilimi korunabilir.

DÖVİZ KURU HAKKINDA

EUR/USD, Fed’in faiz kararının ardından doların güç kaybetmesi ile önemli direnç seviyelerini aştı. Paritede kısa vadeli yükselen trendde hareket ediyor. 1,08 destek konumunda iken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı görünüyor. 1,0910 hedef direnç olarak takip edilebilir. 1,0760 desteğinin üzerinde kısa vadeli görünümün olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Dolar kurunda yukarı yönlü baskı korunuyor. Kurda 19,00 desteğinin üzerinde 19,10 direnç olarak izlenebilir. 18,93 destek ikincil destek seviyesidir."

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Gram altın yeni güne 1220 lira seviyesinde başlarken ons altın 2000 dolar seviyesine yaklaştı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

ATB Başkanı Ali Çandır Temmuz ayı Tarım Girdi Fiyat Endeksi'ni değerlendirdi

ATB Başkanı Ali Çandır Temmuz ayı Tarı..

ATB Başkanı Ali Çandır Temmuz ayı Tarım Girdi Fiyat Endeksi'ni değerlendirdi
72 kültürün buluştuğu 'Yöreler Renkler Festivali' başlıyor

72 kültürün buluştuğu 'Yöreler Renkler..

72 kültürün buluştuğu 'Yöreler Renkler Festivali' başlıyor
Son dakika: Faiz kararının ardından dolar ve altından ilk tepki

Son dakika Faiz kararının ardından dol..

Son dakika: Faiz kararının ardından dolar ve altından ilk tepki
Son dakika: Merkez Bankası faiz Eylül ayı kararı belli oldu

Son dakika Merkez Bankası faiz Eylül a..

Son dakika: Merkez Bankası faiz Eylül ayı kararı belli oldu
Konyaaltı'nda spor yapmayan kalmayacak

Konyaaltında spor yapmayan kalmayacak

Konyaaltı'nda spor yapmayan kalmayacak
Meteoroloji tarih verdi!Dereceler 40'ı görecek!

Meteoroloji tarih verdi!Dereceler 40'ı..

Meteoroloji tarih verdi!Dereceler 40'ı görecek!