MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi

Fenix center
Ekmeğe zam kararı Ekmek Fiyat Komisyonu'nda reddedildi

17.04.2021 18:02

Antalya haber... Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) meclisi tarafından alınan ekmeğe zam kararı Antalya Valiliği Ekmek Fiyat Komisyonu'nda reddedildi. ATSO'ya bağlı fırıncılar mahkemeye gideceklerini açıkladı.

Ekmeğe zam kararı Ekmek Fiyat Komisyonu'nda reddedildi

Antalya haber... ATSO 7'nci Grup Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi tarafından yaklaşık 3 ay önce alınan ve mart ayı sonunda da ATSO Meclisi tarafından kabul edilen ekmeğe zam kararı, Antalya Valiliği'nin vali yardımcısı başkanlığında Büyükşehir Belediyesi, ATSO ve AESOB temsilcilerinden oluşan dört üyeli Ekmek Fiyat Komisyonu'nda reddedildi. ATSO Meclisi'nde alınan kararda 200 gram 1.5 TL iken 210 gram 2 TL şeklinde kilogram fiyatı 9.5 TL civarında yeni fiyat belirlenmişti.

Ekmeğe zam kararı reddedildi

ZAM KARARI REDDEDİLDİ

ATSO'nun 30 Mart tarihli meclis toplantındaki zam kararı üzerine dört üyeli Antalya Valiliği Ekmek Fiyat Komisyonu önceki gün toplandı. Komisyonda ATSO ve AESOB temsilcilerinin kabul oyuna karşın komisyon başkanı vali yardımcısının iki sayılan oyu ve Büyükşehir Belediyesi temsilcisinin toplam üç oyuyla zam kararı reddedildi. Komisyon kararı ilgili kurumlara da tebliğ edildi.

KARAR NEDEN REDDEDİLDİ?

Komisyonda ATSO'yu temsilen yer alan fırıncı esnafı da olan Yönetim Kurulu Üyesi Murat Totoş, mecliste aldıkları zam kararının komisyonda reddedildiğini belirterek, “Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ekmek kilogram fiyatının 6.25 TL olduğu yönündeki görüşünü savunuyorlar. Kaldı ki biz yaklaşık 1.5 yıldır 200 gramı 1.5 TL olarak kilogramını 7.5 TL'den satıyoruz. Ayrıca red kararında normal ekmek dışındaki diğer ekmek türlerinden para kazanıldığı ve bu şekilde telafi edilebileceği gibi de gerekçeler bulunuyor" dedi.

"AKIL TUTULMASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL"

Son 1.5- 2 yıllık süreçte hammadde ve sair giderlere ciddi düzeyde zam geldiğine dikkati çeken Totoş, “Hammaddeye yaklaşık yüzde 70, asgari ücrete yüzde 21, elektrik ve doğalgaza gelen zamlar, kira artışları gibi oranları görmemezlikten gelmeleri akıl tutulmasından başka bir şey değil. Bu şekilde gidildiği takdirde biz bu fiyatı uygulayana dek fırıncıların yüzde 50'si batar ve bunu göremeyen kurumlarla karşı karşıyayız" diye konuştu.

MAHKEMEYE GİDECEKLER

Red kararını haksızlık olarak nitelendiren Murat Totoş, fırıncı esnafının hakkını hukuki yollardan aramaya devam edecekleri ve mahkemeye başvuracaklarını açıkladı. Antalya'nın eski büyükşehir sınırlarındaki beş ilçede toplam 145 fırıncı esnafı olduğunu belirten Totoş, unlu mamul adı altında, amacı dışında ve merdiven altı şeklinde büyük bir sorun olarak da 170'e yakın işyeri bulunduğu ve her geçen gün sayılarının arttığını dile getirdi.

AESOB'A BAĞLI FIRINCILAR ODASI DA KONUYU MAHKEMEYE TAŞIMIŞTI

AESOB'a bağlı Fırıncılar Odası tarafından daha önce alınan karar gereği 1.5 TL olan 200 gramlık ekmeğe, 210 gram ve 2 TL olarak uygulanan zam kararı da Antalya Valiliği'nin itirazı üzerine mahkemeye taşınmıştı. Ticaret Mahkemesi kararıyla da yürütmeyi durdurma kararı alınan ekmek fiyatına zammına ilişkin haziran ayındaki duruşmada mahkemenin son kararı vermesi bekleniyor.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Son model cep telefonlarında yeni trend: Kiralama

Son model cep telefonlarında yeni tren..

Son model cep telefonlarında yeni trend: Kiralama
12 Mayıs Salı Antalya'da hava durumu

12 Mayıs Salı Antalyada hava durumu

12 Mayıs Salı Antalya'da hava durumu
İsrail Gazze’ye yeni saldırı! Hamas Tel Aviv’e 130 roket attı

İsrail Gazze’ye yeni saldırı! Hamas Te..

İsrail Gazze’ye yeni saldırı! Hamas Tel Aviv’e 130 roket attı
Şampiyonluk düğümü son haftaya kaldı! İşte son puan durumu ve kalan maçlar

Şampiyonluk düğümü son haftaya kaldı İ..

Şampiyonluk düğümü son haftaya kaldı! İşte son puan durumu ve kalan maçlar
Fenerbahçe, şampiyonluk yolunda ağır yaralı...

Fenerbahçe, şampiyonluk yolunda ağır y..

Fenerbahçe, şampiyonluk yolunda ağır yaralı...
Farklı galibiyetle Galatasaray zirveye ortak

Farklı galibiyetle Galatasaray zirveye..

Farklı galibiyetle Galatasaray zirveye ortak