MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Bayramda çalışan ne kadar kazanacak? Hesap netleşti!

18.07.2021 17:35

Kurban Bayramı ile 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nün aynı aya denk gelmesiyle 5,5 günlük resmi tatil oluştu. Kurban Bayarmı'nda bazı çalışanlar bayram tatili yapacakken bazı çalışanlar ise mesaisine devam etmek zorunda. Çalışmaya bayram sürecinde de devam edecek işçiler bayram mesai ücreti olarak ne kadar alacağını merak ediyor.

Bayramda çalışan ne kadar kazanacak? Hesap netleşti!

Kurban Bayramı 20 Temmuz Salı idrak edecek. 19 Temmuz Arefe günü de dahil edildiğinde toplamda 4.5 günlük resmi tatil olacak. Bayramın birkaç gün öncesine denk gelen 15 Temmuz'da da resmi tatil izni yapıldı ve bu ay izin süresi 5.5 gün oldu. Resmi tatillerde çalışmayan işçiler tam gün ücretini almaya devam ediyor. Çalışanlar ise belirtilen miktarda ücret alıyor.

Aylık maaş ile çalışan bir işçinin günlüğü hesaplanırken toplam brüt ücret 30'a bölünür. Çıkan rakam iki ile çarpılır ve bayram çalışma ücretinin ne kadar olduğu bulunur.

Örnek vermek gerekirse 3.000 TL maaş ile çalışan bir işçinin günlüğü 100 TL'dir. Bu işçi bayramda çalıştığı her gün için 100 TL daha ücret alır. Yani bayram günleri 100 TL değil 200 TL kazanır.

Bayram günü ilave mesai yapması, yani 7.5 saatten fazla çalışması durumunda ise her çalışma saati için yüzde 50 daha fazla ücret alır. Asgari ücret alan bir işçi 15 Temmuz'da ve Kurban Bayramı'nın tamamında çalışırsa 518 TL daha fazla ücret alır.

FAZLA MESAİ DE ÖDENİR

Bayram günü çalışma ücretleri nakit olarak ödenir. Bu çalışmaların yerine izin kullandırmak mevzuata aykırı. Bu sebeple çalışanlara izin kullandırmak yerine paralarının ödenmesi gerekir.

GAZETECİLERİN ÖDEMESİ İŞÇİLERİN ÖDEMESİNDEN FARKLI

Medya sektörü çalışanları bayramda da çalışıyor. Gazetecilerin bayram çalışmaları diğer işçilere göre farklı ücretlendirilir. Basın İş Kanunu'nda genel tatil ücreti kavramı yer almıyor. Bu nedenle gazetecilerin çalışmaları tatil ücreti olarak değil, fazla mesai olarak değerlendirilir. Diğer işçiler bayramda çalıştıklarında tam yevmiye alırken gazeteciler yarım yevmiye alır.

Örnek vermek gerekirse günlük 100 TL yevmiye alan bir işçi bayramda çalışınca 200 TL alıyor. Bayramda çalışan gazeteci ise 150 TL alır.

İDARİ İZİN ÖZELİ KAPSAMAZ

Bayramlarda kamu çalışanları için verilen idari izinler özel sektörde mesai olarak nitelenmiyor. İşverenin kendi insiyatifi ile tatili uzatması durumunda özel sektör çalışanları izinli sayılır.

PARA YERİNE İZİN OLMAZ

Bayramda çalışan işçinin çalışma ücreti para olarak ödenir. Bu ödemeler bir sonraki ücret ile beraber verilir. Çalışmaların yerine izin kullandırmak mevzuata aykırıdır. Bu sebeple bayramda çalışan işçilerin ücretinin ödenmesi gerekir.

Eğer bayramda çalışanlar fazladan yevmiye almış ve ayrıyetten fazla mesai yapmışsa, yani haftalık çalışma 45 saati geçmişse bu kez ayrıca fazla çalışma ücreti ödenir. Fazla mesailerin, mali zorluk olmadığı halde ödenmemesi durumunda işçi haklı fesih ile tazminat hakkına sahip olur. İş Kanunu'nun 24. Maddesi bu hakkı düzenliyor.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Filenin sultanları maçın sonunu getiremedi

Filenin sultanları maçın sonunu getire..

Filenin sultanları maçın sonunu getiremedi
Son dakika! Antalya’da yangın bir mahalleye daha sıçradı... Vatandaşlar canını zor kurtardı!

Son dakika! Antalya’da yangın bir maha..

Son dakika! Antalya’da yangın bir mahalleye daha sıçradı... Vatandaşlar canını zor kurtardı!
AESOB Başkanı Adlıhan Dere'den aşı çağrısı

AESOB Başkanı Adlıhan Dereden aşı çağr..

AESOB Başkanı Adlıhan Dere'den aşı çağrısı
Kemer Belediyesi'nden Manavgat'a yardım kolileri

Kemer Belediyesi'nden Manavgat'a yardı..

Kemer Belediyesi'nden Manavgat'a yardım kolileri
Bodrum'da yangın kabusu büyüyor! Oteller tahliye ediliyor

Bodrum'da yangın kabusu büyüyor! Otell..

Bodrum'da yangın kabusu büyüyor! Oteller tahliye ediliyor
Ekoturizm Çalıştayı sona erdi

Ekoturizm Çalıştayı sona erdi

Ekoturizm Çalıştayı sona erdi