MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Bayram tatili öncesinde başvuran parasını alıyor! Milyonları ilgilendiren o yasa

11.07.2021 20:06

Kurban Bayramı tatili yaklaşırken, tüm çalışanlar tatil için işverenlerinden avans talebinde bulunabiliyor. Ancak birçok çalışan bayram tatili öncesinde avans hakkı olduğundan haberi olmadığı için bu hakkından yararlanamıyor. Özellikle yıllık iznini, bayram tatili ile birleştirenler için ek olarak bir açıklama daha yapıldı. Çalışanlar, bayram tatili öncesinde dilerlerse izin yapacakları günlerin parasını önceden talep edebiliyorlar.

Bayram tatili öncesinde başvuran parasını alıyor! Milyonları ilgilendiren o yasa

Bayram tatili yaklaşırken, birçok insan şimdiden bayram tatil planlarını yapmaya başladı. Buna göre çalışanların bayram tatili öncesinde çeşitli hakları bulunuyor. Bunlar, bayram tatilinden bağımsız olarak verilen 4 gün ücretsiz izin ve bayram tatilinden önce çalışanların izin kullandıkları günlerin parasını önceden alabilme imkanı oluyor. Ancak birçok çalışanın bu durumdan haberi yok.

TALEP EDEN PARASINI ALIYOR!

Milyonlarca çalışan, Kurban Bayramı’nda yapılacak 9 günlük bayram tatilini bekliyor. Çalışanların bayram tatili öncesinde işvereninden alacağı bazı haklar da bulunuyor. Çalışan, bu haklardan yararlanabilmek için talepte bulunabiliyor.

İşveren, yıllık izne çıkacak olan bir çalışanına izne çıkmadan önce izin yapacağı günlere dair ödemesini yapmak zorunda. Ayrıca böyle bir durumda çalışan, gideceği yol uzak bir yol ise, durumu ispatlayarak işvereninden 4 gün süreyle ekstradan yol izni talep edebiliyor.

Birçok çalışan, Kurban Bayramı öncesinde yıllık izin kullanarak tatillerini uzatmak istiyor. Bu talepleri gerçekleşen çalışanlar, bayram tatilinden sonra yıllık izinlerinden kullanarak, diledikleri kadar tatil yapabiliyor.

Tatilini bu şekilde uzatan çalışanlar, işverenlerinden bayram öncesinde avans ve 4 günlük yol izni talebinde bulunabiliyor. Birçok kişi ise bu haklarını bilmedikleri için, durumdan faydalanamıyor. Ancak tabi ki bu hakkın kullanılması için belirli şartlar da gerekiyor.

YIL ARTIKÇA O DA ARTIYOR!

Yıllık izin, işçilerin çalıştıkları şirkette bir tam yılı bitirmelerinin ardında elde ettikleri bir hak olarak sunuluyor. Yıllık izin süreleri, çalışılan şirketteki kıdem arttıkça, artıyor.

Buna göre bir şirkette 1 – 5 yıl arasındaki bir çalışanın yıllık izin hakkı 14 gün, 5 – 15 yıl arası bir çalışanın yıllık izin hakkı 20 gün, 15 yıl ve daha fazla aynı şirkette çalışanların yıllık izin hakkı ise 26 günden az olamıyor.

Yıllık izin hakkını neredeyse her çalışan biliyor. Ancak yıllık izin öncesindeki avans haklarından birçok kişinin haberi yok. Bu kapsamda, yıllık izine ayrılacak olan bir çalışan, işvereninden izin günlerinin ödemesini talep edebiliyor.

Buna göre, talep edilmesi halinde işveren izne çıkan işçisine 14 günlük yıllık izin ücretini, işçiye izne çıkmadan önce ödemek zorunda kalıyor.

Bunun yanında, izin alan çalışan eğer belgeleri ile durumu ispatlarsa izne çıkmadan önce işvereninden ekstra 4 güne kadar ücretsiz yol izni talebinde de bulunabiliyor. İşçi, biletlerini göstermesi durumunda, uzak mesafe için 4 güne kadar yol izni talep edebiliyor.

KIDEM TAZMİNATI ALARAK İSTİFA ETMEK MÜMKÜN!

Bu uygulama yıllık izin yönetmeliğine uygundur. Bu sebeple böyle bir talepte bulunan işçinin olumsuz bir yanıt alması durumunda, işçi kıdem tazminatını alarak işinden ayrılabiliyor.

Ancak böyle bir durumda işverenin ödeme aczinde olmaması ve işçinin de bu uygulamayı kötüye kullanmaması esas alınır.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Adana'dan tatil için Antalya'ya geldiler, yangını söndürmek için seferber oldular

Adana'dan tatil için Antalya'ya geldil..

Adana'dan tatil için Antalya'ya geldiler, yangını söndürmek için seferber oldular
SON DAKİKA! Bakan Pakdemirli açıkladı:  Osman Gardaş ve Şehri Gardaş’ı kaybettik

SON DAKİKA! Bakan Pakdemirli açıkladı:..

SON DAKİKA! Bakan Pakdemirli açıkladı: Osman Gardaş ve Şehri Gardaş’ı kaybettik
Alevlerin esir aldığı Manavgat'ta mahsur kalan canlar için seferber oldular

Alevlerin esir aldığı Manavgatta mahsu..

Alevlerin esir aldığı Manavgat'ta mahsur kalan canlar için seferber oldular
Bakan Bekir Pakdemirli ve Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Manavgat ve Akseki yangınlarına ilişkin son durumu paylaştı

Bakan Bekir Pakdemirli ve Bakan Mevlüt..

Bakan Bekir Pakdemirli ve Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Manavgat ve Akseki yangınlarına ilişkin son durumu paylaştı
SON DAKİKA! ABD'de 8.2 büyüklüğünde deprem!

SON DAKİKA! ABD'de 8.2 büyüklüğünde de..

SON DAKİKA! ABD'de 8.2 büyüklüğünde deprem!
Manavgat'taki yangında son durum ne oldu? Akseki de kabusu yaşıyor!

Manavgat'taki yangında son durum ne ol..

Manavgat'taki yangında son durum ne oldu? Akseki de kabusu yaşıyor!