MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Bakan Pekcan Antalya'dan Rusya'ya çağrı yaptı

26.07.2019 14:23

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Rusya dünyadan elektrikli aletten, inşaat malzemeleri, mobilya, işlenmiş tarım ürünleri, ilaç, kozmetik ürünleri alıyor. Türkiye bu ürünleri bütün dünyaya en kaliteli ve en rekabetçi fiyatlarla ihraç ediyor. Buradan Rus iş dünyasına sesleniyorum, uzaklarda aramayın, kalite de uygun fiyat da burada. Buyurun bu iş birliklerini ve ticaret hacmimizi arttıralım" dedi. 

Bakan Pekcan Antalya'dan Rusya'ya çağrı yaptı

Türkiye -Rusya ve Rusya -Türkiye İş Konseyleri XX. Ortak Toplantısı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın katılımıyla gerçekleşti. 

Antalya'da DEİK ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Bakan Pekcan, açılış konuşmasını yaptı.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iki yakın komşu ve iki ticari partner ilişkileri düzeyinde olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin geleneksel ihracat pazarlarında ve dünya ekonomisindeki küçülmeye rağmen ihracatını artırmaya devam ettiğini belirten Pekcan, "Hedefimiz Rusya'ya ihracatımızı daha hızlı arttırarak, karşılıklı olarak çalışarak dengeli bir ticaret hacmine ulaşmak.

Ülkelerimiz arasında birbirlerini tamamlayan ve dinamik pazarlarıyla Türk Rus ticari ilişkilerinin önü son derece açıktır ve çok ciddi bir potansiyel bulunmaktadır.

Biz hükümetler olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Ticari veriler konusuna da değinen Pekcan, 2018 yılında ticari verilerin 25.7 milyar dolara ulaştığını söyledi. 

2012 yılında 33.3 milyar dolar olan ticaret hacmine en kısa zamanda ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizen Pekcan, iki devlet başkanının verdiği hedefler doğrultusunda bu hacmin 100 milyar dolara ulaşması gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Pekcan, "Bizim 3.4 milyar dolar ihracatımız, 22.3 milyar dolar ithalatımız bulunmakta.

İhracatımızı ve dış ticaretimizi daha dengeli bir yapıya kavuşturabilmek için karayolu kotalarının ciddi oranda arttırılması, ki bu konuda Ulaştırma Bakanlıklarımız arasında bu konuda ciddi bir çalışma var.

Bunun dışında Gelencik Limanı'nda iki yıllık bir tadilata giriliyor, Kavkaz Limanı'nın şu an ki alt yapısı yeterli değil.

Bunun alt yapısının tamamlanması, belki imkan olursa bir hat tanınması ticaretimizin önündeki engelleri azaltacaktır.

Bu konuları karşılıklı görüşüyoruz, bu güne kadar bakanın çok desteklerini gördük" ifadelerinde bulundu. 

Rusya'nın dünyadan elektrikli aletten, inşaat malzemeleri, mobilya, işlenmiş tarım ürünleri, ilaç, kozmetik ürünleri aldığını dile getiren Pekcan, "Türkiye bu ürünleri bütün dünyaya en kaliteli ve en rekabetçi fiyatlarla ihraç ediyor.

Ben buradan Rus iş dünyasına sesleniyorum, uzaklarda aramayın, kalite de uygun fiyat da burada.

Buyrun bu iş birliklerini ve ticaret hacmimizi arttıralım. Bu ürünlerine yenilerini ve yeni yatırım alanlarını ekleyerek en kısa zamanda 100 milyar dolara ulaşalım" çağrısı yaptı.

Pekcan, en önemli gündem maddelerinden birinin yerel paralarla ticaret olduğunu ve bu konuda Rusya'nın desteğini beklediklerini belirtti. 

Mir kartın kullanımının Türkiye'de Nisan 2019 itibariyle arttığını ve şu anda 4 milyon TL hacme ulaştığını ve Rusya ile en kısa zamanda 2015'teki vize serbestisine dönülmesi gerektiğini ifade etti. 

Bakan Novak ise ülkeler arasındaki karşılıklı güven arttırmaya yönelik çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek, "Şu anda ilişkilerimiz yükselme trendinde. Özellikle enerji, tarım, sanayi alanında ve diğer alanlarda hükümetler arasında yoğun temaslarda ticaretlerimizin geliştirilmesine katkıda bulunuyoruz.

Türkiye'nin dış ticaret partnerleri arasında 2018 verilerine göre altıncı sırada yer alıyoruz. Bu sene 5 aylık süre içerisinde dış ticaret hacmimiz 10 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dün vize konusunda bir adım daha atıldı, özellikle ticaret engellerinin kaldırılmasına yönelik olarak. Bu adım bugünkü toplantı için çok güzel bir hediye oldu" dedi. 

Konuşmaların ardından iki bakanlık arasında işbirliği protokolü imzalandı. 


 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı