MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütBAİB'den sevindiren haber! Pandemi ve savaşa rağmen ihracat 1 milyar doları aştı

18.05.2022 12:57

Antalya haber... Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, pandeminin ardından yaşanan Rusya ve Ukrayna savaşına rağmen yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat sınırını aştıklarını belirterek, "Bu bizim için çok sevindirici oldu. İhracatımıza baktığımızda da 2022 yılı ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 6 civarında dolar bazında bir artışımız söz konusu" dedi.

BAİB'den sevindiren haber! Pandemi ve savaşa rağmen ihracat 1 milyar doları aştı

Antalya haber...  BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte bir otelde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Çavuşoğlu, yaklaşık 2 yılı aşkın süredir ciddi bir pandemi süreciyle mücadele ettiklerini hatırlatarak, bu yeni dönemde de başarılı olacaklarına inandıklarını söyledi. BAİB’in Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsadığını dile getiren Çavuşoğlu, “Yaklaşık 7 bin üye ve 2 bin 500 civarında son iki yıldır aktif ihracat yapan üyemizle yolumuza devam ediyoruz. Ülkemiz ve bölgemiz açısından ihracatın önemini hepimiz çok iyi
biliyoruz. Bu anlamda hepimiz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ülkemizin çıkışının ihracatla gerçekleşeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

"KİLO BAZINDA DÜŞÜŞÜMÜZ VAR"

Şubat ayında Ukrayna-Rusya savaşıyla karşı karşıya kaldıklarını ve bu durumun olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Savaşın en büyük etkilerini bölgemiz yaşıyor. İhracat anlamında bakıldığında en fazla düşüşler bölgemizde yaşanmakta. Sanki savaş bizim bölgemizde gerçekleşiyor. O nedenle savaşın biran önce son bulmasını arzu ediyoruz. Bunun yanında sevindirici güzel haberler de gerçekleşiyor. Şu an itibarıyla bölgemiz yaklaşık 1 milyar dolarlık sınırı aşmış durumda. Bu bizim için çok sevindirici oldu. İhracatımıza baktığımızda da 2022 yılı ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 6 civarında dolar bazında bir artışımız söz konusu. Olumsuzluk kısmı ise yaklaşık yüzde 23-24 civarında kilogram olarak bir düşüş var. Bunu eğer kilogramlarımızı da düşüş yaşamadan gerçekleştirebilirsek, yüzde 30-35 civarında bir artışımız söz konusu aslında. Her ne kadar döviz bazında artışlara sevinsekte hem yurt içindeki hem yurt dışındaki maliyetler, lojistik maliyetlerinde bir artış yaşıyoruz. En büyük hedefimiz kilogram olarak da hedeflerimizi tutturabilmek. En azından geçen yılki rakamlara ulaşmak” dedi.

BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu

"HOLLANDA LİSTEYE GİRDİ"

İhracatta öncelikli yer bulan sektörler hakkında bilgiler veren Çavuşoğlu, ”İlk sırayı yaş meyve sebze, maden, ağaç ve orman ürünleri, kimyevi maddeler, ardından demir ve demir dışı madenler olarak sıralanıyor. Ülkeler olarak bakıldığında ihracatımızda ilk sırada Çin, ikinci Almanya, üçüncü, Romanya, dördüncü Rusya ve beşinci Hollanda geliyor. Tüm ülkelerde kilogram olarak düşüşler yaşıyoruz. Hollanda uzun yıllar sonra sıralamaya girdi, orada bir artış yaşadık. Onun haricinde hem sektörel hem de diğer ülke bazında kilogram bazında düşüşler yaşadık” şeklinde konuştu.

"LİMANA AĞIRLIK VERİLİYOR"

BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, bundan sonra çalışmalara hız vererek ihracat yapılan ülke sayısını arttırmayı hedeflediklerini kaydetti. Çavuşoğlu, limanla ilgili bir toplantı yapacaklarını dile getirerek, “Limanda bizim koordinasyonumuzda bir toplantı olacak. Ciddi bir talep var. Limanla işe başlamak istedik. Eğer orada gerçek beklentilerimizi karşılayacak şekilde hızlı bir yatırım sürecine girersek bölgemiz ihracatın katlanarak büyüyeceğine inanıyoruz. Bu yatırımlar için kolları sıvadık” dedi.
"Yönetimde kadınların eksikliğini hissediyor ve üzülüyoruz" da diyen Çavuşoğlu, kadınların daha fazla etkin olmaları için çalışacaklarını bildirdi.

"PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Pazar çeşitlendirme noktasında ciddi çalışmalarının olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Afrika pazarına yoğunlaşacağız. Uzak Doğu ile ilgili çalışmalarımız var. Bu noktada THY ile görüşmelerimiz devam ediyor. Hemen her ülkede ciddi çalışmalar sergiliyoruz. Mevcut çalıştığımız ülkelerde de derinleşmek istiyoruz. Yeni ülkelerin girişiyle hızımız daha da artacak. Eskiden geri dönüşler çok uzun süre olurdu, şimdi 2-3 ay içinde geri dönüş alabiliyoruz” dedi.

"ÜRETİMİMİZİ ARTTIRMALIYIZ"

Çavuşoğlu, ihracat kaynaklı gıda fiyatlarının yükseldiğini düşünmediklerinin altını çizerek, “Üretimi arttırmak için desteklere ihtiyaç var. Enerji, petrol, gübre gibi konularda eğer destekler olursa biz fiyatlama anlamında çok farklı yerlerde oluruz. Gıdanın ne kadar önemli olduğunu savaş zamanında gördük. Hindistan olayında da görüyoruz. Hindistan biranda buğday ihracatını yasakladı. Kendi gıdamızı fazlasıyla üretirsek, elimizdeki imkanı kullanırsak daha rahat ederiz. Gıdaya ayrıcalık tanımamız gerekiyor” diye konuştu.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da ortakların kavgasında kan döküldü! Saadettin Aktaş hayatını kaybetti

Antalya'da ortakların kavgasında kan d..

Antalya'da ortakların kavgasında kan döküldü! Saadettin Aktaş hayatını kaybetti
Son dakika haberi: Bedelli askerlik ücreti belli oldu

Son dakika haberi Bedelli askerlik ücr..

Son dakika haberi: Bedelli askerlik ücreti belli oldu
Antalyaspor 2022/2023 sezonunu Galatasaray maçı ile başlıyor

Antalyaspor 20222023 sezonunu Galatasa..

Antalyaspor 2022/2023 sezonunu Galatasaray maçı ile başlıyor
Antalya ve Denizli'de nefes kesen operasyon! Çok sayıda gözaltı

Antalya ve Denizli'de nefes kesen oper..

Antalya ve Denizli'de nefes kesen operasyon! Çok sayıda gözaltı
5 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu!

5 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu!

5 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu!
Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstürü çekildi

Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstürü..

Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstürü çekildi