MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütATSO Başkanı Çetin, Temmuz enflasyon oranını değerlendirdi

03.08.2022 16:31

TÜİK verilerine göre, enflasyon temmuz ayında TÜFE'de yüzde 2,37 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 79,60'la 24 yılın zirvesine yükseldi. ATSO Başkanı Çetin, eflasyonun yeni rekorlarla yükselişe devam ettiğini ve maliyetlerindeki artışı fiyatlarına yansıtamayan işletmelerin enflasyon altında ezildiğini söyledi

ATSO Başkanı Çetin, Temmuz enflasyon oranını değerlendirdi

Antalya haber... Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonun yeni rekorlarla yükselişe devam ettiğini ve maliyetlerindeki artışı fiyatlarına yansıtamayan işletmelerin enflasyon altında ezildiğini kaydeden Başkan Çetin, girdi maliyetlerindeki artışın fiyatlar üzerindeki etkisini aşağıya çekmek için temel girdilerde vergi indirimleri yapılması ve kredi desteklerinin artırılması gerektiğini söyledi. Başkan Çetin enflasyonda kalıcı iyileşme için belirsizliği azaltacak, güveni artıracak yeni bir programa ihtiyaç olduğunu vurguladı.

ATSO Başkanı Davut Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“2022 Temmuz ayı enflasyonu piyasa beklentilerinin biraz altında, bir önceki aya göre TÜFE’de %2,37, Yİ-ÜFE’de %5,17 olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %79,60, yurt içi üretici fiyatlarında %144,61 olmuştur.

YILLIK ENFLASYON ARTIŞI DEVAM EDİYOR

2022 yılı Temmuz ayında, endekste kapsanan 144 temel başlıktan 10 temel başlığın endeksinde düşüş, 128 temel başlığın endeksinde artış gerçekleşmiştir. Harcama gruplarında en yüksek aylık artış %6,98 ile “sağlık” ve %6,85 ile “alkollü içecekler ve tütün” gruplarında gerçekleşirken ulaştırma fiyat düşüşü görülen tek grup olmuştur. Ürün bazında en yüksek artış %18,66 ile ilaç, %16,54 ile yumurtada, en fazla düşüş %8,18 ile akaryakıt ve %6,25 ile tavuk etinde kaydedilmiştir. TUİK’e göre sebze ve meyve fiyatları aylık %4,95, yıllık %77,25 düzeyinde artmıştır. Çekirdek enflasyon göstergelerinde aylık mevsimsel iyileşme gözlense de yıllık enflasyon oranı artışı devam etmektedir.

TUİK İLE İTO ENFLASYONU ARASINDAKİ FARK AÇILIYOR

Temmuz ayında TUİK tüketici enflasyon oranıyla İTO Geçinme Endeksi verileri arasındaki fark yükselmiştir. TÜRK-İŞ ise gıda enflasyonunu aylık %7, yıllık %128 olarak hesaplamıştır.

TUİK-İTO Enflasyon Oranları
 Aylık%Yıllık  %
 İTOTUİKİTOTUİK
Genel İndeks4,092,3799,1179,6
Gıda Harcamaları4,833,15107,1694,65
Konut ile İlgili Harcamalar2,151,9998,4969,96
Ev Eşyası ve İlgili Harcamalar7,703,91112,6788,35
Giyim Eşyası Harcamaları2,631,862,2132,09
Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları17,316,9872,8848,44
Ulaştırma Harcamaları-4,55-0,85116,25119,11
Kültür, Eğitim ve Eğlence Harcamaları4,444,588,5155,27

ENERJİ FİYATLARI MALİYET BASKISI ARTIYOR

Tüketici fiyatları artışı iç piyasada talep baskısı nedeniyle yavaşlasa da üreticiler üzerindeki maliyet baskısı artmaya devam etmektedir. Yİ-ÜFE, Temmuz ayında %5,17 artarken yıllık üretici enflasyonu %144,61 oranıyla yeni bir rekor kırmıştır. Bu artışta belirleyici faktör elektrik ve doğal gaz tarifelerinde ve gıda fiyatlarında artış olmuştur. Üretici enflasyonunda yıllık artışlar elektrik ve doğal gaz dağıtımında % 441, ham petrol ve doğal gazda %272, kok ve petrol ürünlerinde %243, gıdada %136 olarak kaydedilmiştir.

GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞI FİYATLARINA YANSITMAYAN İŞLETME EZİLİYOR

Girdi maliyetleri, özellikle elektrik ve ücret maliyetlerindeki artış tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde fiyatlarını ve cirolarını aynı ölçüde artıramayan bütün işletmeleri ezmektedir. Bu durum karşısında maliyetleri düşürecek ÖTV ve KDV indirimleri yapılması, kredi desteklerinin artırılması zorunluluktur. Fakat bu tür destekler bile enflasyonun sektörler ve büyük-küçük ölçekli işletmeler arasında yol açtığı adaletsizliği giderici olmayacaktır. Dolayısıyla rekor karlar açıklayan bankacılık sektörünü de kapsayacak şekilde bütün vergi oranlarının yeniden gözden geçirilmesi de gereklidir.

BELİRSİZLİĞİ AZALTACAK, GÜVEN TESİS EDECEK PROGRAM İHTİYACI

Ayrıca, ekonomide asıl meselenin belirsizliği azaltacak ve güven tesis edecek yeni bir program açıklanması olduğunu da bu vesileyle tekrar vurgulamak istiyorum. Mevcut ekonomik programda cari açığımızın düşeceği varsayılmış, ancak enerji maliyetleri nedeniyle cari açık ve ülke risk primimiz artmıştır. Açıklanmasını beklediğimiz Temmuz ayı dış ticaret verileri ticaret dengesindeki durumu daha iyi gösterecektir. Küresel stagflasyonun başladığı bir dönemde küresel koşulları ve piyasa gerçeklerini dikkate alan gerçekçi bir para politikasına ihtiyacımız olduğu açıktır. Yüksek enflasyonun bedelini ödemeyi ertelemek yerine bu adımları hemen attığımız takdirde risk priminin düşmesi ve beklentilerin iyileşmesi bu dönemi daha az bedelle atlatmamızı sağlayacaktır.”

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Dikkat sizin de başına gelebilir! Alkol denetiminde hayatının şokunu yaşadı

Dikkat sizin de başına gelebilir Alkol..

Dikkat sizin de başına gelebilir! Alkol denetiminde hayatının şokunu yaşadı
13 Ağustos Cumartesi Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 4 ilçeye yağış uyarısı

13 Ağustos Cumartesi Antalya'da hava d..

13 Ağustos Cumartesi Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 4 ilçeye yağış uyarısı
Antalya'da nefes kesen uyuşturucu operasyonu! Neye uğradığını şaşırdı

Antalya'da nefes kesen uyuşturucu oper..

Antalya'da nefes kesen uyuşturucu operasyonu! Neye uğradığını şaşırdı
Ünlü market zinciri A101 harekete geçti Dijital banka kuruyor!

Ünlü market zinciri A101 harekete geçt..

Ünlü market zinciri A101 harekete geçti Dijital banka kuruyor!
Antalya'da 2 saat ecel terleri döktürdü! Rehin alma sebebi pes dedirtti!

Antalya'da 2 saat ecel terleri döktürd..

Antalya'da 2 saat ecel terleri döktürdü! Rehin alma sebebi pes dedirtti!
Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme

Zorunlu trafik sigortasında yeni düzen..

Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme