ATSO Başkanı Çetin: Tek haneli enflasyon hedefi zor

03.02.2021 18:20

Ocak ayı enflasyonunun beklentileri aştığını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, enflasyonda kararlı mücadele gerektiren yeni bir dalgayla karşı karşıya olunduğunu ve bu sürecin ekonomiyi durgunluğa sevk etmeden verimlilik reformlarıyla yürütülmesi gerektiğini söyledi.

ATSO Başkanı Çetin: Tek haneli enflasyon hedefi zor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
2021 Ocak ayı enflasyonunun bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 1,68, Yİ-ÜFE’de yüzde 2,66 olarak açıklandığını hatırlatan Başkan Çetin, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında yüzde 14,97, yurt içi üretici fiyatlarında %26,16 olmuş, çekirdek enflasyon göstergeleri de yükseldiğini kaydetti.

ENFLASYON YÜKSELİŞ EĞİLİMİNİ KORUYOR

Enflasyonun yılın ikinci yarısına kadar yükseliş eğilimini korumasının sürpriz olmadığını söyleyen Çetin, bunun Merkez Bankası öngörülerine uygun olduğunu, ancak buna rağmen Ocak ayı enflasyonu zam zincirine bağlı olarak yaygınlığı ve yüksekliğiyle beklentilerini bozucu nitelikte gerçekleştiğini söyledi. Enflasyonun gıda enflasyonu olmaktan çıktığını, fiyat artışlarının kur ve vergi gibi maliyet faktörlerine bağlı olarak yaygınlık kazandığını kaydeden Başkan Çetin, "TÜFE endeksinde kapsanan 415 maddeden 293’ünde artış olmuş, ana harcama grupları itibariyle en yüksek aylık artışlar yüzde 4,25 ile “sağlık”, yüzde 3,02 ile “konut”, yüzde 2,90 ile “ev eşyası” grupları gruplarında gerçekleşirken, “giyim ve ayakkabı” yüzde 4,37, “eğitim” grubunda yüzde 0,03 düşüş gözlenmiştir. TUİK, fiyatı en fazla artan veya düşen ürün örnekleri olarak genellikle gıda ürünlerini seçmektedir. TUİK tarafından açıklanan en yüksek artış göstermiş seçilmiş maddelere bakıldığında ilk sıralarda yüzde 26,77 ile mandalina, yüzde 25,5 ile otoban geçiş ücreti, yüzde 21,29 ile salatalığın geldiği görülmektedir. Ancak enflasyon hesabında kullanılan madde sepetine bakıldığında Ocak ayında en yüksek fiyat artışları yüzde 47 ile televizyon, yüzde 43.4 ile benzinli otomobil, yüzde 41.3 ile köprü geçiş ücretinde ortaya çıkmıştır. Yıllık fiyat artışlarında da yüzde 113.4 ile benzinli otomobil, yüzde 94.9 ile oyun konsolu, yüzde 86.7 ile televizyon öne çıkmaktadır. Bulaşık makinesi, ütü, bilgisayar, yumurta, mercimek, yağ, yatak gibi ürünlerde de yıllık artışlar yüzde 50-70 arasındadır" dedi.

ENFLASYONU MEYVE SEBZE AŞAĞI ÇEKTİ

TUİK verilerinde taze meyve ve sebze enflasyonunun aylık eksi yüzde 1, yıllık yüzde 10 düzeyinde olduğunu, domates fiyatının aylık yüzde 16.7, yıllık yüzde 13.6 oranında düştüğünü kaydeden Çetin, mevsim geçişinin sona ermesiyle meyve ve sebzede ortalama olarak fiyatların düştüğünü ve enflasyonu aşağı çektiği bilgisini paylaştı. Buna karşılık gıda enflasyonunun et, süt ürünleri ve yağ fiyatlarındaki artış nedeniyle yükseldiğini kaydeden Başkan Çetin şöyle dedi:

"Maliyet enflasyonunu yansıtan Yİ-ÜFE ise, 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %2,66, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,66 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,16 olmuştur. Kur artışı dışında küresel emtia fiyatlarında artış nedeniyle gıda, demir-çelik, metal, inşaat girdileri, kağıt, plastik gibi birçok alanda maliyet artışı önemini korumaktadır."

TEK HANELİ ENFLASYON HEDEFİ ZOR

Dolayısıyla enflasyonda kararlı mücadele gerektiren yeni bir dalgayla karşı karşıya olduklarını ,enflasyonu tek haneye indirme hedefinin zorlaştığının açık olduğunu belirten Çetin, bu hedefe ekonomiyi durgunluğa sevk etmeden verimlilik reformlarıyla ulaşmak zorunda olduklarını kaydetti.

Batı Akdeniz'de TÜFE oranının, aylık bazda yüzde 1,32, yıllık bazda yüzde 15,69 olarak gerçekleştiğini söyleyen Çetin, bölgede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre sırasıyla en yüksek artışın yüzde 3,07 ile “konut”, yüzde 3,04 ile “sağlık” ve yüzde 2,08 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” harcama gruplarında olduğunu ifade etti. Çetin, giyim ve ayakkabı grubunda ise yüzde 6,44 düşüş gözlendiğini belirterek " Bölgemizde enflasyonun aylık bazda Türkiye ortalamasının altında, yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu görülmüştür. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık bazda yirmi birinci, yıllık bazda ise sekizinci sırada yer almıştır.”" diye konuştu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Yeni dönem resmen başladı! Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'dan ilk açıklama

Yeni dönem resmen başladı! Merkez Bank..

Yeni dönem resmen başladı! Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'dan ilk açıklama
Son Dakika: Milyonların beklediği tarih belli oldu

Son Dakika Milyonların beklediği tarih..

Son Dakika: Milyonların beklediği tarih belli oldu
Nesli kritik türler arasında bulunuyordu! Hız teknesinin çarpmasıyla öldü

Nesli kritik türler arasında bulunuyor..

Nesli kritik türler arasında bulunuyordu! Hız teknesinin çarpmasıyla öldü
Danimarka temsilcisi, milli hentbolcu Cemal Kütahya'yı unutmadı

Danimarka temsilcisi, milli hentbolcu ..

Danimarka temsilcisi, milli hentbolcu Cemal Kütahya'yı unutmadı
Antalya'da otomobil ve plaka hırsızları polisten kaçamadı

Antalyada otomobil ve plaka hırsızları..

Antalya'da otomobil ve plaka hırsızları polisten kaçamadı
İnşaat ustasının düşürdüğü parayı esnaf buldu! Yaptığı davranış karşısında gözyaşlarını tutamadı

İnşaat ustasının düşürdüğü parayı esna..

İnşaat ustasının düşürdüğü parayı esnaf buldu! Yaptığı davranış karşısında gözyaşlarını tutamadı