MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Antalyalı restoran ve kafe işletmecilerinden HES kodlu hizmet talebi

07.01.2021 18:05

Antalya’da kafe ve restoran işletmecileri, Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği çatısı altında toplanarak iş yerlerinin pandemi kuralları çerçevesinde HES Kodu kullanılarak tekrar açılması yönünde çağrıda bulundu.

Antalyalı restoran ve kafe işletmecilerinden HES kodlu hizmet talebi

Antalyalı kafe ve restoran işletmecileri, Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği çatısı altında toplanarak iş yerlerinin pandemi kuralları çerçevesinde açılmasına yönelik basın toplantısı düzenledi. Toplantıda işletmelerin kapanması ile birlikte oluşan ekonomik sıkıntılar üzerine konuşan dernek Başkanı Zeki Özen, “Pandemi nedeni ile tamamen ve bir anda kapanan sektörümüz maddi manevi çok ciddi problemler ile karşı karşıyadır” dedi.

“BİRİKİM OLAN BİR SEKTÖR DEĞİLİZ”

İşletmecilerin bir birikimi olmadığını söyleyen Özen, “Sektörümüz, Antalya bazında 3 binin üzerinde işletme ile 50 bin personeli istihdam eden, yüzlerce firmaya önemli gelir kapısı olan lokomotif bir sektördür. Öncelikle devletimize, personelimize yapılan KÇÖ’den, KDV ve stopaj indiriminden dolayı teşekkürü borç biliriz. Ancak işletmelerimiz, kapanmakla birlikte, kira, elektrik, su , doğalgaz faturaları, Vergi, SGK gibi maddi yükümlülüklerle baş başa kalmıştır. Birikimi olan bir sektör değiliz. Bir anda kapanması ile yukarıda saydığım faturalarla, tedarikçi borçlarını da ödeyemez hale geldik. Bir çok işletme, icra takipleri ile baş başa kaldı” diye konuştu.

“BİZİM SEKTÖRÜMÜZ ARTIK GÜNÜNÜ ÇEVİREMEMEKTEDİR”

Artık işletmelerin günü çeviremediği söyleyen Özen, “Bugün hayatın hemen tüm çarkları bir şekilde HES kodu, ateş ölçme gibi pandemi kuralları çerçevesinde dönerken sadece yeme içme sektörü tamamen kapatılmıştır. Talebimiz, HES kodu, Güvenli Turizm Sertifikası gibi kurallar dahilinde işletmelerin açılmasına izin verilmesidir. Bizim işletmelerimizde tamamen kapıya kilit vuruldu. Bugün buraya gelirken uçaklar çalışmakta, oteller çalışmakta, fırınlar çalışmakta, eczaneler, her şey çalışmaktadır. Bir şekilde insanlar kısıtlı da olsa günü çevirebilmektedir. Ancak bizim sektörümüz artık gününü çevirememektedir. Çünkü kapısında kilit vardır” şeklinde konuştu.

“2 AY YAVAŞ YAVAŞ DÖKÜLMELER BAŞLAYACAK”

2 ay içerisinde yavaş yavaş sektörün dökülmeye başlayacağını söyleyen Özen, “Bizler bugün tüm sektörü temsilen buradayız. Bu sorun iki kişi çalışan küçük bir işletmenin de problemi. Sektörü duymak gerekiyor. Derdimiz odur. İkinci kapamanın üzerinden bir ay geçti, ikinci aya yaklaşıyoruz. Dikkat edersiniz ilk 1 hafta 10 gün herkes kendi birikimleri ile gidiyordu. Bugün artık yavaş yavaş herkes zorlanmaya başladı. 2 ay sonra yavaş yavaş dökülmeler başlayacak” ifadelerini kullandı.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencilerinden yaz sonu sergisi

Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencilerinden..

Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencilerinden yaz sonu sergisi
Kadın kooperatifleri Kepez’de buluşuyor

Kadın kooperatifleri Kepezde buluşuyor

Kadın kooperatifleri Kepez’de buluşuyor
Efsaneler’ belgeselinin galası ve halk gösterimi Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde

Efsaneler’ belgeselinin galası ve halk..

Efsaneler’ belgeselinin galası ve halk gösterimi Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde
Manavgat'ta aynı bölgede ikinci yangın! Yayılarak devam ediyor...

Manavgat'ta aynı bölgede ikinci yangın..

Manavgat'ta aynı bölgede ikinci yangın! Yayılarak devam ediyor...
Zeytinköy'de korkutan yangın

Zeytinköyde korkutan yangın

Zeytinköy'de korkutan yangın
4 çocuğun şehri birbirine katan turu karakolda bitti

4 çocuğun şehri birbirine katan turu k..

4 çocuğun şehri birbirine katan turu karakolda bitti