MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Antalya'da kira ve gıda fiyatları çıldırdı!

26.09.2021 09:18

Antalya haber.. Turizmde dünyanın gözdesi olan, buna rağmen gerek kiralarda gerekse gıda fiyatlarında avantajlı konumda olan Antalya’da son aylarda fiyatlar jet hızıyla yükseldi. Gıda fiyatlarının yanı sıra ev kiraları adeta çıldırırken, kentin varoşlarında kiralar 1.500 ile 2 bin lirayı buldu. Ortalama bir semtteki kira bedelleri ise 4 bin liraya ulaşırken Lara ve Konyaaltı gibi popüler semtlerde aylık kira bedelleri 5 bin lira ile 10 bin lira arasında seyrediyor.

Antalya'da kira ve gıda fiyatları çıldırdı!

Salgın nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin otel yerine evleri ve villaları kiralaması, üniversitelerin açılmasıyla öğrencilerin ev talebinin artması, döviz kurlarındaki artış, boş konut sayısındaki yetersizlik, ve yüksek enflasyon gibi nedenlerde Antalya’da hem kiralar hem de gıda fiyatları ciddi oranda yükseldi.

KİRALAR 3 BİN İLE 10 BİN LİRA ARASINDA

Yerleşik yabancı nüfusun en yüksek olduğu şehirlerden olan Antalya hem aldığı yüksek göç oranı hem de ekonomideki olumsuz dalgalanmaların etkisiyle Türkiye’nin en pahalı kentlerinden biri haline geldi.  Yaş sebze ve meyve üretim merkezi olan ve bu nedenle gıda fiyatlarında avantajlar sunan Antalya’nın pazarlarında etiketler artık el yakıyor. Pazar fiyatları semtlere göre küçük farklılıklar gösterirken yüksek gelire sahip kesimlerin oturduğu semt pazarlarında sebze ve meyve fiyatları İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük kentlerle yarışıyor.

HAL FİYATLARI PAZAR FİYATLARINI GEÇTİ

Önceki yıllarda hemen her kesime uygun kiralık evlerin bulunabildiği Antalya artık dar ve orta gelirli için büyük bir avantaj olan bu özelliğini de yitirdi. Öte yandan sebze ve meyvelerin Toptancı Hal fiyatları, ortalama pazar fiyatlarıyla yarışır hale geldi. Pazarda en ucuz ürünün fiyatı ortalama 5 liradan başlıyor, 12-13 liraya kadar çıkıyor. Yüksek enflasyonun etkisi ile çiftçinin üretim giderlerinin artması ile buna bağlı olarak üreticiden Hal’e gelen ürün fiyatlarının yükselmesi pazar fiyatlarını da tetikledi.

FİYATLAR FIRLIYOR, TL’NİN ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR

Alım gücü her geçen gün azalan Antalyalılar hem kiralardaki hem de sebze ve meyve fiyatlarındaki bu inanılmaz artışa ek olarak market ürünlerinin de her gün zamlanması karşısında ne yapacağını şaşırdı. Elektrik, su ve doğalgazdaki yüksek faturaların yanına jet hızıyla tırmanan kira bedelleri ve gıda fiyatlarındaki artışların eklenmesiyle turizm kentinin insanları büyük sıkıntılar yaşamaya başladı. Fiyatlar böylesine yükselirken Türk Lirası’nın alım gücünün hızla düşmesi vatandaşı perişan etti.

EĞİTİME İÇİN KENTE GELEN ÖĞRENCİLER PERİŞAN OLDU

Vatandaşlar, ev sahiplerinin kiraları yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artırdığını, ödeme güçlüğü çekenlerin de evi boşaltmaya zorladığını belirtiyorlar. Öğrencilerden, iki odalı bodrum katlar için 3 bin lira kira bedeli istendiği, yurtların dolu olması ve özel yurtların da fiyatlarının çok yükselmesi nedeniyle eğitim için Antalya’ya gelen gençlerin perişan olduğu ifade ediliyor.

İşte emlak sitelerinde yer alan kira oranları:

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

EPGİS Başkanı: Akaryakıt fiyatlarında yıl sonuna kadar artış görülüyor

EPGİS Başkanı Akaryakıt fiyatlarında y..

EPGİS Başkanı: Akaryakıt fiyatlarında yıl sonuna kadar artış görülüyor
26 Ekim Salı Antalya'da hava durumu... 4 ilçeye yağış uyarısı!

26 Ekim Salı Antalya'da hava durumu.....

26 Ekim Salı Antalya'da hava durumu... 4 ilçeye yağış uyarısı!
Beşiktaş, Galatasaray'ı evinde yendi!

Beşiktaş, Galatasaray'ı evinde yendi!

Beşiktaş, Galatasaray'ı evinde yendi!
Hakkari’den Antalya’ya kültür yolculuğu

Hakkari’den Antalya’ya kültür yolculuğu

Hakkari’den Antalya’ya kültür yolculuğu
Son dakika... 25 Ekim Pazartesi Türkiye'nin Koronavirüs Tablosu açıklandı

Son dakika... 25 Ekim Pazartesi Türkiy..

Son dakika... 25 Ekim Pazartesi Türkiye'nin Koronavirüs Tablosu açıklandı
İzlenme rekoru kıran

İzlenme rekoru kıran "Squid Game" dizi..

İzlenme rekoru kıran "Squid Game" dizisi uyarı!