MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

Muratpaşa Ramazan

Fenix center
Antalya'da bal üreticileri yeni sezona hazırlanıyor

04.04.2021 10:44

Antalya haber... Akseki ilçesinde bal üreticileri sezon hazırlıkları yapmaya başladı. Arıların yaşam alanı kovanların bazıları değiştirilirken, her kovandaki arılar ayrı ayrı kontrol ediliyor.

Antalya'da bal üreticileri yeni sezona hazırlanıyor

Antalya haber... Arıcılar yayla sezonuna güçlü bir koloni ile girmek ve bal üretmek için son hazırlıklarını yapıyor. Arıcılar arılar koloni içerisinde belirli bir sayıya ulaşmasının ardından Mayıs ayının sonlarında sonra yaylaya çıkartılıyor. Yaylada da her yılın mevsimine göre, iklim değişikliklerine göre yağmur, rüzgar veya kurak geçmesine bağlı olarak oluşan ballar Ağustos ayının ortasında hasat ediliyor. Hasadın ardından milyonlarca arı yine Akseki bölgesinde sıcak bölgelere geri getiriliyor.

Bal üreticileri yeni sezon için son hazırlıklarını yapıyor

Akseki’de baba mesleği arıcılığı sürdüren Muzaffer Arıca (56), sezon hazırlıklarına başladıklarını söyledi. Bal üreticileri olarak sezona hazırlandıklarını ifade eden Arıca, “Arıcılık benim baba mesleğim. 56 yaşındayım ve kendimi bildim bileli arıcılık yapıyorum. Sezona hazırlanıyor kovanlarımızın bakımlarını yapıyoruz. İnşallah bu sezon tüm arıcılar açısından bereketli olur” dedi.

Antalya'da arıcılar yıllardır bu mesleği yapıyor

"ARICILIK BİZE 5-6 KUŞAKTAN KALAN BİR MESLEK"

Arılarını yaz ayında bin 860 metre rakımlı Çimi Yaylasına çıkardıklarını anlatan Arıca, “Arıcılık bize 5-6 kuşaktan beri dedelerimizden atalarımızdan kalan bir meslek. Bizden sonraki nesilsin bu işe devam edip etmeyeceğini bilmiyoruz. Fakat arıcılık bizim genlerimizde vardır. Arıcılık olmazsa bizde yaşam olmaz” dedi.

"AMACIMIZ YAYLA SEZONUNA GÜÇLÜ BİR KOLONİ İLE GİRMEK"

Arıların kış sonrası ilkbahar bakımına başladıklarını söyleyen Arıca, “Amacımız yayla sezonuna güçlü bir koloni ile girmek ve bal üretmek. Arılarımızı Çimi Yaylasına çıkardığımız zaman bir kolonide 40 bin ile 80 bin civarında arı sayısına ulaştırmalıyız ki bize bal verebilsin. Daha düşük kolonilerle yaylaya gittiğimiz zaman bu arılar bizim için verimli olmuyor. Onun için ilkbaharda biraz daha besliyoruz. Biraz daha onun sıcak durmasına veya nektarın bol olduğu yerlere götürüyoruz. Arıların koloni içerisinde belirli bir sayıya ulaşmasının ardından 25 Mayıs’tan sonra yaylaya çıkarıyoruz. Yaylada da her yılın mevsimine göre, iklim değişikliklerine göre yağmur, rüzgar veya kurak geçmesine bağlı olarak bal miktarı oluşur. Hasadı da Ağustos ayının 15-20' si gibi yaparız. Hasattan sonra yine Akseki bölgesinde sıcak bölgelere getiririz” ifadelerini kullandı.

"BAL KOVANDA İKEN SİPARİŞ ALIRIZ"

200 civarında arı kovanının olduğunu söyleyen Arıca, “Çimi Yaylası balının ayrı bir değeri vardır. Bir markadır. Bizim Çimi Yaylası’nın balı kovanda iken sipariş alırız. Ancak ürettiğimiz ballar siparişleri karşılar. Daha Çimi Yaylası balını tezgaha çıkarıp da satan olmaz” dedi.

"HER SEZON İSTEDİĞİN BALI ALAMAZSIN"

Arıcılık mesleğinin bir şans olduğunu anlatan Arıca, “Her sezon istediğin balı alamazsın. Arıcılık gerçekten bir şans işidir. Bakmışsın o sezon havanın rüzgar, kurak geçmesi bal üretimini etkiler. Geçen yıl normal bir sezon yaşadık. Kovan başına 4-5 kilo gibi hasat yaptık. İsteriz ki kovanlarımız dolsun. Havanın kurak geçmesi, yağmurlu geçmesi. Rüzgar olması Çiçeklerin nektar zamanı ölmesi kuruması bizim için iyi olmayabilir. Yani tamamen bir şanstır” diye konuştu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Muratpaşa Ramazan

Diğer Haberler

Son dakika! ABD gemileri Karadeniz'e geçmeyecek

Son dakika! ABD gemileri Karadeniz'e g..

Son dakika! ABD gemileri Karadeniz'e geçmeyecek
Son dakika: İlkokul ve ortaokullarda uzaktan eğitime geçişle ilgili usul ve esaslar belli oldu

Son dakika İlkokul ve ortaokullarda uz..

Son dakika: İlkokul ve ortaokullarda uzaktan eğitime geçişle ilgili usul ve esaslar belli oldu
RTÜK'ten neredeyse her kanala ceza! O diziye çarpık ilişki cezası...

RTÜK'ten neredeyse her kanala ceza! O ..

RTÜK'ten neredeyse her kanala ceza! O diziye çarpık ilişki cezası...
Son dakika! Joe Biden duyurdu: ABD, Afganistan'dan 11 Eylül'e kadar tamamen çekiliyor

Son dakika! Joe Biden duyurdu: ABD, A..

Son dakika! Joe Biden duyurdu: ABD, Afganistan'dan 11 Eylül'e kadar tamamen çekiliyor
Bu yıl tatil rezervasyonları 'son dakika'ya kalacak

Bu yıl tatil rezervasyonları 'son daki..

Bu yıl tatil rezervasyonları 'son dakika'ya kalacak
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısına katıldı

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu NATO Konseyi To..

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısına katıldı