MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
TRT Haber Spikeri Ahmet Görmez ‘Çevrim İçi Söyleşiler’e konuk oldu

02.03.2021 17:16

Antalya haber... Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin düzenlediği ‘Çevrim İçi Söyleşiler’ ile öğrenciler, meslekte önde gelen kişiler ile buluşturuluyor. Moderatörlüğünü Öğretim Görevlisi Ayşen Yalman’ın yaptığı söyleşinin ilk konuğu TRT Haber Spikeri Ahmet Görmez oldu.

TRT Haber Spikeri Ahmet Görmez ‘Çevrim İçi Söyleşiler’e konuk oldu

Antalya haber... Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen ‘Çevrim İçi Söyleşiler’ meslekte önde gelenleri öğrencilerle bir araya getirdi. Öğretim Görevlisi Ayşen Yalman’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşinin ilk konuğu TRT Haber Spikeri Ahmet Görmez oldu. Konuşmasına kriz yayınlarının haberciler için zorluklarını örneklerle anlatarak başlayan Görmez, “Kriz haberciliği kameraman ve spikerin birlikte çalışarak krize tanıklık ettiği ortamlar. Kriz bölgesinde yaşananları aktarırken yayına devam etmek zorundasınız. İnsanı zorlayan durumlarda dahi yayında olduğunuz için kendinizi bırakmamanız gerekiyor” dedi.

“İKİNCİ BİR DİL ÖĞRENMELERİNDE FAYDA VAR”

Spiker olmak isteyenlere önerilerde de bulunan Görmez, “Ben spiker olmak için muhabirlikten başladım. Şu an mesleğimde 21. senem. Önce muhabirlik ardından masa başına ve sonrasında spikerliğe geçme fırsatı buldum. Muhabirlikten gelme geçmişimin faydasını çok fazla görüyorum. Siz genç öğrenci kardeşlerime haber konusunda kendinizi geliştirmenizi öneriyorum. Diplomatik muhabirliği de yaptım ve yabancı dil gerçekten çok önemli. İlk olarak İngilizce sonrasında mümkünse ikinci bir dil öğrenmelerinde çok büyük fayda var” diye konuştu.

Savaş muhabirliğinin günümüzde çok fazla merak edilen bir meslek olduğunu hatırlatan Yalman’a yaşadığı deneyimlerden örnek vererek aktaran Görmez, savaş muhabirliğinin son derece stresli, ilginç ve unutulmayacak anılar biriktirilen bir meslek olduğunu söyledi.

“İSTİHDAM KONUSUNDA SORUNLAR YAŞIYORUZ”

Türkiye’deki üniversitelerin iletişim fakültelerinde verilen eğitime değinen Görmez, “Türkiye’de iletişim fakültesi çok sayıda var ancak maalesef istihdam konusunda sorunlar yaşıyoruz. Özellikle TRT haricinde konuşmam gerekirse İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde dahil gazetelerde bir veya iki kişi istihdam edilebiliyor. Arkadaşlarımıza verebileceğim en büyük tavsiye kendilerine hedef edinmeleri olacaktır. Nereye gideceğinizi bilmeden yola çıkarsanız gideceğiniz yere ulaşmanız daha zordur. Ne iş yaparsanız yapın bir hedef belirleyin ve o hedef için çalışın, hangi haberleri seviyorsanız o birimde kendinizi geliştirin” şeklinde konuştu.

“YURT DIŞINI TAKİP ETMEK ÖNEMLİ”

Yurtdışı programlarını takip etmenin avantajlarına da değinen Görmez, “Ben yurt dışını takip etmenin gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayağınızın yurtdışında olmasının en büyük avantajı sizlerin ülkenizi yurtdışında doğru şekilde tanıtmak ve yurtdışındaki gerçekleri doğru şekilde ülkenize taşımak olacaktır dil öğrenmenizi bu yüzden de tavsiye ediyorum bu gibi kazanımlar kendinizi farklılaştırmanızı sağlar” ifadelerini kullandı.

Söyleşi için Akdeniz Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Ayşen Yalman’a teşekkürlerini ileten Görmez, “Arkadaşlar son olarak bağlantılarınızı geniş tutun ve bu sektörde inatçı olun, yapacağınız işi tamamlamakta ısrarcı olun. Ben TRT’ye stajyer olarak veda ederken kapıda durup dönüp bir binaya bakmıştım ve içimden kendime “bir gün acaba burada çalışabilecek miyim?’ diye sorarak ayrıldım ve şu anda TRT’de spiker olarak çalışıyorum. Ne yaparsanız yapın o heyecanınızı yitirmeyin, sevdiğiniz ve istediğiniz iş için çabalayın” açıklamalarında bulundu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Antalya’da otomobil takla attı! Ölü ve yaralılar var

Antalya’da otomobil takla attı! Ölü ve..

Antalya’da otomobil takla attı! Ölü ve yaralılar var
Antalya'da hava az bulutlu ve açık geçecek

Antalyada hava az bulutlu ve açık geçe..

Antalya'da hava az bulutlu ve açık geçecek
Son dakika... İsrail ordusu, Gazze'ye kara operasyonu başlattığını duyurdu

Son dakika... İsrail ordusu, Gazze'ye ..

Son dakika... İsrail ordusu, Gazze'ye kara operasyonu başlattığını duyurdu
Manisa'da 3 torununu kurtaran dede hayatını kaybetti

Manisada 3 torununu kurtaran dede haya..

Manisa'da 3 torununu kurtaran dede hayatını kaybetti
Son dakika....  Ağrı’da polisimize roketli saldırı! Şehidimiz var

Son dakika.... Ağrı’da polisimize rok..

Son dakika.... Ağrı’da polisimize roketli saldırı! Şehidimiz var
Son Dakika... İsrail ordusu, Lübnan'dan 3 roket atıldığını duyurdu

Son Dakika... İsrail ordusu, Lübnan'da..

Son Dakika... İsrail ordusu, Lübnan'dan 3 roket atıldığını duyurdu