MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütTGK Dışilişkiler Koordinatörü Mevlüt Yeni, MAKÜ'lü öğrencilerle bir araya geldi

10.06.2022 17:40

Antalya haber... Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Dışilişkiler Koordinatörü ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Mevlüt Yeni, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Gazetelik Bölümü öğrencileri ile bir araya geldi. Yeni öğrencilere 40 yıllık meslek deneyimlerini anlatarak geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan ‘Sadece Gazeteci’ kitabını hediye etti.

TGK Dışilişkiler Koordinatörü Mevlüt Yeni, MAKÜ'lü öğrencilerle bir araya geldi

Antalya haber...  Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nun Burdur buluşması etkinlikleri kapsamında Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Dışilişkiler Koordinatörü ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Onursal Başkanı Mevlüt Yeni, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Gazetelik Bölümü öğrencileri ile bir araya gelerek deneyimlerini anlattı. Organizasyona Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, TSYD Antalya Şuba Başkanı ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Şifa Çiçek, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Ahmet Duran Yenigün, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Rasim Gündüz, Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Vahap Şehitoğlu çok sayıda öğrenci ve gazeteci katıldı.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nun Burdur buluşması etkinlikleri kapsamında Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Dışilişkiler Koordinatörü ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Onursal Başkanı Mevlüt Yeni, MAKÜ'lü öğrencilerle buluştu.

"TEORİDE DEĞİL PRATİKTE İLERLEYİN"

“Ben annemden gazeteci olarak doğdum" diyen gazeteci Yeni, "Bunu ortaokul yıllarımda fark ettim. Yaklaşık 40 yıldır da bu sektörün içerisindeyim. Eğer gazeteci olmak istiyorsanız okullun son yıllarında değil daha önceden sahada olmak gerekir. Yani teoriyi ile pratiği bir arada götürmek lazım. Sahaya mutlaka inmemiz lazım. Gazetelere gidip yapışacaksınız. Kimse sizin ayağınıza gelip sizi zorla alıp götürmez. Üniversitedeki eğitiminizi aksatmadan mutlaka sahada da olmalısınız. Mutlaka ama mutlaka staj yapmalısınız. Bu sizleri diğer öğrenci arkadaşlarınızdan birkaç adım öne geçirecektir” dedi.

Yeni öğrencilere 40 yıllık meslek deneyimlerini anlatarak geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan ‘Sadece Gazeteci’ kitabını hediye etti.

"SOSYAL HAYATINIZDAN FERAGAT ETMEYİN"

Öğrencilerinin kendilerine yatırım yapmaları gerektiğini ifade eden Mevlüt Yeni, “Dünya artık dijital çağa doğru gidiyor. Kendinizi dijitalleşme çağına uydurmanız gerekiyor. Eski usul gazetecilik artık kalmadı. Tabi burada dijitalleşme derken sosyal medya üzerinden chat yapmak değil. Diğer faydalı alanlarını da iyi bilmelisiniz. Bir tane dil bilmek zorundasınız. İş bulmak iş garantisi yaramak istiyorsanız kesinlikle dil bilmelisiniz. Rusça ve İngilizce bizim bölgemiz için en popüler dilleri o yüzden mutlaka dil bilmelisiniz. Tabi ki sosyal hayatınızdan feragat etmeyin. Kariyer planlamanızı, hayat planlamanızı bilinçli yapmak zorundasınız. Kendinize mutlaka yatırım yapın" şeklinde konuştu.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Gaye Coşkun,“Aslında gazetecilik cinsiyetçiliği karşı bir meslek" dedi.

"GAZETECİLİKTEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMADIM"

‘Sadece Gazeteci’ kitabından bahseden Mevlüt Yeni, “40 yıllık meslek hayatımda 4 binden fazla köşe yazısı yazmışım. Bunları gelecek nesillere aktarmak, örnek olabilmek için böyle bir kitabı hayata geçirdik. 40 yıl boyunca gazetecilikten başka da hiçbir meslek yapmadım. Kitabımı okuduğunuzda sizlerde göreceksiniz ki yazılarımda kendi çıkarlarım ve menfaatlerim için bir tek yazım yoktur. Bu yüzden kitabımızın adını ‘Sadece Gazeteci’ ismini verdik” dedi.

"KALDIRIM TOZUNU YUTMAK GEREKİYOR"

Organizasyonda konuşma yapan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Gaye Coşkun,“Aslında gazetecilik cinsiyetçiliği karşı bir meslek. 30 yıldır bu mesleği içerisindeyim. İlk mesleğe başladığımda Alanya’da iki kadın gazeteci vardı. Şimdi kadın gazetecilerin sayısı erkek sayıları ile neredeyse eş değer durumda. Ancak kadın gazeteciler sahadan çok arka planda çalışıyorlar. Gazeteci mutlaka ama mutlaka kaldırım tozu yutmak gerekiyor ” diye konuştu.

"İLHAM VERİCİ BİR PROGRAM OLDU"

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ise yaptığı konuşmada, “Tam istediğimiz gibi bir program oldu. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu toplantılarının sadece bir gezi toplantısından çıkartıp deneyimlerimizi genç arkadaşlarımıza aktarabilmek için Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrenci kardeşlerimizle buluştuk. Son derece ilham verici bir program oldu. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da serinlemek için girdiği baraj sonu oldu! 18 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Antalya'da serinlemek için girdiği bar..

Antalya'da serinlemek için girdiği baraj sonu oldu! 18 yaşındaki genç hayatını kaybetti
Ümraniye zorladı, Galatasaray son anda kazandı

Ümraniye zorladı Galatasaray son anda ..

Ümraniye zorladı, Galatasaray son anda kazandı
20 Ağustos Cumartesi Antalya'da hava durumu!

20 Ağustos Cumartesi Antalya'da hava d..

20 Ağustos Cumartesi Antalya'da hava durumu!
Sınırları zorlayan program! Çiftlerin cinsel ilişki görüntülerini izleyip yorum yapıyor!

Sınırları zorlayan program! Çiftlerin ..

Sınırları zorlayan program! Çiftlerin cinsel ilişki görüntülerini izleyip yorum yapıyor!
Antalya'da çıkan yangında felçli Fatma Gembeş şans eseri kurtuldu!

Antalya'da çıkan yangında felçli Fatma..

Antalya'da çıkan yangında felçli Fatma Gembeş şans eseri kurtuldu!
Son dakika! Antalya'da korkunç kaza! Çok sayıda yaralı var!

Son dakika! Antalya'da korkunç kaza! Ç..

Son dakika! Antalya'da korkunç kaza! Çok sayıda yaralı var!