MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Okullar ne zaman açılıyor?

04.10.2020 19:17

Koronavirüs salgınına ilişkin alınan tedbirler kapsamında geçtiğimiz yılın ikinci dönemi uzaktan eğitim medod kullanılarak tamamlanmıştı. Yaz tatilinin sona ermesiyle beraber gözler bir kez daha Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılacak açıklamalara çevrildi. Okullar ne zaman açılacak sorusunun gölgesinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan beklenen haber geldi. Ziya Selçuk 5 Ekim Pazartesi gününe dikkatleri çekti. Peki liseler açılıyor mu? Hangi sınıflar okula gidecek?

Okullar ne zaman açılıyor?

21 Eylül’de anasınıfı ve ilkokul 1. sınıflar için yüz yüze eğitimin ilk ders zili çalmıştı. Yüz yüze eğitimin başladığı tarihten itibaren diğer sınıfların durumu merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından liselerin yüz yüze eğitimine ilişkin yapılan güncel açıklamanın sonrasında liseler ne zaman açılacak sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk özellikle mesleki liselerin iş sahası ve uygulama eğitimlerini yüz yüze gerçekleştirme taleplerinin yoğunluğundan bahsetti. İsteklerin doğrultusunda mesleki ve teknik anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, çok programlı anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri 5 Ekim Pazartesi gününden itibaren yüz yüze eğitime başlayacak. İşte yüz yüze eğitime dair merak edilen detaylar...

Mesleki liseleri ne zaman yüz yüze eğitime geçecek?

Okulların yüz yüze eğitime geçiş tarihiyle ilgili çoğu kişinin beklediği açıklama Milli Eğitim Bakanı’ndan geldi. Bakan Ziya Selçuk’un imzasıyla illere gönderilen genelgede mesleki ve teknik anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, çok programlı anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri 5 Ekim Pazartesi günü açılacağı bildirildi. Söz konusu okulların bütün kademelerinin yüz yüze eğitimle devam edeceğini belirten Bakan Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında derslerin işleyişini yeniden düzenlendiklerini söyledi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı anadolu meslek ve anadolu teknik programı öğrencilerinin çeşitli işletmelerde eğitim ile staj uygulamaları 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlatılmıştı. Staj ve eğitim uygulamalarının faaliyet geçmesiyle birlikte öğreciler yüz yüze eğitim ne zaman yapılacak sorusunu merak ediyordu. Güncellenen eğitim takvimine göre, mesleki ve teknik anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, çok programlı anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liselerinin tüm alan ile dalları 5 Ekim 2020 Pazartesi gününden itibaren yüz yüze uygulamalarla eğitimlerine devam edecek.

Yüz yüze eğitim nasıl olacak?

Uygulamalı eğitim alan lise öğrencilerinin yüz yüze eğitim tarihinin netleşmesiyle beraber veliler sürecin nasıl ilerleyeceğini merak etmeye başladı. Bakan Selçuk’un açıklamasında 5 Ekim’de başlayacak yüz yüze eğitim için güvenli ve sağlıklı bir ortamın oluşması adına tüm tedbirlerin alındığı ifade edildi. Okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından yürütülecek yüz yüze eğitimin şartları öğrencilere "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu" çerçevesinde bilgilendirme yapılacak. Oluşturulan kılavuz kapsamında öğrencilerin okuldaki ders içi ve dışı faaliyetlerinde maske kullanımı, temizlik kuralları ve sosyal mesafenin korunması adına gerekli rehberlik sağlanacak.

Alan ve dal derslerinin uygulamaya yönelik bölümleri yüz yüze, teorik kısımları ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek. Yüz yüze eğitimle gerçekleştirilecek derslerde kalabalığı önlemek adına öğrenciler gruplara ayrılacak. Dersler 30 dakika, tenefüsler 10 dakika ve öğle arası 45 dakika olarak sınırlandırılacak. Haftalık ders çizelgesi, yüz yüze ve uzaktan eğitim süreleri alan zümre öğretmenlerince belirlenecek.

Diğer sııflar ne zaman okula başlayacak?

Ana sınıfı ve ilkokul 1. sınıfların ardından uygulamalı eğitim veren liselere yönelik olarak tarih veren Milli Eğitim diğer sınrıfların yüz yüze eğitim tarihi için net bir açıklama yapmadı. Bakan Selçuk, diğer sınıfların durumunun ise birkaç haftalık süre içerisinde salgının seyrine göre şekillendirileceğini söyledi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı