Antalya haber: Hababam Sınıfı tadında eğitim

16.09.2020 10:36

Antalya haber... Manavgat'ta bir ortaokul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8. Sınıf öğrencilerine yüz yüze eğitim kapsamında destekleme ve yetiştirme kursu verileceğinin açıklanmasının ardından derslerini açık alanda yapma kararı aldı. Öğrenciler Hababam Sınıfı filmi tadında ders işliyor.

Antalya haber: Hababam Sınıfı tadında eğitim

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre, Antalya’nın Manavgat ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Belenobası Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri,tıpkı Hababam Sınfı filmindeki gibi sınıfılarını açık havaya taşıdı. Korona virüs tedbirleri kapsamında maskeleriyle okullarının yanındaki çamlık alana gelen öğrenciler, Hababam Sınıfı'nın nostaljik zilinin çalmasıyla birlikte ellerini dezenfekte edip, sosyal mesafeye uygun şekilde sıralarına oturuyor. Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz eserinden sinemaya uyarlanan ve 70’li yıllaradan bu güne kült bir eser haline gelen Hababam Sınıfı filminde olduğu gibi derslerini okul bahçesinde çam ağaçlarının altındaki sıralarda yapılıyor. Tıpkı Münir Özkul'un filmde canlandırdığ Mahmut hoca rolünde 'Okul dört duvar ile çevirili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında bir dağ başı öğrenimin, bilginin var olduğu her yer okuldur.' dediği gibi.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8. Sınıf öğrencilerine yüz yüze eğitim kapsamında destekleme ve yetiştirme kursu verileceğinin açıklanmasının ardından Belenobası Ortaokulu Müdür, idareci ve öğretmenleri Korona virüs tedbirleri kapsamında sınıf yerine açık havada ders yapmanın daha sağlıklı ve etkili olacağına karar verdi. Okul bahçesindeki çam ağaçlarının altında kurulan sınıf öğrencilerden de tam not aldı. Sınıfta, sıralar, öğretmen masası, tahta, Atatürk portresi, Türkiye ve dünya haritaları gibi bir derslikte olması gereken her türlü ekipman yer alırken, etraftaki çam ağaçlarını ise Hababam Sınıfı filminden çekilmiş fotoğraflar süslüyor. Derse girişte nostaljik el zili çalınırken, teneffüslerde ise Hababam Sınıfı'nın müziğinden oluşan elektronik zil çalıyor.

Açık havada ders yapmanın başta sağlık olmak üzere her açıdan kendilerine yarar sağladığını belirten 8. Sınıf öğrencilerinden Sıla Derin, “Korona virüs nedeniyle okulumuzdan ve derslerimizden yaklaşık 6 ay uzak kaldık. Destekleme ve yetiştirme kursumuzu böyle bir ortamda yapmak bizleri mutlu ediyor. Açık havada kuş sesleri arasında ders yapıyoruz. Derslerimizi aksatmazken, tedbiri de elden bırakmıyoruz. Maskemizle okula gelip gidiyoruz. Derse başlamadan önce elimizi dezenfekte ediyor, her ders arasında bunu tekrarlıyoruz. Sosyal mesafenin korunduğu aralarında en az 1-1.5 metre mesafe olan sıralarda tek kişi oturuyoruz. Bizlere bu imkanı sağlayan başta okul müdürümüz ve idarecilerimiz olmak üzere öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz” dedi.
Öğrenci İbrahim Durşan da açık havada dersinin kendileri için çok iyi olduğunu belirterek, yetkililere teşekkür etti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto