MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütAkdeniz Üniversitesi ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında kenevir protokolü imzalandı

13.08.2021 11:57

Akdeniz Üniversitesi ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında kenevir bitkisinden ilaç etken maddeleri üretimi için AR-GE çalışmalarının yapılması ve üretim olanaklarının geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Akdeniz Üniversitesi ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında kenevir protokolü imzalandı

Protokol Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce tarafından imzalanırken protokol töreni Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Cengiz ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Bedrullah Erçin ve Ali Oktar’ın katılımıyla Sakarya’da büyükşehir belediyesi başkanlık makamında gerçekleştirildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan özel izinle geniş alanlarda yetiştirilen kenevir bitkileri Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü laboratuvarlarında AR-GE çalışmalarında kullanılacak ve bilimsel bir rapor hazırlanacak.

DÜNYADA MEDİKAL, KOZMETİK VE GIDA ENDÜSTRİSİNDE KULLANILIYOR

Konu ile ilgili konuşan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Cengiz, kenevir bitkisinde bulunan aktif maddelerin dünyada medikal, kozmetik ve gıda endüstrisinde yaygın bir kullanım alanı bulunduğunu söyledi. Cengiz, “Üniversitemizde yaklaşık 2,5 yıldır ilgili bakanlıklardan alınan bilimsel amaçlı çalışma izinleriyle ve TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde kenevir bitkisinden başta kanabidiol (CBD) olmak üzere pek çok etken maddenin yerli ve milli imkanlarla ekstraksiyonu ve saflaştırılması konusunda önemli mesafeler kat edildi. Önerilen yöntemin Akdeniz Üniversitesi hak sahipliğinde patent başvurusu yapıldı ve imzalanan bu protokolle laboratuvar ortamında kazanılan bu başarı alınacak resmi izinlerle daha geniş alanlara taşınabilecek.” şeklinde konuştu.

"MUCİZEVİ BİR BİTKİDİR"

Sakarya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada ise, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından özel izin alınarak sadece tohum ve lif üretimi amacıyla ekimine başladığımız endüstriyel kenevir bitkisi 250’den fazla ayrı alanda faydalanılabilecek mucizevi bir bitkidir. Bu bitkinin insanlığın faydasına olan kullanım alanının genişletilmesi için bilimsel çalışmalar yapılıp ilgili bakanlıklardan izin alınarak yetiştiriciliğin yapılması amaçlanmaktadır. Bu hususta özellikle kenevir bitkisinden CBD elde edilmesi ve bu konuda AR-GE çalışmalarının yapılması amacıyla Akdeniz Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzalanmıştır. Akdeniz Üniversitesi ile yapılacak olan bilimsel araştırmalar sonucunda kenevir bitkisinin daha geniş alanlarda kullanılması noktasında hazırlanacak teknik rapor Tarım ve Orman Bakanlığına sunulacaktır. Bu protokolün insanlık yararına ve ülkemiz tarımına hayırlı olmasını dileriz.” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da sazlık yangın! Kısa sürede yayıldı!

Antalya'da sazlık yangın! Kısa sürede ..

Antalya'da sazlık yangın! Kısa sürede yayıldı!
Milyonları ilgilendiren yeni düzenleme! Garanti süresiyle ilgili dikkat çeken uyarı!

Milyonları ilgilendiren yeni düzenleme..

Milyonları ilgilendiren yeni düzenleme! Garanti süresiyle ilgili dikkat çeken uyarı!
Maskeler kalktı, uzman isim uyardı! 'Bu kış bol virüslü geçecek'

Maskeler kalktı, uzman isim uyardı! 'B..

Maskeler kalktı, uzman isim uyardı! 'Bu kış bol virüslü geçecek'
Son dakika... Ege'de korkutan deprem! Antalya, Denizli ve Muğla'da hissedildi

Son dakika... Ege'de korkutan deprem! ..

Son dakika... Ege'de korkutan deprem! Antalya, Denizli ve Muğla'da hissedildi
21 yaşındaki Ömer Faruk Fırat'ın cesedi bulundu

21 yaşındaki Ömer Faruk Fıratın cesedi..

21 yaşındaki Ömer Faruk Fırat'ın cesedi bulundu
Özel harekat polisimiz Mustafa Çalışgan şehit oldu

Özel harekat polisimiz Mustafa Çalışga..

Özel harekat polisimiz Mustafa Çalışgan şehit oldu