MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi

Fenix center
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: "Masaya oturmaya hazırız"

11.01.2021 11:25

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, yaptığı açıklamada Türk ve Yunan diyaloğunun yeniden başlatılmasından yana olduğunu belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: "Masaya oturmaya hazırız"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bir gazeteye verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. "Bugün Türkiye'nin AB yolunda adımlar attığı 2000 yılındaki haline ve Türk-Yunan diyaloğunun kesildiği 2016 yılındaki haline benzemediğini" belirten Dendias, Türkiye'nin son yıllarda 'yayılmacı, yeni Osmanlıcı ve tehditkar' bir siyaset izlediğini öne sürdü. BBC'den aktarılan bilgiye göre; Yunanistan'ın Mısır, İsrail, Ürdün, Kıbrıs, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile kurduğu işbirliğine Türkiye'nin de katılmasını arzu ettiklerini söyleyen Dendias, "Ancak Türkiye bu davranışlarından vazgeçmeli ve her bir ülkenin kabul ettiği gibi anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümünü öngören uluslararası hukuk kurallarına saygılı olmalı" dedi.

Denidas, "100 yıl önce Batı'da hasta adam olarak tanımlanan Türkiye'nin şimdi bölgenin büyük değişimcisi olarak Osmanlı İmparatorluğu rolünü oynamaya çalışması, görüştüğüm bütün ülkelerin gündeminde bulunuyor" dedi.

"YAPICI BİR NİYETLE MASAYA OTURMAYA HAZIRIZ"

Türkiye ve Yunanistan istikşafi görüşmelerin 2016'da kesildiği yerden devam etmesinden yana olduğunu belirten Dendias, "İstikşafi görüşmelerin gündemi bellidir ve bu değiştirilemez. 20 yıldan bu yana sürdürülen görüşmelerin 61. toplantısı yapılacak. Görüşmelerin tek taraflı olarak genişletilmesine karar vermek, görüşmeleri torpillemek anlamına gelir. Ankara'nın ne denli samimi olduğunu göreceğiz. Biz, görüşmelere samimi ve yapıcı bir niyetle masaya oturmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Yunanistan'ın İtalya ve Mısır arasındaki deniz yetki alanlarının belirlenmesini öngören anlaşmalarına atıfta bulunan Dendias, Yunanistan'ın Arnavutluk ile deniz yetki alanlarının belirlenmesi için Uluslararası Lahey Adalet Divanına gidilmesinde anlaşma sağlandığını ve bu amaçla Arnavutluk'ta yapılacak nisan ayındaki seçimlerden sonra tarafların ortak bir tahkimname hazırlamaya karar verdiklerini açıkladı.

Dendias, benzeri anlaşmaların Türkiye ile de yapılmasını önerdiğinden söz etti.

Yunanistan, Türkiye ile istikşafi görüşmelerde iki ülke arasındaki kıtasahanlıklarının belirlenmesinden başka hiçbir konuyu görüşmeye niyeti olmadığını sık sık açıklıyor.

Bakan Dendias aynı mülakatında, Yunanistan'ın 2021 yılında ABD ile savunma işbirliğini genişletmeyi amaçladığını ve ABD'nin özellikle Doğu Akdeniz'deki varlığını artırmasındaki öneminden söz etti.

"SİYASİ İRADELER KARAR VERİR"

Yunanistan'ın Batı yakasındaki kara sularını 6 milden 12 mile uzatmasını öngören yasanın önümüzdeki hafta içinde Yunan parlamentosunda onaylanacağını da açıklayan Dendias, "Yunanistan, bu yasa ile 1947'den bu yana ilk kez genişlemiştir. Yunanistan, Uluslararası Deniz Hukuku sözleşmesiden kaynaklanan kara sularını 12 mile uzatma hakkını, geri kalan deniz bölgelerinde de uygulayabilir. Ancak bu hakkını gerek görüldüğünde ve ne zaman uygulayacağına siyasi iradeler karar verir" görüşünü savundu.

"İYİMSERLİK GÖSTERMEYE FIRSAT VERMİYOR"

Dendias, Kıbrıs sorunu ile ilgili bir soruya ise, "Yunanistan'ın BM'nin Kıbrıs konusunda gayrıresmi düzeyde 5'li bir toplantı yapılmasını öngören olası bir önerisine sıcak bakılacağını" söyledi.

Yunanistan'ın Kıbrıs sorununa BM kararları ve AB değerlerine uygun federal bir çözümden yana olduğu söyleyen Denidas "Ancak gerek Türkiye'nin gerek Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar'dan gelen son açıklamalar ve Maraş sahilinin yasa dışı açılması gibi davranışlar iyimserlik göstermeye fırsat vermiyor" şeklinde konuştu.

Dünya haberleri- Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Dünya haberleri

Dünya haberlerini hızlı ve tarafsız bir şekilde MYGazete.com'da bulabilirsiniz. Son dakika Dünya haberleri son dakika gelişmeleri anında tüm detaylarıyla bu sayfada...

Dünya haberleri - Dünya sayfasından takip etmek için tıklayın...

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'daki korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı

Antalyadaki korkunç kazanın görüntüler..

Antalya'daki korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı
Antalya Valisi Ersin Yazıcı'dan bayram mesajı

Antalya Valisi Ersin Yazıcıdan bayram ..

Antalya Valisi Ersin Yazıcı'dan bayram mesajı
Jandarma silah kaçakçılarını suçüstü yakaladı

Jandarma silah kaçakçılarını suçüstü y..

Jandarma silah kaçakçılarını suçüstü yakaladı
SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bayram sonrasında normalleşme adımlarını atıyoruz

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan: B..

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bayram sonrasında normalleşme adımlarını atıyoruz
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’dan Bayram Mesajı

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr...

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’dan Bayram Mesajı
Dükkanını 5 dakika boş bıraktı, döndüğünde hayatının şokunu yaşadı

Dükkanını 5 dakika boş bıraktı döndüğü..

Dükkanını 5 dakika boş bıraktı, döndüğünde hayatının şokunu yaşadı