MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütUkrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'den Vladimir Putin açıklaması

05.04.2022 14:08

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile beklenen görüşme ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Zelenskiy görüşmenin gerçekleşmeme ihtimalinin olduğunu işaret ederek, "Bucha’daki trajediden sonra bile Rusya ile müzakereler devam etmeli. Ancak Devlet Başkanları görüşmesi olmayabilir" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'den Vladimir Putin açıklaması

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 41. günde sürüyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, savaşın son durumuna yönelik Ukrayna basınına açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile beklenen görüşmeye dair, "Bucha’daki trajediden sonra bile Rusya ile müzakereler devam etmeli. Ancak Devlet Başkanları görüşmesi olmayabilir. En zoru da onların neler yaptığını bilerek, düşman olduklarını kabul edip görüşmeye imkan bulmak, görüşmede bir çözüm yolu bulmak ve bu çözümde toprak kaybetmemek" ifadelerini kullandı.

"FARKLI ÜLKELER FARKLI GARANTİLER SUNUYOR"

Zelenskiy, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine garantör olmak isteyen ülkelerin farklı teklifler sunduğunu belirterek, "Biz henüz garanti sağlayanlara yönelik tam bir cevap almadık" dedi. Ukrayna'nın şu anda Fransa, ABD, Almanya, Türkiye, İngiltere ve Polonya gibi ülkelerle güvenlik garantilerini tartıştığını söyleyen Zelenskiy, "Bize her şeye hazır olan ciddi aktörler, 24 saat silah temin edecek ülkelere ihtiyacımız var. Yaptırımları derinlemesine çalışmış, yaptırımlarda söz sahibi ve muhtemel bir Rus saldırısında aynı saniyede yaptırımları devreye sokabilecek ülkelere ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy

"GİZLİ TUTMANIN BİR ANLAMI YOK"

Kiev bölgesindeki sivillerin infaz edilmesine yönelik sorulan bir soruyu yanıtlayan Zelenskiy, "Halkımıza işkence eden suçlularla ilgili iç davamız var. Bilgi toplamaya başlıyoruz. Tüm bu insanları arayacağız" diyerek Avrupa Birliği ile ortak bir soruşturma ekibi oluşturulması konusunda anlaştığını kaydetti. Ukrayna kolluk kuvvetleri ile birlikte farklı ülkelerin savcılarının savaş suçlarını araştıracağını söyleyen Zelenskiy, Ukrayna'da "vahşete" karışan suçluları bulmak ve cezalandırmak için bir prosedür hazırlanacağını aktardı. Zelenskiy, "Bu prosedürü hazırlayacağız, bir eylem planı olacak. Bunu açıkça yapacağız, bu yüzden bu suçluları nasıl bulacağımızı gizli tutmanın bir anlamı yok" dedi.

"20 YILDA ÇÖZÜLMESİNİ İSTEMİYORUM"

Zelenskiy, Ukrayna Başsavcısı ve Devlet Başkanlığı Ofisinden birer kişinin yer aldığı özel bir komisyon kurulacağını söyleyerek, "Çünkü bu sürecin nasıl ilerlediği hakkında bilgi almak benim için çok önemli. Bu sorunun 20 yılda çözülmesini istemiyorum. Bulunacak mekanizmanın çok etkili olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

"ÇOK SAYIDA SUÇ KANITI VAR"

Kimsenin bu süreci geciktirmeye taraf olmadığını vurgulayan Zelenskiy, "Ne yazık ki çok sayıda suç kanıtı var ve bunlar daha sonra ortaya çıkacak" ifadelerini kullanarak, Melitopol, İzyum ve diğer bölgelerde yaşananlara dikkat çekti. Zelenskiy, "Oralarda neler olduğunu hayal bile edemiyoruz" dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da yaya geçidinde korkunç kaza! Motosikletin çarptığı Ayşe Akkol hayatını kaybetti

Antalya'da yaya geçidinde korkunç kaza..

Antalya'da yaya geçidinde korkunç kaza! Motosikletin çarptığı Ayşe Akkol hayatını kaybetti
6 Ekim Perşembe Antalya'da hava durumu! 17 ilçeye yağış uyarısı!

6 Ekim Perşembe Antalya'da hava durumu..

6 Ekim Perşembe Antalya'da hava durumu! 17 ilçeye yağış uyarısı!
Kadın müdürden erkek mühendise taciz! Akılalmaz sözler!

Kadın müdürden erkek mühendise taciz! ..

Kadın müdürden erkek mühendise taciz! Akılalmaz sözler!
Filenin Sultanları, Kanada'yı da yendi! Durmak yok yola devam!

Filenin Sultanları, Kanada'yı da yendi..

Filenin Sultanları, Kanada'yı da yendi! Durmak yok yola devam!
Özel hastane şoke eden görüntü! Bakan Koca'dan açıklama!

Özel hastane şoke eden görüntü! Bakan ..

Özel hastane şoke eden görüntü! Bakan Koca'dan açıklama!
Azerbaycanlı öğretmenin umudu Antalya oldu! Kanserden kurtuldu

Azerbaycanlı öğretmenin umudu Antalya ..

Azerbaycanlı öğretmenin umudu Antalya oldu! Kanserden kurtuldu