TGK ve AGC önderliğindeki heyetten Kırgızistan'da önemli ziyaretler

28.06.2021 17:55

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı (TGK) ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (AGC) Mevlüt Yeni başkanlığındaki heyet Kırgızistan'dan döndü. Heyet, Kırgızistan, Türkiye ve Antalya arasında medya bağı oluşturmak amacıyla önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

TGK ve AGC önderliğindeki heyetten Kırgızistan'da önemli ziyaretler

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı (TGK) ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (AGC) Mevlüt Yeni başkanlığındaki heyet medya köprüsü oluşturmak ve bir takım görüşmeler gerçekleştirmek için gittikleri Kırgızistan'dan Türkiye'ye geri döndü.

TGK ve AGC önderliğindeki heyet Kırgızistan'a gitti

Ziyarette, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, AGC Başkan Yardımcısı İdris Taş, KKTC Turizm Yazarları Derneği Başkanı, KKTC Turizm Bakanlığı Antalya Temsilcisi ve AGF Genel Başkan Vekili Nazmi Pınar, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı, AGF Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Duran Yenigün, Kırgızistan Kadınları ve İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Peri Asanaalieva da hazır bulundu.

Türkçe konuşan ülkeler arasındaki ilişkileri güçlendirmek, Kırgızistan, Türkiye ve Antalya arasında sağlam bir medya köprüsü oluşturmak amacıyla ülkeye giden heyet, Kırgızistan Dil Kurumu Başkanı Raimzhan Kurbanov, Gazeteciler Halk Derneği Başkanı Mars Tulegenov, Dil ve Kültür gazetesinin editörü Elvira Kakieva ve Basın Servisi Başkanı Jogorku Keneş İndira Kuralbekova tarafından karşılandı.

CENGİZ AYTMATOV'UN MEZARINA ZİYARET

Heyet programın ilk gününde, "Ata-Beyit" anıt kompleksini ziyaret etti. Davetliler, 1916'daki Ürkun katliamı ve 1930'lardaki baskı kurbanları için yapılan anıtın yanı sıra yazar Cengiz Aytmatov'un mezarına çelenk bıraktı. Heyet, Cengiz Aytmatov'un adını taşıyan Ev-Müzeyi de ziyaret etti.

ATATÜRK BÜSTÜNE ÇİÇEK BIRAKILDI

Heyet 4 günlük yoğun bir program kapsamındaki ziyaretlerine Bişkek'te yapılan Atatürk Parkı ile devam etti. Heyet, park içindeki Atatürk büstüne çiçek koyarak saygı duruşunda bulundu.

ÜNİVERSİTELER İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Daha sonra Kırgız-Türk Manas Üniversitesi, Türkiye Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Rektör Yardımcısı Kulmyrzaev Asylbek Atamyrzaevich ve Parlamento Basın Servisi Başkanı İndira Kuralbekova ve Milletvekili, Kırgız-Türk dostluk grubu başkanı Meerimbek Koichumanov'u kabul eden heyet, Medya Destek Fonu Yayınevi, Direktör Kurmankaliev Almaz Omurbekovich, K. Karasaev’in adını taşıyan Bişkek Beşeri Bilimler Üniversitesi Rektörü Profesör Musaev Abdylda Inayatovich ile görüştü.

HEYET, KIRGIZİSTAN MEDYASI İLE TEMASTA BULUNDU

Heyet daha sonra, Kırgız Cumhuriyeti Devlet Televizyon ve Radyo Yayın Kurumu (PTRC), Genel Müdür Aliev Baktiyar Jenishbekovich, Kırgızistan Ulusal Haber Ajansı “Kabar”, Genel Müdür Taabaldiev Kubanychbek Abdymenovich, Halk Derneği “Gazeteciler” Yönetim Kurulu Başkanı Mars Tulegenov ve Cumhuriyet Derneği “Kırgız dili”, Başkan Raimzhan Kurbanov, Gazeteciler Birliği Başkan Yardımcısı Kurmanbek Ramatov ile görüştü.

BİŞKEK BÜYÜKELÇİSİ DOĞAN HEYETİ KABUL ETTİ

Yoğun programın son günü  Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, heyeti makamında kabul etti. Mevlüt Yeni başkanlığındaki heyet, Büyükelçi Doğan'a Kırgızistan programı hakkında bilgi aktardı.

BAŞKAN YENİ: "SİYASETÇİLER VE MESLEKTAŞLARIMIZ İLE ÖNEMLİ TOPLANTILAR YAPTIK"

Ziyaretlerin ardından heyet Türkiye'ye döndü. Kırgızistan'da yaptıkları ziyaretler ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Mevlüt Yeni, şu ifadeleri kullandı: “Kırgızistan'da dostlarımız heyetimize sıcak bir karşılama yaptı ve çok güzel bir program gerçekleştirdik. Yoğun bir çalışma programımız vardı. Görüşmeden görüşmeye geçtik. Hedefimiz Kırgızistan, Türkiye ve Antalya arasında sağlam bir medya köprüsü oluşturmak. Siyasetçiler ve meslektaşlarımız ile önemli toplantılar yaptık. Projeler hakkında konuştuk. Yakında bu projelerimizi açıklayacağız.”

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'nin ardından Medipol Başakşehir'de mi satılıyor?

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'..

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'nin ardından Medipol Başakşehir'de mi satılıyor?
Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yararlanacak? İşte 10 soruda paketin detayları

Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yar..

Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yararlanacak? İşte 10 soruda paketin detayları
Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehmet Şimşek açıklaması

Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehme..

Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehmet Şimşek açıklaması
Antalya'da hava durumu! 21.03.2023

Antalya'da hava durumu! 21.03.2023

Antalya'da hava durumu! 21.03.2023
Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' son 8 yılda rekor artış!

Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' so..

Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' son 8 yılda rekor artış!
Kulisleri hareketlendiren görüşme! Ekonominin başına o isim mi gelecek?

Kulisleri hareketlendiren görüşme! Eko..

Kulisleri hareketlendiren görüşme! Ekonominin başına o isim mi gelecek?