MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt

 
Pfizer koronavirüs ilacı geliştiriyor!

27.04.2021 10:15

Biontech ile etkili bir koronavirüs aşısı geliştiren Pfizer firması, Kovid-19 kabusunu bitirebilecek bir ilacın insan testlerine başladı. Uzmanlara göre bu ilaç başarılı olursa artık tedbirlere gerek kalmayacak.

Pfizer koronavirüs ilacı geliştiriyor!

Avrupa ve Kuzey Amerika'da en çok kullanılan aşılardan birini yapan şirket Pfizer, deneysel hapını insanlar üzerinde test ediyor. Çoğu insan Kovid'e karşı aşı olacak olsa da, aşılar yüzde 100 etkili değil ve bazı insanlar aşı olamıyor veya çok fazla fayda sağlayamıyor, yani koronavirüs hala yayılacak ve korunmasız insanlar için tehlikeli olmaya devam edecek.

CİDDİ HASTALIKLARI ÖNLEMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Milliyet'in haberine göre; Haplar, aşıların da işe yaramadığı kişilerde ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir veya bağışıklığa dirençli yeni bir varyantın ortaya çıkması durumunda ikinci bir savunma hattı olabilir.

Pfizer'in 25 Mayıs'ta sona ermesi beklenen PF-07321332 denemesinin ilk aşamasına şu anda yaklaşık 60 kişi katılıyor.

Bundan sonra, hapın güvenli olduğu ortaya çıkarsa, laboratuvar testlerinin önerdiği gibi Kovid'i kesinlikle durdurduğunu kanıtlamak için daha fazla insanla daha büyük denemeler yapılacaktır.

KARANTİNAYA GEREK KALMAYACAK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçen hafta, sonbahar geldiğinde hükümetin Kovid'i evde tedavi edilebilir hale getirebilecek antiviral ilaçları bulmak ve satın almak için bir antiviral görev gücü kurduğunu duyurdu.

Virüse yakalandıktan sonra verilebilecek bir antiviral ilaç olan favipiravir üzerinde denemeler yürüten Glasgow Üniversitesi'nden bir Profesör Kevin Blyth, "Antiviral ilaçlar işe yararsa ileriye doğru büyük bir adım olur. Normal hizmetler çalışabilir ve karantinaya gerek kalmaz" dedi.

TARİH VERDİLER

İlaç üreticilerinin pazar için incelenen, test edilen ve üretilen yeni bir ürünü bulması genellikle yıllar alır ancak insanlığın Kovid'i durdurma telaşında bilim de hızlandı.

İngiliz The Telegraph'ın haberine göre, Pfizer'in aşısının laboratuvardan insanlara uygulanabilecek aşamaya gelmesi bir yıldan kısa sürdü ve PF-07321332'nin 2021'in sonunda hazır olabilecek.

King's College London'da tıp uzmanı olan Profesör Penny Ward gazeteye şunları söyledi: "Bu aşamaya geçerlerse, oldukça iyimser olabilirler. Soru, ilacın nasıl tolere edildiği ile ilgili olacak."

"ENFEKSİYONUN İLK BELİRTİSİNDE REÇETE EDİLEBİLİR"

Şimdi yapılan deneme, laboratuvar deneylerinde 'güçlü antiviral aktiviteye' sahip olduğu tespit edildikten sonra ilacın güvenliğini test etmekle ilgili.

Virüsün çoğalmak için kullandığı belirli enzimlere yapışarak çalışacak ve böylece yayılmasını önleyerek çoğalmayı durduracak.

Pfizer, hayvan deneylerinde yan etkiye ilişkin herhangi bir kanıt bulamadı ve şimdi sağlıklı insanlar üzerinde küçük bir testte bunun insanları nasıl etkilediğine bakacak.

Eğer bunu iyi tolere ederlerse, duruşma daha geniş bir insan kitlesi üzerinde denenecek.

Şirket, denemeye başladığını açıkladığında, "hastaların hastaneye kaldırılması veya kritik bakımda kalması gerekmeden enfeksiyonun ilk belirtisinde reçete edilebilir" dedi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Balon balığı sürüleri de bu tekneleri takip ediyor

Balon balığı sürüleri de bu tekneleri ..

Balon balığı sürüleri de bu tekneleri takip ediyor
Meteoroloji'den 36 il için uyarı! Şemsiyeleri hazırlayın kuvvetli yağmur geliyor

Meteoroloji'den 36 il için uyarı! Şems..

Meteoroloji'den 36 il için uyarı! Şemsiyeleri hazırlayın kuvvetli yağmur geliyor
17 Mayıs Pazartesi Antalya'da hava durumu!

17 Mayıs Pazartesi Antalya'da hava dur..

17 Mayıs Pazartesi Antalya'da hava durumu!
Valiliğin Kaş’taki villaları nasıl kaçak otele dönüştü?

Valiliğin Kaş’taki villaları nasıl kaç..

Valiliğin Kaş’taki villaları nasıl kaçak otele dönüştü?
Kaş Peninsula Gardens Otel'e Güvenli Turizm Belgesi

Kaş Peninsula Gardens Otele Güvenli Tu..

Kaş Peninsula Gardens Otel'e Güvenli Turizm Belgesi
Sokağa maskesiz ne zaman çıkılacak? Uzman isim tek bir şarta bağladı

Sokağa maskesiz ne zaman çıkılacak Uzm..

Sokağa maskesiz ne zaman çıkılacak? Uzman isim tek bir şarta bağladı