MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi

Fenix center
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Rusya'ya çağrı

13.04.2021 14:03

Son dakika... Ukrayna ile Rusya arasındaki Donbas krizinde tansiyon düşmüyor. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması gerektiğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Rusya'ya çağrı

Ukrayna ile Rusya arasındaki Donbas krizinde tansiyon düşmüyor. ABD'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarıya Rusya'dan yanıt geldi. İngiltere ise Romanya'ya savaş jetleri gönderme kararı aldı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Rusya geçtiğimiz haftalarda savaşa hazır binlerce askeri Ukrayna sınırına konuşlandırdı" dedi.  Stoltenberg bu sayıda askeri bir sevkiyatın 2014 yılında Kırım'ın yasa dışı şekilde ilhak edilmesinden beri görülmediğini söyledi.

UKRAYNA NATO'DAN ASKERİ DESTEK İSTİYOR

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, 2014'te Kırım'ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakı sırasında hazırlıksız yakalandıklarını ancak bu kez ihtiyatlı olduklarını belirterek Rusya'ya karşı NATO'dan askeri destek ve yaptırımlar dahil daha fazla destek vermesini istedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Brüksel'de NATO karargahını ziyaret ederek NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü. Kuleba, burada düzenlenen basın toplantısında, NATO'ya Ukrayna'ya verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

Rusya'nın Ukrayna sınırında, işgal altındaki bölgelerde ve denizde askeri yığınağını artırdığını kaydeden Kuleba, yığınağın Ukrayna'nın doğusunda, Kırım'da ve doğudaki Donbas bölgesinde yoğunlaştığı bilgisini verdi. Kuleba, Rusya'nın Ukrayna karşıtı propagandasını da artırdığını ifade ederek "Bu zeminde NATO-Ukrayna Konseyi, NATO-Ukrayna sözleşmesinin 15. maddesi gereğince toplanacaktır." dedi.

Kuleba, 15. maddenin Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne, siyasi bağımsızlığına ve güvenliğine doğrudan bir tehdit olması halinde NATO ve Ukrayna'nın kriz danışma mekanizmasının istişarelerde bulunmasını öngördüğünü aktardı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile NATO'nun Ukrayna'yı nasıl destekleyebileceğini konuştuklarını aktaran Kuleba, "Her destek cümlesinin önemi var ve bunun için teşekkür ediyoruz. Ancak bizim uygulamada da desteğe ihtiyacımız var." diye konuştu.

Kuleba, "Ukrayna, NATO ve müttefikler Moskova'nın durumu daha da gerginleştirmesini önlemek ve Karadeniz bölgesinde güvenliğin sağlanması için çok şey yapabilir." ifadesini kullandı. Kuleba, NATO'nun Ukrayna'ya nasıl destek verebileceği konusunda ise şunları söyledi:

"Operasyonel seviyede Rusya'yı caydıracak ve saldırgan niyetlerini sınırlandıracak tedbirlere ihtiyacımız var. Bu Rusya'nın saldırganlığının maliyetini yükseltecek yeni yaptırımlar olabilir. Bunlar ayrıca Ukrayna'nın savunma kabiliyetlerini güçlendirmeyi hedefleyen doğrudan destek olabilir. Çünkü Rusya'nın üçüncü ülkelerin Ukrayna ile savunma sektöründe iş birliği yapmasını engellemek için hiçbir çabadan kaçınmadığını biliyoruz. Rusya bizim savunma kabiliyetlerimizi baltalamak için elinden geleni yapıyor."

OLAYIN GEÇMİŞİ

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim tırmanırken, ABD’ye ait iki savaş gemisinin Türkiye’ye haber vererek Boğazlar’dan Karadeniz’e geçeceğini açıklaması bölgede tansiyonu daha da yükseltmişti.

Moskova, ABD’nin bölgeye savaş gemileri göndermesine 'provakasyon' olarak nitelendirmişti.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

İsrail Gazze’ye yeni saldırı! Hamas Tel Aviv’e 130 roket attı

İsrail Gazze’ye yeni saldırı! Hamas Te..

İsrail Gazze’ye yeni saldırı! Hamas Tel Aviv’e 130 roket attı
Şampiyonluk düğümü son haftaya kaldı! İşte son puan durumu ve kalan maçlar

Şampiyonluk düğümü son haftaya kaldı İ..

Şampiyonluk düğümü son haftaya kaldı! İşte son puan durumu ve kalan maçlar
Fenerbahçe, şampiyonluk yolunda ağır yaralı...

Fenerbahçe, şampiyonluk yolunda ağır y..

Fenerbahçe, şampiyonluk yolunda ağır yaralı...
Farklı galibiyetle Galatasaray zirveye ortak

Farklı galibiyetle Galatasaray zirveye..

Farklı galibiyetle Galatasaray zirveye ortak
Son dakika.... Erzurumspor'dan Alanyaspor karşısında müthiş geri dönüş

Son dakika.... Erzurumspor'dan Alanyas..

Son dakika.... Erzurumspor'dan Alanyaspor karşısında müthiş geri dönüş
Kartal, Karagümrük'e yenilince hesaplar karıştı!

Kartal, Karagümrük'e yenilince hesapla..

Kartal, Karagümrük'e yenilince hesaplar karıştı!