KÖRFEZ'DE BÜYÜK KRİZ!

05.06.2017 15:00

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır, ´terörizm ve aşırılıklardan korunmak´ için, komşuları Katar ile tüm ilişkilerini kestiklerini açıkladılar.

KÖRFEZ'DE BÜYÜK KRİZ!

İsveç basınında, Suudi Arabistan kaynaklarına dayandırılarak verilen haberlere göre, Suudi Arabistan komşusu Katar ile ilişkilerin, ´Terörizm ve aşırılıklardan gelecek tehlikelere karşı ulusal güvenliği korumak için´ kesildiğini açıkladı.

Suudi Arabistan açıklamasında, Katar ile tüm hac, kara ve deniz bağlantılarını kopardığını ve ´tüm kardeş ülkelere de aynı adımları atmalarını´ istedi. Suudi Arabistan´ın çağrısının ardından, benzer açıklamalar Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Mısır ve Bahreyn´den de geldi.

 

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen ve Libya Katar´la tüm diplomatik ilişkilerini kesti. Katar´la deniz ve hava sınırları kapatıldı. Katarlı diplomatlara ülkeleri terk etmeleri için 48 saat, Katar vatandaşlarına 14 gün süre verildi. Katar´ın, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen´de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon´daki rolünün sona erdiği bildirildi. Katar´la ilişkilerin kestiğini açıklayan ilk ülkeler Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri Katar´ı Yemen´de El Kaide ve DEAŞ olmak üzere terörizmi güçlendirmekle suçladı. Mısır, Katar´ın Müslüman Kardeşler yöneticilerini ülkede barındırdığı, Mısır yönetimine karşı düşmanca tavırlar sergilediği yönünde açıklama yaptı. Katar Resmi Haber Ajansı (QNA), 23 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani´ye atfedilen "ABD´ye karşı ve İran´ı destekleyici" açıklamalar yayınlamıştı. Bundan birkaç saat sonra açıklama yapan Katar hükümeti İletişim Dairesi Direktörü QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Al Sani, bunun Katar´ı hedef alan bir kampanya olduğunu savunmuştu.

SON OLARAK LİBYA DA İLİŞKİLERİNİ KESTİ

4 ülkenin Katar´la diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından Yemen ve Libya da benzer bir adım attı. Yemen, Katar´ın uluslararası koalisyondan çıkarılması kararını da desteklediğini belirtti. Yemen hükümeti tarafından yapılan açıklamada, "Katar´ın Husi darbe milisleriyle mücadeledeki eylemleri ve aşırıcı gruplara desteği açık bir hale gelmiştir" ifadesi kullanıldı.

KATAR´DAN İLK AÇIKLAMA

Katar´dan yapılan ilk açıklamada ise Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ´haksız şekilde alınmış bu karardan üzüntü duyduklarını´ belirtti. Al Sani, "Haksız uygulamalar var ve bunlar temeli olmayan iddialara ve suçlamalara dayanıyor" şeklinde konuşurken, söz konusu kararın vatandaşlarının normal hayatını sürdürmesine etki etmeyeceğini belirtti. Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada ise kararın Katar üzerinde vesayet kurma isteği olduğunu ifade etti.

Katar´ın bir süredir "amacı devlete zarar vermek olan ve tamamı uydurma olan bir iftira kampanyasına maruz kaldığına" işaret edilen açıklamada, Katar´ın Körfez İşbirliği Konseyi´nin (KİK) aktif bir üyesi olduğu, KİK´te alınan kararlar ve sözleşmelere bağlı kaldığı, diğer ülkelerin egemenliğine saygı duyan, ülkelerin içişlerine müdahale etmeyen, görevi olduğu üzere terör ve aşırılıkla mücadele eden bir ülke olduğu vurgulandı. Basın yoluyla yürütülen Katar karşıtı kampanyanın Körfez halkını ikna edemediği, bu yüzden krizin giderek tırmandırıldığı ifade edilen açıklamada, "Ülkelerin ilişkileri kesmeyle ilgili açıklamalarında belirttikleri iddialara bakıldığında bu girişimin de medya üzerinde planlı bir şekilde yürütülen ve çoğu iftira olan kampanyanın bir parçası olduğu görülmektedir" denildi.

Öte yandan, Katar Havayolları Suudi Arabistan´a yönelik tüm uçuşları askıya aldığını açıkladı.

İRAN´LI YETKİLİ TWEET ATTI

Yemen´in kararını henüz açıklamadığı sürede açıklama yapan üst düzey İranlı bir yetkili ise Arap ülkelerinin Katar´la ilişkilerini kesmesinin Ortadoğu´daki krize çözüm getirmeyeceğini ifade etti.

SUUDİ ARABİSTAN NEYLE SUÇLUYOR?

Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı SPA´da yayınlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ülkenin milli güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerin kesildiği, deniz ve hava sınırlarının da kapatıldığı bildirildi. Açıklamada, "Doha´nın açık ve gizli gerçekleştirdiği ciddi ihlaller, terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütlerinin propagandasını yapması, Katif ilindeki İran bağlantılı terör eylemlerini desteklemesi, aşırıları barındırması, Yemen´deki Husi militanları desteklemesi sonrasında Suudi Arabistan´ın bu kararları almak durumunda kaldığı" belirtildi.

(Kaynak: Hürriyet)

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto