MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütKKTC'de seçim heyecanı! Oy sayma işlemi başladı

23.01.2022 18:01

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde halk, Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek üzere sandık başına gitti. 18:00 Biten oy verme işleminin ardından sayıma geçildi. 763 sandıkta oy kullanan 2 bin 289 kişi görev aldı.

KKTC'de seçim heyecanı! Oy sayma işlemi başladı

Antalya haber...  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde halk, Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek üzere sandık başında.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) halk 15’inci kez milletvekillerini seçmek için sandık başında. Covid-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen oy kullanma işlemlerinde gelen kişiler maske ve eldiven takarak oy kullanırken, sosyal mesafe kurallarına da dikkat ediliyor. Covid-19 testi pozitif kişilerin ise oy kullanması yasak.

KKTC'de seçime katılımın hava muhalefeti nedeniyle az olması bekleniyor.
KKTC'de milletvekili erken genel seçimlerinde sandık kurulu üyeleri, siyasi partilerin görevlendirdiği temsilciler ve polisler de dahil toplam da 6 bin kişi görev alıyor.

PARTİLER VE BAĞIMSIZ ADAYLAR YARIŞACAK

KKTC'de gerçekleştirilen milletvekilliği erken genel seçiminde 8 partiden toplam 400 ve 3 bağımsız aday yarışıyor. Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Demokrat Parti (DP), Yeniden Doğuş Partisi (YP), Toplumcu Kurtuluş Partisi-Yeni Güçler (TKP), Halkın Partisi (HP), Bağımsızlık Yolu (BY), Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) yer aldığı seçimde Cumhuriyet Meclisi’ndeki 50 sandalye için Lefkoşa’dan 16, Gazimağusa’dan 13, Girne’den 11, İskele’den 5, Güzelyurt’tan 3 ve Lefkoşa’dan 2 milletvekili mücadele edecek.
Ülke genelinde yüzde 5 seçim barajını aşan partiler ile adaylar, oy oranlarına göre mecliste temsil edilme şansı bulacak.

SEÇMENLERE 3 SEÇENEK SUNULDU

KKTC seçim sistemine göre, seçmenler oylarını mühür, mühür ve tercih ile karma olmak üzere 3 şekilde kullanıdı. Sadece mühür vurulması durumunda başka herhangi bir işleme gerek duyulmadı. Tercihlerde o ilçenin çıkaracağı milletvekili sayısının yarısı kadar olmak zorunda. Mühür vurulup tercihlerin başka partinin listesinden yapılması durumunda sadece tercihler geçersiz sayıldı. Karma oyda ise seçmen, farklı parti listelerinden mühür vurmadan en az 2 parti veya bağımsız adaylar arasından da olmak üzere tercih yaparak karma oy da kullanabildi. Ancak karma oyun geçerli olması için herhangi bir partiye mühür vurulmaması gerekmedi. Karma oy kullanan seçmen, o ilçenin çıkaracağı milletvekili sayısının en az yarısı kadar tercih yapmak zorunda kaldı. Bir partiye vurulan mühür, o partiye bölge milletvekili sayısı kadar oy getiriyor. Mühre ek olarak aynı partiden yapılan tercihler ise sadece parti içi avantaj sağlıyor. İlgili partiye diğer partilere kıyasla ek veya daha fazla avantaj sağlamıyor. Karma oydan bir partiye gelen oy sayısı ise adaylara verilen tercih sayısı kadar hesaplanıyor. Örneğin, 16 milletvekili çıkaracak Lefkoşa'da bir partiye vurulan mühür, o partinin hanesine 16 oy olarak yazılıyor. Aynı partiye karma oydan gelen 3 tercih de 3 oy olarak kaydediliyor. Mühür partiye, tercih adaya avantaj sağlıyor.

SEÇİM YASAĞI UYGULANACAK

KKTC'de 08.00’da başlayan oy verme işlemi 18.00’da son buldu. Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından hemen oy sayımına geçilecek. Oy pusulasının büyük olması ve karma oy kullanımının daha uzun sürmesi, oy verme ve sayım süresini de uzatacak. Çarşaf liste olmasından dolayı da sonuçların açıklanmasının daha uzun sürmesi bekleniyor.
Seçim yasası uyarınca saat 19.00'a kadar seçim sonuçlarına ilişkin yayın yapılamayacak. Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) 19.00-21.00 saatleri arasında alınacak sonuçlar açıklanacak ve 21.00'den sonra da yayın yasağı kalkacak.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Kepez’in ‘Ulusal Müzik Ödülleri Yarışması’nda muhteşem final

Kepez’in ‘Ulusal Müzik Ödülleri Yarışm..

Kepez’in ‘Ulusal Müzik Ödülleri Yarışması’nda muhteşem final
Antalya'da iş kazası! Okan Günay hayatını kaybetti...

Antalya'da iş kazası! Okan Günay hayat..

Antalya'da iş kazası! Okan Günay hayatını kaybetti...
BAİB'den sevindiren haber! Pandemi ve savaşa rağmen ihracat 1 milyar doları aştı

BAİB'den sevindiren haber! Pandemi ve ..

BAİB'den sevindiren haber! Pandemi ve savaşa rağmen ihracat 1 milyar doları aştı
Antalya'da sürücü Zeki Karadeli yanan kamyonetini çaresizce izledi

Antalyada sürücü Zeki Karadeli yanan k..

Antalya'da sürücü Zeki Karadeli yanan kamyonetini çaresizce izledi
Yeni doğan buzağı şoke etti! Gözü ve kafası yok

Yeni doğan buzağı şoke etti Gözü ve ka..

Yeni doğan buzağı şoke etti! Gözü ve kafası yok
Son dakika: Araç sahiplerini kötü haber... Akaryakıta yine zam geliyor!

Son dakika: Araç sahiplerini kötü habe..

Son dakika: Araç sahiplerini kötü haber... Akaryakıta yine zam geliyor!