MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Karabağ'da tarihi zafer haberi geldi

10.11.2020 08:17

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurarak, bu bildirinin kendisi ve Ermenistan halkı için “acı verici” olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de konu ile ilgili yaptığı açıklamada ateşkesin gece saat 00.00 itibariyle başladığını duyurdu.

Karabağ'da tarihi zafer haberi geldi

Ermenistan Devlet Başkanı, Facebook üzerinden yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

"HEPİMİZ İÇİN ÇOK ZOR BİR KARAR VERDİM"

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyon resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sevgili yurttaşlar, kız kardeşler ve kardeşler. Kendim ve hepimiz için çok zor bir karar verdim” dedi.

"İNANILMAZ DERECEDE ACI VERİCİ"

Paşinyan açıklamasında, ”01.00’da Rusya ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları ile Karabağ savaşının sona ermesi için bir açıklama imzaladım. Yayınlanan açıklamanın metni benim ve halkımız için inanılmaz derecede acı verici ” dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurarak, bu bildirinin kendisi ve Ermenistan halkı için “acı verici” olduğunu söyledi.

Yakın gelecekte Ermenistan’ın teslim olduğunu ilan eden bir belgenin imzalanması bekleniyor. 

PUTİN'DEN AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00'dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı.” ifadelerini kullandı. Putin ayrıca Azerbaycan ve Ermenistan'ın kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklarını da duyurdu.

ANLAŞMANIN DETAYLARI

Anlaşmaya göre; Ermenistan Birleşmiş Milletler kararlarını yerine getirecek, sırasıyla Kelbecer'i 15 Kasım, Laçin'i ise 1 Aralık'ta Azerbaycan'a teslim edecek. Mevcut cephe hattı Moskova saatiyle gece yarısı itibarıyla durdurulacak. Rusya Federasyonu, beş yıl boyunca Laçin Koridoru'nun korunması için arabulucu olarak görev yapacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, "Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00.00 (TSİ) itibaren ateşkesin başladığını duyurdu. Putin, anlaşma kapsamında, "Ermenistan ve Azerbaycan'ın kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacağını" teyit etti. Putin, Karabağ'a barış gücü konuşlandırılacağını da belirtti.

TÜRK BARIŞ GÜCÜ AYRINTISI

Rusya Devlet Başkanı Putin, Azeri mevkidaşıyla video-konferans yoluyla ortak bir açıklamada bulunarak, anlaşmayı imzaladı. Aliyev yaptığı açıklamada "Savaşın sona eriyor oluşundan memnunum" diyerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

"Bugün bu belgenin imzalanması Rusya'nın aktif rolünün bir göstergesidir" değerlendirmesinde bulunan Aliyev, "Sorunun çözümü için ortak bir format oluşturduk" ifadelerini kullandı. Aliyev, ayrıca Karabağ'a hem Türk hem de Rus barış güçlerinin konuşlanacağı bilgisini paylaştı.

Anlaşmanın Ermenistan'ın yenilgisi anlamına geldiğini vurgulayan Aliyev açıklamasında, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın video-konferansta yer almaktan son anda vazgeçtiğini de sözlerine ekledi.

ŞUŞA BÜYÜK DARBE VURDU

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'den itibaren gerçekleştirdiği askeri operasyonlar sonucunda beş şehir, dört kasaba ve 286 köy Ermeni işgalinden kurtarmıştı. Dağlık Karabağ'ın kalbi niteliğindeki Şuşa'nın ele geçirilmesi, Ermenistan için en büyük darbe olmuştu. Zira Şuşa, Hankendi'yi (Stepanakert) yukarıdan gören bir konumda ve ikmal hatları açısından kritik bir noktada bulunuyordu.
 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto