Çin, ABD'nin Güney Çin Denizi'ndeki tatbikatlarını kınadı

09.02.2021 17:49

Güney Çin Denizi'nde bugün, Amerika Birleşik Devletleri Donanması 7. Filo'ya bağlı Theodore Roosevelt Carrier Strike Group ile Nimitz Carrier Strike Group görev güçleri ortak tatbikat düzenledi. İki görev gücünün ortak düzenlediği tatbikat, ABD Donanması'nın zorlu ortamlarda faaliyet gösterme yeteneğini arttırmak, ortak hareket etme, görev güçleri arasında koordinasyon, komuta ve kontrol yeteneklerinin arttırılmasını amaçlıyor.

Çin, ABD'nin Güney Çin Denizi'ndeki tatbikatlarını kınadı

Theodore Roosevelt Carrier Strike Group ve Nimitz Carrier Strike Group görev güçleri en son 21 Haziran 2020'de Filipin Denizi'nde ikili ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Theodore Roosevelt Carrier Strike Group ve Nimitz Carrier Strike Group görev güçleri Filipin Denizi'nde ikili ortak tatbikat gerçekleştirdi

Nimitz Carrier Strike Group komutanı Tuğamiral Jim Kirk konu hakkında, "Güney Çin Denizi'nde düzenlenen bu tatbikat, eğitim açısından son derece değerli bir fırsat, bu tür operasyonlarla, taktiksel olarak yeterli seviyeye yükselmemizi sağlıyoruz.'' dedi.

Theodore Roosevelt Carrier Strike Group komutanı Tuğamiral Doug Verissimo ise açıklamasında, "Carrier Strike Group 9 ile birlikte işbirliği içinde çalışmak, bölgesel istikrar ve güvenliği sağlarken kolektif taktik becerimizi geliştirir." ifadelerine yer verdi.

Ahmet Kılbitmez'in haberine göre; Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, ABD Donanması'nın Güney Çin Denizi'nde gerçekleştirdiği tatbikatı kınadı. Bölgede barış ve istikrarı korumak için gerekli önlemleri almaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin 9 Şubat Salı günü basına verdiği demeçte, ABD'nin Güney Çin Denizi'ne sık sık savaş gemileri gönderdiğini, bu hareketlerin bölgenin barış ve istikrarına zarar verdiğini söyledi.

23 OCAK'TA GÜNEY ÇİN DENİZİ'NE GELDİ

Tuğamiral Doug Verissimo'nun komutasındaki Theodore Roosevelt Carrier Strike Group görev grubu, 23 Aralık 2020 tarihinde 7. Filo'nun görev alanında bulunan Hint-Pasifik bölgesine konuşlandırılmak üzere Kaliforniya'daki San Diego Deniz Üssü'nden ayrıldı. Görev gücü, 23 Ocak 2021 tarihinde Güney Çin Denizi'ne geldi.

Tuğamiral Jim Kirk komutasında bulunan Nimitz Carrier Strike Group saldırı görev gücünün aktif olarak yaklaşık 5000 personeli olduğu tahmin edilmektedir. Daha önce Basra Körfezi, Afganistan, Akdeniz gibi bölgelerde önemli görevler almıştır. Amerika'nın Afganistan ve Irak'ta düzenlediği terör operasyonlarına önemli derecede hava ve deniz desteği sağlamıştır.

İki görev gücünün bağlı olduğu 7. Filo, ABD Donanması'nın en büyük ileri konuşlandırılmış filosudur. Batı Pasifik ve Hint Okyanuslarında 7. Filo'ya bağlı 70 gemi ve denizaltı bulunmaktadır. 7. Filo, Hint-Pasifik bölgesini korumak amacıyla 35 bölge ülkesi ile ortak çalışır ve etkileşime girer.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Ahmetler Köyü HES karşıtı 11 kişiye verilen para cezasını kampanyayla topladı

Ahmetler Köyü HES karşıtı 11 kişiye ve..

Ahmetler Köyü HES karşıtı 11 kişiye verilen para cezasını kampanyayla topladı
Bakan Çavuşoğlu Antalya'da oyunu kullandı! İkinci tura da iyi hazırlandık

Bakan Çavuşoğlu Antalya'da oyunu kulla..

Bakan Çavuşoğlu Antalya'da oyunu kullandı! İkinci tura da iyi hazırlandık
Meteorolojiden 13 il için kodlu uyarı!

Meteorolojiden 13 il için kodlu uyarı

Meteorolojiden 13 il için kodlu uyarı!
Konuşanlar programında olay itiraf! Kadın anlattıkları Hasan Can'ı şaşırttı

Konuşanlar programında olay itiraf! Ka..

Konuşanlar programında olay itiraf! Kadın anlattıkları Hasan Can'ı şaşırttı
Sararmış yastık kılıfını kar beyazına döndürüyor! İşte etkili karışım

Sararmış yastık kılıfını kar beyazına ..

Sararmış yastık kılıfını kar beyazına döndürüyor! İşte etkili karışım
Canan Karatay

Canan Karatay "Anne sütünden farksız" ..

Canan Karatay "Anne sütünden farksız" diyerek açıkladı! Her sabah bir fincan içerseniz...