MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
CDC: 'Koronavirüs mide ve bağırsakları da etkiliyor'

04.10.2020 00:50

Amerikalı bilim insanlarının daha önce çocuklarda saptanan ve Covid-19 ile ilişkilendirilen akut enflamatuar sendromun yetişkinlerde de etkili olabileceğini keşfetti.

CDC: 'Koronavirüs mide ve bağırsakları da etkiliyor'

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden (CDC) yapılan açıklamaya göre bilim insanları, daha önce çocuklarda saptanan ve Covid-19 ile ilişkilendirilen ‘multisystem inflammatory syndrome’ (MIS-A) adı verilen hastalığın yetişkinlerde de etkili olabileceğini keşfetti.

Araştırılan vakalar arasından akut solunum hastalığı olmayan hastalarda kalp aritmisi ve mide-bağırsak sisteminde ağrı gibi sorunların geliştiği görüldü.

Uzmanlar, ABD ve İngiltere'de 21-50 yaşları arasındaki hastalarda saptanan 16 vakayı ayrıntılı olarak tarif etti. Buna göre hastaların tümünde kalp aritmisi saptandı, 12 kişide yüksek ateş görüldü ve sadece 8’inde akut solunum sendromlarına rastlandı. Nihayetinde 10 kişi yoğun bakımda tedavi gördü, 2 kişi hayatını kaybetti.

Bilim insanları koronavirüs bulaşması ile MIS-A sendromunun ortaya çıkması arasında ne kadar zaman geçtiğini henüz açıklığa kavuşturamadı, bu nedenle söz konusu komplikasyonun Kovid-19’un ağır şekli mi, yoksa bir ‘enfeksiyon sonrası süreç’ mi olduğunu anlamak henüz mümkün olmadı.

MIS-A ortaya çıkmadan önce tipik Covid-19 semptomları geçirdiklerini bildiren hastalarda bu sendromun ortalama 2-5 hafta sonra geliştirdiği belirtiliyor.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı