MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Biden ve Rusya arasında ilk kriz!

25.01.2021 10:11

Kremlin, Rusya’da gözaltında bulunan muhalif figür Aleksey Navalni’nin serbest bırakılması isteyen Navalni destekçilerinin protestolara başlamasında ABD'yi sorumlu tuttu.

Biden ve Rusya arasında ilk kriz!

Rusya'ya döndüğü an havalimanında gözaltına alınan muhalif lider Aleksey Navalny, Moskova ve Washington arasında yeni bir krizi tetikledi. Cumartesi günü sokaklara dökülen binlerce Navalny taraftarı, başkent Moskova'da polisle karşı karşıya geldi. Saatlerce süren protestolarda Rus polisi çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı. Kremlin, Rusya’da gözaltında bulunan muhalif figür Aleksey Navalni’nin serbest bırakılması isteyen Navalni destekçilerinin protestolara başlamasında ABD'yi sorumlu tuttu

Dünyanın saniye saniye izlediği protestolara ilişkin yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "ABD, hafta sonu Rusya'nın birçok kentinde düzenlenen protestolarda, göstericilere ve gazetecilere yönelik başvurulan sert yöntemleri kınıyor" dedi.

Gözaltına alınan protestocuların ve Aleksey Navalny'nin serbest bırakılmasını isteyen sözcü Price, tutuklamalar ve polis müdahalesinin Rusya'da sivil topluma ve temel özgürlüklere yönelik kısıtlamaların korkunç göstergeleri olduğunu söyledi.

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği de Rusya'nın 38 şehrinde düzenlenen protestoların dikkatle izlendiğini belirterek, barışçıl göstericileri destekleyen bir Twitter mesajı paylaştı.

Kremlin ise bugün ABD'ye en yetkili isim aracılığıyla yanıt verdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin muhalif protestoları destekleyerek Rusya’nın iç işlerine dolaylı olarak müdahale ettiğini savundu.

Özellikle ABD Büyükelçiliği'nin açıklamalarına odaklanan sözcü Peskov, şu ifadeleri kullandı: "Tabii ki bunlar yanlış açıklamalar. Tabii ki söz konusu açıklamalar iç işlerimize dolaylı olarak müdahaledir. ABD’de karışıklıklar yaşandığında bizim elçiliğimiz aynı biçimde davranmış olsaydı, büyük olasılıkla bu Washington’da bir rahatsızlık hissine yol açardı."

Gösterileri 'yasa dışı' olarak tanımlayan Peskov, "Hayır, az sayıda insan katıldı. Putin’e ise çok sayıda insan oy veriyor" diye konuştu.

PUTİN DİYALOĞA HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Öte yandan, 20 Ocak'ta resmen göreve başlayan Joe Biden yönetimine Kremlin'den ılımlı mesajlar da gidiyor. Kremlin sözcüsü Peskov, Rusya lideri Vladimir Putin'in ABD'nin istemesi halinde diyaloğa hazır olduğunu söyledi.

ABD ve Rusya ilişkileri, Soğuk Savaş'tan bu yana en düşük seviyede seyrediyor. Moskova'nın Kırım'ı ilhak etmesi, Ukrayna'da oynadığı rol ve ABD seçimlerine müdahalenin izleri gibi başlıklar ilişkileri donma noktasına getirdi.

Rusya lideri Vladimir Putin, 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden'ı en geç tebrik eden liderlerden biriydi. Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, Biden başkanlık koltuğuna oturur oturmaz 5 Şubat'ta süresi dolacak 'Yeni Stratejik Silahları Azaltma Antlaşması-New START'ı uzatmak için adım atıyor. Haberlere göre, Joe Biden, Moskova'ya anlaşmayı beş yıl daha uzatmak için bir teklif sunacak.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Antalya'da kısıtlamayı ihlal eden kişi polise zor anlar yaşattı

Antalyada kısıtlamayı ihlal eden kişi ..

Antalya'da kısıtlamayı ihlal eden kişi polise zor anlar yaşattı
Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'den erken seçim çağrısı

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşenerden..

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'den erken seçim çağrısı
Son dakika... Sağlık Bakanlığı 14 Mayıs koronavirüs vaka saylarını açıkladı

Son dakika Sağlık Bakanlığı 14 Mayıs k..

Son dakika... Sağlık Bakanlığı 14 Mayıs koronavirüs vaka saylarını açıkladı
Emekli polis Erdoğan Gönüllü evinde ölü bulundu

Emekli polis Erdoğan Gönüllü evinde öl..

Emekli polis Erdoğan Gönüllü evinde ölü bulundu
Bakan Murat Kurum Düden Çayı'nın korumaya alındığını açıkladı

Bakan Murat Kurum Düden Çayının koruma..

Bakan Murat Kurum Düden Çayı'nın korumaya alındığını açıkladı
Turizm Bakanlığı 'Aşılıyım' videosunu gelen tepkiler üzerine kaldırdı

Turizm Bakanlığı 'Aşılıyım' videosunu ..

Turizm Bakanlığı 'Aşılıyım' videosunu gelen tepkiler üzerine kaldırdı