Arjantin'de kadınlar 'kürtaj'ı böyle kutladı

14.12.2020 16:46

Arjantin’de meclisin alt kanadı kürtaja izin veren yasa tasarını kabul etti. Kadın platformu üyesi binlerce kadın bu gelişmeyi sokaklarda dans ederek kutladı. Yasanın kabul edilmesiyle özellikle yoksul kadınların kürtaj için gitmek zorunda kaldıkları merdiven altı kliniklerden kurtulacağı belirtiliyor. 

Arjantin'de kadınlar 'kürtaj'ı böyle kutladı

Gözlemciler, Arjantin’de kürtajın serbest bırakılmasının, uzun yıllardır bu hakkı elde edebilmek için mücadele eden kadın hakları savunucularının zaferi olduğunu söylüyor.

Arjantin meclisi, 20 saat süren tartışmaların ardından Cuma günü sabah saatlerinde, kürtaj hakkını tanıyan yasa tasarısını 117’ye karşı 131 oyla kabul etti. Tasarı bu ay sonunda meclisin üst kanadı senatoda oylanacak. Tasarının yasalaşması halinde Arjantin Güney Amerika kıtasında, kürtaj hakkının tanındığı ilk büyük ülke olacak. 

Kilise kürtajın karşısında yer alıyor

Çatlakzemin.com'dan alınan bilgiye göre; Katolik Kilisesi’nin yaygın olarak benimsendiği Latin Amerika’da halen sadece Küba ile, sol siyasetin güçlü olduğu küçük Uruguay’da ve Guyana’da bazı şartlarla kürtaja izin veriliyor. Mecliste sabaha kadar süren görüşmeleri, parlamento binasının önünde toplanan binlerce taraftar meydana kurulan büyük ekranlardan heyecanla izledi. Karar açıklandığında meydanda büyük coşkuyla karşılandı ve adeta bir karnaval havası oluştu. 

Merdiven altı yöntemler tarihe karışacak

Uluslar arası Af Örgütü’nün Arjantin temsilcisi Mariela Belski, “İnanılmaz bir geceydi, herkes sevinçle haykırıyor, birbirine sarılıyor, ağlıyordu,” dedi. Belski’ye göre tasarının yasalaşması, düşük yapmak için evde ya da merdiven altı ‘kliniklerde’ yasadışı tehlikeli yöntemlere maruz kalan yoksul kadınların hayatını kurtaracak. Gözlemciler, son gelişmenin uzun yıllardır bu hakkı elde edebilmek için mücadele eden kadın hakları savunucuları için bir zafer olduğunu söylüyor. 

Yeşil taraftarların, mavi karşıtların rengi

‘Seçme hakkı’ taraftarlarıyla Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in yönetimi arasında yürütülen uzlaştırıcı çabaların büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Taraftarlar geçtiğimiz yıllarda benzer bir tasarının mecliste onaylanıp senatoda reddedilmesini hatırlatarak bu kez durumun farklı olduğunu, tasarının hükümetin onayını aldığını ve meclise devlet başkanı tarafından sunulduğunu vurguluyor. Meclis kararını kutlayanların çoğu yeşil maskeler takmıştı ve yeşil bandanalar taşıyordu. Yeşil, Arjantin’de seçme hakkını ve genelde kadın haklarını sembolize eden bir renk haline geldi. Meydanın öbür ucunda ise açık mavi renkler taşıyan kürtaj karşıtı gruplar toplanmıştı. Tasarının mecliste kabul edilmesinden dolayı hüsrana uğramışlardı ve senatonun red kararı vermesini umuyorlardı. 

Latin Amerika’nın bazı ülkelerinde hala yasak 

Latin Amerika ülkeleri dünyadaki en kısıtlayıcı kürtaj yasalarına sahip. Yukarıda belirtildiği gibi Küba, Uruguay ve Guyana’da bazı koşullarla kürtaja izin verilirken, El Salvador, Nikaragua ve Honduras’ta kürtaj her şart ve durumda yasak. Kürtajın tecavüz ve annenin yaşamının tehlikede olduğu durumlar dışında yasak olduğu Brezilya’da kadın hakları savunucuları Arjantin meclisinin kararını çok önemsiyor. 45 milyon nüfusa sahip, bölgesel etki gücü yüksek Arjantin’de yasanın onaylanmasının diğer Latin Amerika ülkelerini de etkileyeceğini ve olumlu sonuçlar doğuracağını söylüyorlar. Brezilya’nın önde gelen üreme hakları savunucusu Debora Dinitz, diğer Latin Amerika ülkelerinin de Arjantin’i izleyeceğinden kuşku duymadığını anlatıyor. Arjantin senatosunun meclisten geçen yasa tasarısını Aralık ayı sonlarında ele alması bekleniyor.
 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto