MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Altın Pasaport skandalında flaş iddia

03.02.2021 23:04

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Nikos Anastasiadis, “Altın Pasaport” olarak bilinen yatırım karşılığı vatandaşlık uygulaması hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde ifade verdi. Suudi prensin ailesinden 41 kişiyle birlikte Kıbrıs vatandaşlığı aldığı iddia edildi.

Altın Pasaport skandalında flaş iddia

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Nikos Anastasiadis, “Altın Pasaport” olarak bilinen yatırım karşılığı vatandaşlık uygulaması hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde ifade verdi. İfadesi yaklaşık 3 saat süren Anastasiadis, ilk ifadesinde kendisine yöneltilen sorulara çoğunlukla “bilmiyordum” veya “benim suçum değil” diyerek cevapladı.

"Fahri Vatandaşlıklar" haricindeki vatandaşlık başvurularının, devletin ilgili birimleri tarafından araştırıldığını ifade eden Anastasiadis, Bakanlar Kurulu’nun devlet birimlerini denetleme organı haline getirilmesinin mümkün olmadığını aktardı.

“20 MİLYON EURO YATIRIM YAPTILAR TÜMÜYLE YASAL”

Araştırma Komisyonu tarafından kendisine yöneltilen, bazı yatırımcılara yatırım karşılığı istisnai olarak vatandaşlık yerine "Fahri Vatandaşlık" verilmesinin daha doğru olup olmayacağı sorusunu cevaplayan Anastasiadis, “O zaman Suudi Arap konusunda para yemiş addedilecektim. Elbette Wargaming, Kumarhane, Remedica, Ay.Napa Marinası’nda da” ifadelerini kullandı.

Suudi kraliyet ailesine verilen pasaportlarla ilgili soruları yanıtlayan Anastasiadis, “15 milyon yatırım yapacaklarını taahhüt etmişlerdi, 20 milyon Euro yatırım yaptılar tümüyle yasal” dedi.

SEYŞELLER İDDİASI

Anastasiadis ailesiyle birlikte Seyşeller’e yaptığı iki seyahat nedeniyle sorulan soruları yanıtladı. Rum basınında çıkan haberlerde, söz konusu Suudi prensin bu seyahatler sayesinde birkaç ay önce ailesinden 41 kişiyle birlikte Kıbrıs vatandaşlığı aldığı öne sürüldü. Haberlerde, Suudi prensin bunun karşılığında seyahat masraflarını üstlendiğini ileri sürülürken, Anastasiadis meclis komisyonunda verdiği ifadede seyahatleri kendi cebinden ödediğini savundu.

Kendisine yöneltilen yatırım karşılığı vatandaşlık uygulamasında neden bir tüzük bulunmadığı sorusunu cevaplayan Anastasiadis, “Tüzük olmadığında, kriterler de ve kararlarda esneklik olur” dedi.
Olayla ilişkili kişilerin isimlerini vermesi istenen Anastasiadis, isim vermeyi reddetti ancak isimleri, şirketleri ve hukuk firmalarını bildiğini söyleyerek bunları bir kağıda yazma talebini kabul etti.

KIBRIS UTANÇ VERİCİ BİR ŞEKİLDE DARBE ALDI

Anastasiadis, mahkeme sonunda gazetecilerle bir araya geldi. Rum Lider Anastasiadis, soruşturma bulgularının kesinleşmesine kadar konu hakkında tekrar konuşmayacağını belirterek, Kıbrıs’ın utanç verici bir şekilde “Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı” nedeni ile ağır bir darbe aldığını dile getirdi. Anastasiadis, Kıbrıs tarafından 2020’nin sonlarında tartışmalı olarak kaldırılan vatandaşlık programının eksiklikleri olduğunu aktararak, bu konuda değişim yapılmayacağını belirtti.

Anastasiadis, “Kıbrıs, 2013-2019 yılları arasında yabancı yatırımcılara pasaport veren bir programdan 9 milyar avrodan (10,8 milyar dolar) fazla para kazandı, ancak program kötüye kullanım ve AB’nin endişeleri üzerine ortaya çıktı. Boşluklar ve zayıflıklar, bazı başvuranların ve diğerlerinin onu kötüye kullanmasına izin verdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin pasaport sattığı izlenimini veren kontrol dışı reklamlar vardı. Çoğu durumda, pasaport almaktan ve almamaktan bahsediyorlardı. Onları bu tür bir davranışın programın kapanmasına neden olacağı konusunda uyardım” dedi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

İsrail hain saldırılarına devam ediyor! Filistinlilere ses bombaları attılar

İsrail hain saldırılarına devam ediyor..

İsrail hain saldırılarına devam ediyor! Filistinlilere ses bombaları attılar
Turizmci Tolga Cömertoğlu'ndan duygulandıran anma

Turizmci Tolga Cömertoğlundan duygulan..

Turizmci Tolga Cömertoğlu'ndan duygulandıran anma
9 Mayıs Pazar Antalya hava durumu

9 Mayıs Pazar Antalya hava durumu

9 Mayıs Pazar Antalya hava durumu
Antalya'da uçan tekmeli kavga

Antalyada uçan tekmeli kavga

Antalya'da uçan tekmeli kavga
Antalya'da caminin duvarlarını el izleriyle doldurdu

Antalyada caminin duvarlarını el izler..

Antalya'da caminin duvarlarını el izleriyle doldurdu
Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam ‘Salya’ uyarısı yaptı: Beka sorunu ortaya çıkar!

Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam ‘Salya’ u..

Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam ‘Salya’ uyarısı yaptı: Beka sorunu ortaya çıkar!