MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi
ABD Başkanı Trump'tan olay yaratacak açıklama!

05.11.2020 17:50

Son dakika: ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık seçimleriyle ilgili sosyal medya hesabından 14 saat sonra yeni bir paylaşımda bulundu. Trump paylaşımında, "Oy sayımını durdurun" dedi.

ABD Başkanı Trump'tan olay yaratacak açıklama!

Tüm dünyanın dikkatle takip ettiği ABD'deki başkanlık seçimleri içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump'tan 14 saat sonra yeni açıklama geldi.

"Oy sayımını durdurun"

Trump sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, "Oylamayı durdurun" dedi.

Biden: halk olarak pes etmeyeceğiz

Öte yandan, Demokrat Parti'nin Başkan Adayı Joe Biden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bütün oyların sayılması gerektiğini ifade etti. Biden, "Bütün oylar sayılmalı. Kimse demokrasimizi ele geçiremez. Biz, halk olarak pes etmeyeceğiz. İnanıyorum ki zafer bizim olacak" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Demokratların adayı Joe Biden arasındaki çekişme artık sonlara yaklaşıyor. Büyük oranda kesinleşen sonuçlara göre şimdilik Demokrat aday Biden'ın 264, Başkan Trump'ın 214 delegesi bulunuyor.

Trump mahkemeye başvurdu

ABD'de oy sayımı sandıkların kapanmasının üzerinden bir günden uzun bir süre geçmesine rağmen devam ediyor. Ancak Trump'ın ekibi, kaybediyor gözüktüğü eyaletlerde oy sayımının tartışmaya açılmasını sağlayacak bir dizi mahkeme başvurusunda bulundu.

Trump birkaç aydır seçimleri kaybetmesi halinde oy kullanma ve sayım sürecinin itibarını zedeleyecek adımlar atabileceğini söylüyordu. Trump Salı günü sandıkların kapanmasının ardından sayım daha tamamlanmadan zafer ilan etti ve herhangi bir kanıt göstermeden Demokratları seçim sonuçlarını tahrif etmekle suçladı ve eyalet yönetimlerini dava edeceği tehdidinde bulundu.

ABD'li uzmanlar seçimlerde hile yapılmasının çok ender görüldüğünü ifade ettiler.

Seçim ekibi, Trump'ın ikinci dönem başkanlık ihtimalini ayakta tutabilmek için Wisconsin'de oyların tekrar sayılmasını istedi ve Michigan ile Pennsylvania'da sayımın durdurulması için mahkemeye başvurdu.

Georgia eyaletinde de posta ile gönderilen bir kısım oyun geçersiz sayılması için başvuruda bulunan Trump ekibi ayrıca ABD yüksek mahkemesinin Pennsylvania'da posta servisinin geç teslim ettiği oy pusulalarının sayılmaması için açılan davaya taraf olmak istedi.

Trump Twitter'da, "Her yerde Biden oyları buluyorlar, Pennsylvania'da, Wisconsin'de, Michigan'da. Bunlar ülkemiz için çok kötü!" derken, Biden "Kimse demokrasimizi elimizden alamaz, ne şimdi ne de başka bir zaman" diyerek her oyun sayılması gerektiğini ifade etti.

"Tüm oyları sayın, her oy önemli"

ABD'de son dönemlerin en sıkıntılı başkanlık seçimlerinden birisi yavaş yavaş geride kalırken kazananın belirlenememiş olmasından dolayı seçmenler gergin bekleyişini sürdürüyor. Çeşitli bölgelerde protestolar yaşandı.

Trump'ı destekleyen ve bazılarının tüfek ve silah taşıdığı görülen 200 kadar kişi, Biden'ın çok az farkla önde olduğu Arizona'da Trump'ın oylarının sayılmadığı söylentisinin seçim bürosunun önünde toplandı.

Oy sayımlarının engellenmeden devam etmesini talep eden aktivistler aralarında Oakland, California, Atlanta, Detroit ve New York gibi protesto düzenledi.

Tüm oyların sayılmasını isteyen grup "Tüm oyları sayın, her oy önemli" şeklinde slogan attı.

Biden seçimden galibiyetle ayrılıp ABD'nin 46. başkanı olursa Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunlukta olduğu bir senato gibi zor bir durum ile karşı karşıya olacak.

Cumhuriyetçiler karar alma mekanizmalarını tıkayarak Biden'in başta sağlık ve iklim değişikliği gibi konulardaki vaatlerini gerçekleştirmesini engelleyebilirler.

ABD borsalarında vadeli kontratlar yasama ve yürütme kanadında tıkanıklık ihtimali ve bunun getirdiği Washington'un politikalarında büyük bir değişiklik olmayacağı beklentisiyle yükseldi. Yatırımcıların seçim sonuçlarının kesinleşmemesinden kaynaklanan endişeleri ise devam ediyor.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto