MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

Muratpaşa Ramazan

Fenix center
AB ve NATO’dan Biden’a tebrik mesajı

21.01.2021 00:01

Avrupa Birliği (AB) ve NATO, ABD’nin 46’ncı başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden’a tebrik mesajları gönderdi.

AB ve NATO’dan Biden’a tebrik mesajı

ABD’de geçtiğimiz yıl 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminde zaferle çıkan Joe Biden, bugün Kongre binasında düzenlenen yemin töreni ile görevi eski Başkan Donald Trump’tan resmen devraldı. Biden’ın göreve başlaması ile Avrupa Birliği ve NATO’dan tebrik mesajları geldi.
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel yayınladığı mesajda, “46. ABD Başkanı olarak Başkan Joe Biden’ı ve Başkan Yardımcısı olan ilk kadın Kamala Harris’i içtenlikle tebrik etmek istiyorum. Amerikan halkını iyileştirmeye ve ülkelerini salgından kurtarmaya çabalarken onlara en iyi dileklerimi sunarım” dedi.
Michel, “Her millette olduğu gibi, Amerikan halkı da umutlarını ve endişelerini ciddiye alan liderleri hak ediyor. Ve Başkan Biden ve Kamal Harris’in bunu yapacağına inanıyorum. Masaya bir öneri koyuyorum: Yeni bir kurucu pakt yapalım. Daha güçlü bir Avrupa için. Daha güçlü bir Amerika için. Daha iyi bir dünya için” ifadelerini kullandı.

Charles Michel

“İŞBİRLİĞİ GENİŞLETİLMELİ”

ABD ve AB arasında çok taraflı işbirliğini geliştirilmesine vurgu yapan Michel, işbirliğini Covid-19 ile mücadele, iklim değişikliği, ekonomilerin yeniden inşası, adil ticaret ve dijital dönüşüm konularında genişletilmesi gerektiğini ifade etti.
AB ve ABD arasındaki ittifakın bazen zamanlarda sorgulandığına dikkat çeken Michel, “Ama şimdi inancı ve sağduyuyu geri getirmenin zamanı geldi. Şimdi işbirliğimizi canlandırma zamanı. Başkalarından çok birbirimize yatırım yapıyor ve ticaret yapıyoruz. İnsanlarımız arasındaki bağlar derin. Ortaklığımız her zamankinden daha hayati öneme sahip. İşbirliğimiz, halklarımızın ve dünyanın yararınadır” dedi.
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Biden ve Harris’i tebrik ederek, “İlham verici açılış konuşmanız ve işbirliği teklifiniz için teşekkür ederiz. Avrupa yeni bir başlangıca hazır” ifadelerini kullandı.

Ursula von der Leyen

“BAŞKAN BIDEN İLE YAKIN ÇALIŞMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı yazılı açıklamada, “NATO adına Joe Biden’ı Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Başkanı ve Kamala Harris’i Başkan Yardımcısı olarak göreve başladığı için tebrik ediyorum. Bugün, transatlantik İttifak için yeni bir bölümün başlangıcı” dedi.
Stoltenberg, “Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki bağ, güvenliğimizin temelidir ve güçlü bir NATO, hem Kuzey Amerika hem de Avrupa için iyidir. Yetmiş yıldan fazla bir süredir, transatlantik İttifakımız, halkımıza özgürlük, barış ve güvenliği garanti etti. Demokrasilerimizi, değerlerimizi ve kurallara dayalı uluslararası düzeni korumak için birlikte çalıştığımız için ABD’nin liderliği elzem olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Jens Stoltenberg

“ODAK NOKTAMIZ, NATO 2030 OLACAKTIR”

NATO müttefiklerinin Çin, Rusya, Afganistan ve Irak konularında bir arada durmalarını gerektiğini ifade eden Stoltenberg, “Hiçbirimiz bu zorluklarla tek başımıza yüzleşemeyiz, ancak NATO’da birlikte bir milyar insanı ve dünyanın askeri ve ekonomik gücünün yarısını temsil ediyoruz. Bu yüzden Başkan Biden ile yakın çalışmayı ve onu bu yılın sonlarında Brüksel’de yapılacak NATO Zirvesi’nde karşılamayı dört gözle bekliyorum. Odak noktamız, güçlü ittifakımızı daha da güçlü ve geleceğe uygun hale getirme girişimi olan NATO2030 olacaktır” dedi.

Dünya haberleri- Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Dünya haberleri

Dünya haberlerini hızlı ve tarafsız bir şekilde MYGazete.com'da bulabilirsiniz. Son dakika Dünya haberleri son dakika gelişmeleri anında tüm detaylarıyla bu sayfada...

Dünya haberleri - Dünya sayfasından takip etmek için tıklayın...

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Muratpaşa Ramazan

Diğer Haberler

Karpuzun fiyatı cep yaktı! Dilimle satılıyor

Karpuzun fiyatı cep yaktı Dilimle satı..

Karpuzun fiyatı cep yaktı! Dilimle satılıyor
Meteoroloji raporları paylaştı: Mart ayında bereket yağdı

Meteoroloji raporları paylaştı Mart ay..

Meteoroloji raporları paylaştı: Mart ayında bereket yağdı
15 Nisan Perşembe altın fiyatları ne kadar oldu? İşte gram, çeyrek, yarım altın fiyatları

15 Nisan Perşembe altın fiyatları ne k..

15 Nisan Perşembe altın fiyatları ne kadar oldu? İşte gram, çeyrek, yarım altın fiyatları
THY 1 Haziran'a kadar Rusya seferlerini durdurdu

THY 1 Hazirana kadar Rusya seferlerini..

THY 1 Haziran'a kadar Rusya seferlerini durdurdu
Özel araçla seyahat etmek serbest mi? İçişleri Bakanlığı merak edilen o soruları yanıtladı

Özel araçla seyahat etmek serbest mi İ..

Özel araçla seyahat etmek serbest mi? İçişleri Bakanlığı merak edilen o soruları yanıtladı
Ege'de peş peşe depremler!

Ege'de peş peşe depremler!

Ege'de peş peşe depremler!