banner302


banner292
banner228
06 Temmuz 2020 Pazartesi 18:02
Türkiye’nin ‘Açık Ara' en büyük çınarı

TEMA Vakfı tarafından yayımlanan bu kitap prestij eser özelliği ile okuyanları hayran bırakıyor. Mustafa Aydemir Türkiye’yi karış karış gezerek en yaşlı Çınar ağaçlarını arayıp buldu. Ağaçlarınhikayeleri ve efsaneleşen duruşlarını farklı açıdan ele alan Mustafa Aydemir gezip belgelediği Çınar Ağaçları arasında ülkemizin en büyük Çınarı’nın Kemer Gedelme Yaylası'nda olduğunu kitabına taşıdı

Tam 6 yıl emek verdi

Belgesel kanallarını kıskandıran bir çalışma, müthiş bir eser ile bir kez daha okurlarının karşısına çıkan Aydemir, “Bu eseri ortaya çıkartmak için 6 yıl emek verdim. Maddi manevi büyük çabalar ve emek ortaya koyarak ülkemizin bu değerlerini herkesin bilmesi, öğrenmesi ve sahip olduğu bu miras ile gurur duymasını istedim. Çınarın Kültürümüzdeki yerini, Marmara Bölgesi Çınarlarını,İstanbul’un kaybolan Çınarlarını,İstanbul’un Yol Çınarlarını,Marmara Bölgesi’nin diğer Çınarlarını,Ege Bölgesi Çınarlarını,Karadeniz Bölgesi Çınarlarını,Akdeniz Bölgesi Çınarlarını ağaçların çaplarını,yüksekliklerini,çevre uzunluklarını vererek anlattım” diye konuştu

Kitaba özellikleriyle giren 53 Çınar Ağacı

Böyle bir kitabın yazılmasına hocası Turan Yazgan’la yaptığı sohbet sırasında “Türkiye’nin Tarihi ve Ulu Çınarları” konusunu yazmasını istemesi ve teşviki sebep olduğunu Türk Dünyası Tarih ve Kültür Dergisinde Çınarlar serisi olarak 70 sayı tefrika edilmesinden sonra esrin ortaya çıktığını belirten Aydemir, “Çalışmama  başlarken  dünyaca kabul gören “Herhangi bir ağacın veya Çınarın Anıt ağaç olabilmesi için gereken kriterlerden haraket ederek  Türkiye’deki 53 çınar ağacını kitabıma aldım. Örneğin bin yıllık ağaçlar benim kitabıma taşıdığım kriterlerin özellikleri arasında yer almıştır” diye konuştu.

Kemer Gedelme çınarı en büyük çınar

Yaptığı araştırmalarda Türkiye’nin en büyük çınar ağacının Kemer ‘Gedelme Çınarı’ olarak belgelediğini söyleyen Aydemir, “Dünyada daha büyük Çınar keşfedilene kadar Türkiye’nin en büyük Çınarı Antalya Kemer’de bulunan Gedelma Çınarıdır. Yaptığım araştırmalarda Açık Ara Gedelme Çınarı ülkemizin en büyük çınarı olduğu gibi dünyanın da en büyük çınarıdır. Toros Bey Dağları’nda Kemer İlçesi Gedelme Mevkiinde er alan Çınar ağacını görmek için en kestirme yol Kemer'den Kuzdere Vadisi’ne  girmek buradan yıkarılara çıkmakla mümkün olmaktadır” dedi.

Tanıtım broşürlerinde Gedelme Çınarı yer almıyor

Aydemir, “Bugün bie açık ara Türkiye’nin en büyük çınarına sahip olan Antalya ve Kemer’in yöneticileri bu çınarın önemini kavrayamadığı görülmektedir. Bu Çınar turistik tanıtım broşürlerinde de yoktur. İçimiz böylesine önemli bir çınarın turizmin kalbinde bu kadar ilgisiz ve öksüz kalmasına isyan ediyor. Hiç kuşku yok ki bu çınar uygar ülkelerin birinde olsaydı onun değeri bilinir korunur tanıtılırdı. Allahtan bazı turizm acentaları biraz uyandılar da yakın zamanda buraya safari turları düzenlemeye başladılar” diye konuştu 

Çınar’ın etrafı tarihi eserler ile dolu

Aydemir Türkiyenin  en büyük Gedelme Çınarının göğüs kol hizası çevresinin  22.40 metre (alt kök kısmı daha geniştir) boüyunun ise üstteki dar tarafı 15.83 metre, yüksekliği ise 30 metre çapının da 30 metre olduğunu hatırlattı. Aydemir ayrıca Gedelme Çınarının hemen 50 metre üstünde tarihi bir kale mevcut olduğunu kalenin Bizans döneminden kalma bir ortaçağ kalesi olduğunu belirtti. Aydemir, “Bu kale hakkında üç tahmin yürütülüyor. Bunlardan birincisi tahıl tepolama ve hubumutla birlikte kuru gıdayı koruma kalesi olduğu, İkincisi ise Stratejik önemdeki kestirme dağ geçini tutan bir karakol kalesi olduğu, üçüncüsü ise Eski çağlarda denizden gelebilecek bir saldırıda çocukve kadınların geri planda emniyete alındığı bir koruma kalesi olduğudur” dedi. Gedelme Çınar'ın yanında on yıl kadar önce keşfedilip halka açılan bir de mağara olduğunu söyleyen Aydemir, “74 metre derinliğindeki mağaraya merdivenlerden inenler yaz sıcağında buz gibi serinliği yaşamaktadır. Mağarının dibinde minik bir göl vardır daha aşğılarda ise düden yapmış bir yeraltı ırmağının sularının sesi gelir. Köylüler bu mağaraya Peynir Mağarası demektedir. Peynir saklandığı için bu ismi verdikleri dikkat çekiyor” dedi.

MYGazete.com Özel

Okan Dilek
Bazı yaygın ve yerel televizyonlarda programcı, yönetici olarak görev yaptı. Yine yaygın ve yerel bazı radyolarda Sabah Haberleri, Sanat Programları ve Haber Müdürlüğü yaptı. Profesyonel olarak Tiyatro’nun her kademesinde görev aldı. Basın Danışmanlığı, Dergi ve Gazete yayıncılığı görevlerinde bulundu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyesidir.
banner32
Son Güncelleme: 06.07.2020 20:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner344