banner1

banner75

05 Temmuz 2018 Perşembe 18:09
Prof. Dr. Nevzat Çevik'ten Hıncal Uluç'a Göbeklitepe tepkisi!

Prof. Dr. Nevzat Çevik Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Hıncal Uluç’a ateş püskürdü: “El insaf. Göbeklitepe arkeoloji emekçilerine ne büyük saygısızlık. Ömrünü oraya verip, şu anda kullandığınız bilgileri üretip, dünyaya duyurup ölenler var. Bu nasıl bir ahlaktır. Kusura bakma Hıncal Efendi Göbeklitepe Schmidt’dir” diyerek Uluç’un yazısını sert sözlerle eleştirdi.

Çevik'in bu paylaşımına sosyal medyadaki takipçilerinden destek gecikmedi. Takipçiler, "Tam Hıncal denen şeye yakışır bir yazı olmuş hocam. Takılmamak lazım adamın fıtratında var bu...", "Yok artık Hıncal Hocam,lütfen gözden geçir bilgilerini. Bunca zamandır bu işlerin içindeyim. Kırk yıl düşünsem o isim aklıma gelmezdi. Unesco’nun kararını açıklayan toplantıda sunuculuk için bile zor.", "Almanlar gizli kalması için uğraşıyordu demiş. Klaus Schmidt hayattayken çekilen Göbeklitepe belgeselini izlememiş herhalde. Yazık. Ülkemde arkeolojiye verilen değer..." şeklinde yorumlarda bulundu. 

GÖBEKLİTEPE'NİN ÖNEMİ NEDİR? 

İlk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor.

Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulunmuştu.

Göbeklitepe Arkeolojik Alanı Türkiye’nin 18’inci varlığı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı.

İnsanlık tarihinin en önemli değerlerinden Göbeklitepe sadece Türkiye’nin değil, insanlığın da kazanımı olarak artık bir dünya mirası olarak kayda geçti.

PROF. DR. KLAUS SCHMIDT KİMDİR? 

Alman Arkeoloji Enstitüsünde görev alan ve  Göbeklitepe’deki kazıların başkanlığını yürüten Prof. Dr. Klaus Schmidt,  ‘Tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen Göbeklitepe'de elde ettiği bulgularla insanlık tarihine ışık tutmuştur. Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe'nin dünyanın en eski tapınak kalıntıları olduğunu kanıtlayan Schmidt'in, bölgedeki kazılara ilişkin Türkçe, Almanca, İtalyanca ve Rusça kitapları bulunuyor.  Göbeklitepe'ye ilişkin birçok bilimsel makale kaleme alan Schmidt, dünyanın farklı ülkelerinde sergi açıp, konferans verdi. Kazı ekibinin başkanlığını yapan Prof. Dr. Arkeolog Klaus Schmidt henüz açılmayan buna benzer 16 tapınağın daha toprak altında olduğunu ancak  bunların hepsini açmayı planlamadıklarını, geleceğe de miras bırakacaklarını söylemişti.

Prof. Dr. Klaus Schmidt, 2014 yılı temmuz ayında tatil için bulunduğu Almanya'da geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti.


ECE VAHAPOĞLU KİMDİR? 

Ece Vahapoğlu 8 Mart 1978 İstanbul doğumlu, Türk gazeteci, yazar ve sunucudur. Öğrenim hayatına Şişli 19 Mayıs İlkokulu'nda başladı. Şişli Terakki Lisesi'nden mezun oldu. İtalya'da işletme okuduğu The American University of Rome'u bitirdi. Fransa'da AB ve Uluslararası İlişkiler yüksek lisansı yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine Uluslararası Yükselen Yıldızlar Liderlik Programı'na katıldı. 2001 yılında JC Derneği tarafından "Kişisel Başarı" kategorisinde Türkiye'nin En Başarılı Genci seçildi. Atv, NTV, CNBC-e, SKY TÜRK ve Cine5'te programlar hazırlayıp sundu. Sabah, Takvim ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı ve röportajlar yaptı. Aktüel, Ekovitrin ve Genç Gelişim dergilerinde ise özel çalışmalar yaptı. Öz geçmişinde İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Boşnakça bildiği ve pek çok etkinlikte bu beş dilde sunuculuk ve moderatörlük yaptığı belirtilmektedir. EV bursiyeri ve KATIAD (Kültürler Arası Toplumsal İletişim ve Araştırma Derneği) yönetim kurulu üyesidir.

İŞTE TEPKİLERE NEDEN OLAN HINCAL ULUÇ'UN SABAH GAZETESİNDE YAYINLANAN O YAZISI:

"Göbeklitepe Unesco'nun "Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alındı" haberi, ülkemiz için harikuladedir.. Müthiştir.. Türkiye'nin nasıl bir tarih ve kültür hazinesi olduğunu dünyaya, özellikle de Batı dünyasına hem de bu günlerde bir kez daha duyurması açısından fevkalade zamanındadır. Önemlidir, özeldir, güzeldir.


..Medyamız bir kere daha işin farkında değil.. Ne zaman oldu ki zaten..
Dünyanın bilinen en eski yapılarıydı, İngilizler'in 7 bin yıllık Stonage'leri.. Mısır'ın 5 bin yıllık piramitleri.. Urfa'daki Göbeklitepe ise 12 bin yıllıktır.. Yani 5 bin yıl daha eski.. Yani en eski insan yapısıdır!
Yani Cilalı Taş devrinde.. Yani insanların taşların ucunu sivrilterek ağaç dallarının ucuna bağlayarak yaptıkları ilkel mızrakların bile bir çağa adını verecek uygarlık işareti olduğu devirde bir mabet inşaat ne demek?..


O devirde yerleşme falan yok.. Tarım yok.. O sivriltilmiş mızraklarla avcılık ve dallardan koparılan meyvelerde yaşıyor, mağara insanları.. Daha sonra "Dünyanın ilk yerleşim yeri olarak arkeoloji kitaplarına geçecek Gaziantep'in yanı başındaki Urfa'da yapılmış bir tapınak Göbeklitepe..
Uygarlığın başladığı yer, ne antik Mısır, ne antik Yunan.. Anadolu yani.. İlk yerleşenler Anadolu'da.. İlk tarım yapanlar bizde.. Bugüne kalan ilk yapıtlar bizde.. Dünyanın bilinen en eski köprüsü de Anadolu'da bilir misiniz?.


Nerden bileceksiniz?.


Anadolu, hele de Antik Anadolu nasıl bir kültür turizmi merkezi farkında mıyız?.
Dünyanın ilk köprüsünden geçmek, dünyanın ilk tapınağını ziyaret etmek, oralarda resimler çektirip, hatıra eşyaları almak istemeyecek bir turist olabilir mi?.
Tabii duyurursanız!. Tabii organizasyonlar yaparsanız!.


Göbeklitepe'den başlayarak "İnanç Turları" düzenlesek mesela..
İlk tapınak.. Göbeklitepe.. Hemen orda Kutsal Balıklı Göl.. Dünyanın ilk kilisesi.. Antakya, St. Piyer.. Kapadokya.. Frigya, yer altı kiliseleri, kentleri, yolları.. Efes.. Meryem Ana'nın öldüğü yer. Hemen İzmir'in burnunun dibindeki tarihi Sinagog, Sardes.. Tüm Akdeniz ve Ege'yi saran eski Yunan ve Roma Tapınakları.. Yalnız İstanbul değil, Anadolu, Trakya baştan başa Sinan eserleri.. Camiler.. Su yolları.. Köprüler de ek.. Tarihin bilinen en eski köprüsüyle..


Dünyaca ünlü Mevlana'nın yaşadığı, öldüğü yer.. Ya Mozaikler.. Hele de dini mozaikler.. Dünya efsanesi Zeugma.. Dünya benzersizi Antakya Müzesi..
Türkiye'nin elinde bugüne dek kullanılmayan bir hazine var..
Ülkemi tanıtacak ve hazineye milyarla dolar sağlayacak bir hazine..

***
Göbeklitepe'nin dünya farkında.. Bunu kim sağladı peki?.
Söyleyeyim.. Ece Vahapoğlu!. Bu ülkede magazin malzemesi olan genç kadın.. Bir gece sunar, haber olur.. Geçen hafta evlendi, haber oldu.. Ama Göbeklitepe'yi dünyaya tanıtan insanın o olduğunu kaç kişi bilir içimizde?.
Göbeklitepe'yi bilen vardı.. Minik şeyler yazanlar vardı.. Ama kazıyı yapan Almanlar gizli kalması için ellerinden geleni yapıyorlardı.. "Niye" diye sormazsınız değil mi?.
Bu hazineyi Ece fark etti işte ve önce ülkemize, sonra dünyaya duyurmaya karar verdi. Önce bir minik ekip kurdu imkanlarıyla.. Gidip gördüğü zaman, dünya tarihini değiştirecek bir olayla karşı karşıya olduğunu anladı. İş onun çapını çok aşmıştı. Şimdi dev bir sponsora ihtiyacı vardı. İki dosya hazırladı. Koç'a ve Doğuş'a..


Ferit Şahenk farkına vardı. Kaptı.. 50 gazeteciyi Göbeklitepe'ye götürecek tur düzenledi, Doğuş'un desteğiyle Ece.. Beni de bizzat gelip davet etti. Gidemedim ama yazdım.. Çok da yazdım.. Göbeklitepe'de yapılan törende zamanın Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ferit Şahenk'e bir şiltle teşekkür ederken, Doğuş Gurubu Patronu "Ece'yi de çağırın. Ben bir şey yapmadım. Her şeyi o yaptı" dedi.


Ama Ece'yi ilk unutan da Şahenk ve Doğuş gurubu oldu..


Ece "Olayı uluslararası platforma taşıma zamanı geldi" dedi ama, aldırış eden olmadı. Bu arada Ana sponsorla yaptığı 1.5 yıllık anlaşma da sona erdi. Gurup Turizm Bakanlığı ile anlaşıp resmi sponsor oldu ve Göbeklitepe'yi Davos'ta tanıttı. Ece haberi gazetelerden öğrendi.


"Hayalim Göbeklitepe'nin dünyaya tanıtılmasıydı. Onu büyütenlere teşekkür ederim. Doğuş gurubunu iyi tanırım. Davos'la kalmayıp, projeyi daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum. Göbeklitepe dünyada hak ettiği yeri alacaktır" dedi, 2016 yılına girerken..


..Ve aldı Ece..
"Senin Göbeklitepen" Unesco Dünya Kültür Mirası ilan edildi.


Turizm Bakanlığı sana teşekkür etti mi?. Bilmem.. Ya da Doğuş gurubu.. Sanmam!.
Ama ben kutluyorum işte, Ece.. Ve Göbeklitepe adına, ülkem adına, Dünya Kültürü adına teşekkür ediyorum, tüm gayretlerin ve o gayretlerin unutulması karşısındaki sessiz ve asil duruşun için!.


Ben.. Biz, sana minnettarız Ece!.

banner32
banner55
Son Güncelleme: 06.07.2018 00:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner134