banner302

banner265

banner292
banner228
14 Ağustos 2018 Salı 18:04
Kurban alırken nelere dikkat etmeli? Marketten kurban almak caiz mi?

Kurban Bayramı'nın yaklaştığı şu günlerde kurban fiyatları, kurban kesimi ve kurban bağışı ile ilgili birçok konu da gündeme geldi. Bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz ki kurban satın alırken dikkat edilmesi gerekenler. 

Yaşını doldurmuş olmasına dikkat edin  

Öncelikle kurbanlık hayvanın belirli bir yaşı doldurması çok önemlidir. Koyun ve keçi en az 1, sığır ve manda en az 2, deve ise en az 5 yaşında olmalı. 

Kurbanın yaşını nasıl anlarım

Hayvanların yaşını ön dişlerinden anlayabilirsiniz. 24 ayı doldurduktan sonra öndeki iki süt dişi dökülür ve yerine daha büyük ve parlak dişler çıkar. 

Küçükbaş hayvanın da bel kısmına dokunarak alınıp alınmayacağına karar verilebilir. Bel kısmına dokunduğunuzda elinize kemik gelmemesi gerekir. Bu kısımda ele gelen dolgunluk besililiğinin göstergesidir. 

Sağlıklı ve iyi kurbanlık nasıl anlaşılır?

Hasta hayvanlar kurban edilemez. Kesilecek hayvanın;

•    Çok zayıf olmamasına,
•    Kör olmamasına, 
•    Sakat olmamasına, 
•    Bir veteriner tarafından sağlık kontrolünün yapılmış olmasına, 
•    Pasaport kontrolünden geçmiş olmasına,
•    Kulak küpesinin olmasına,
•    Hayvanın tüylerinin rengi ve bakışlarının canlı olmasına, 
•    Gözlerinin mat değil parlak olmasına, 
•    Burun uçlarının nemli ve soğuk olmasına, 
•    İştahlı olmasına, 
•    Dişilerin memelerinde çatlak ve kızarıklık olmamasına,
•    Kuyruğunun ne uzun ne kısa olmasına, 
•    Karın ve sırt kemiklerinin içe doğru göçmüş olmamasına, 
•    Derisinin rahatça yerinden oynatılabilmesine dikkat edilmelidir. 

Sağlıklı olup olmadığına dikkat ederken hamileliği de göz ardı etmemek gerekir. Hamile hayvanların kurban edilmesi tavsiye edilmez. 

Kurban erkek mi olmalı dişi mi

Kurbanlık hayvanın cinsiyetinin önemi yoktur. Ancak dişi hayvanların kurban edilmesinin hayvanların neslinin devamlılığına zarar vermesi halinde erkek kurbanlıkların seçilmesi daha faydalıdır. 

Kurban kesmek kimlere vaciptir? Kimler kurban keser?

Kurban kesimiyle ilgili “Kimlerin kurban kesme yükümlülüğü vardır”, “Kimler kurban keser”,  “Kurbanı ailede sadece erkeğin kesmesi yeterli mi, yoksa ailede her bireye kesilir mi?” gibi konular da merak edilenler arasında. 

Kurban kesmek dinen zengin sayılan Müslümanlara vaciptir. Müslümanlığa göre gerekli ihtiyaçlarından fazla olarak, elinde 85 gram altın veya 595 gram gümüş yahut bunların değerinde para ve mal bulunan kimse zengin sayılmaktadır. 

Aile içerisinde kimin şahsına ait parası varsa o kurban keser. Eğer bir ailede hem erkeğin hem kadının şahsına ait parası varsa, zengin sayılan kişi kurban kesmelidir. Eğer iki kişi de zenginse ayrı ayrı kesmelidir. 

Marketten kurbanlık almak caiz mi

Kurban Bayramı yaklaşırken akıllardaki bir diğer soru da marketten alınan kurbanlığın caiz olup olmadığıdır. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ’ın yaptığı açıklamaya göre; kesim sonrası elde edilen etten 11 hisselik et çıkarmaktadır. Ancak dağıtılacak et miktarı dinimizce 7 payı geçemez. 7’de 1 hissenin alacağı pay ise 18-20 kg değil, 30 kilogramdır. 1 hisse karşılığı 20 kilogram kemiksiz et veren marketler eğer kesim ve dağıtımı adilce gerçekleştiriyorsa da ortada bir yanlış vardır. Kurbanlık olarak kesilmeye haiz büyükbaş hayvanların 2 yaşını geçmiş ve azı dişlerinin çıkmış olması gerekir. 1 hisse 18 ila 20 kilogram ise bu kesilen hayvanın yaşça küçük olduğu anlamına gelir ve caiz değildir. 

Kilo ile kurban alınıp satılır mı

Kurban edilmek üzere satın alınmak istenen hayvanın fiyatı, kesim yapıldıktan sonra eti tartılarak belirlenme şeklinde yapılan alım-satım caizdir. Fiyatı, kesim yapıldıktan sonra eti tartılarak da belirlenebilir. Burada önemli olan nokta alıcı ile satıcının alışverişe razı olmasıdır. 

Kurbanın, kesildikten sonra tartıldığı fiyatıyla alınmasının belirsizlik sebebiyle caiz olmadığı yönünde görüşler de vardır. Bu görüşe göre kurbanlık hayvanın tartılarak alınması, hayvan kesilmeden önce olursa caizdir. Kesildikten sonra tartılıp bedeli ödenecek şeklinde olursa caiz olmaz.

Hangi hayvan kaç kişi adına kesilebilir

Bir deve 7 kişi tarafından kesilebilirken, sığır ve mandaya ise 1 kişi ile 7 kişi arasında ortak olunabilir. Koyun ve keçi ise sadece 1 kişi tarafından kurban edilebilir.

Kurbana sonradan ortak almak caiz midir

Büyükbaş hayvanlarda ortak sayısı 1 kişiden 7 kişiye kadar çıkabilir. Büyükbaş hayvan alındıktan sonra 7 kişiyi geçmemek kaydıyla başkaları da ortak edilebilir. Bütün ortakların razı olması halinde ve kurbandan gelir elde etmek kastedilmediği sürece kurbana sonradan ortak alınabilir. 

Satın alınan kurban ölürse ne yapmalı

Burada önemli olan nokta satın alan kişinin maddi durumudur. Kişinin maddi gelirine göre farklı hükümler uygulanır. Kişi eğer varlıklıysa yeni bir kurban alıp onu kesmesi gerekir. Eğer kişi yoksulsa yeni bir kurban almasına gerek kalmaz. 

Karkas et nedir?

Karkas, hayvanların tekniğine uygun olarak kesilip, kanı akıtılarak yüzülüp, iç organları boşaltılıp, böbrek ve kavram yağı çıkarılıp, baş ve ayaklarından ayrıldıktan sonra elde edilen gövdesini ifade eder.

Hayvanların et ve kemiklerinden elde edilen, üzerinde yağ, deri kısmı, kas kirişi, sinir ve kan damarı bulunan çizgili kas, iskelet kası ve kalp kası gibi et kısımlarına karkas et denir. 

Karkas etten kurban olur mu?

Karkas et daha önce kesilmiş olduğu için, bu kesimin hangi şartlar altında yapıldığı bilinememektedir. Bu belirsizlik nedeni ile karkas etten kurban olmaz. Kurbanın dinen uygun şekilde kesilmesi gerekmektedir. 


 

banner32
Son Güncelleme: 14.08.2018 18:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner335