banner1

banner75

10 Temmuz 2018 Salı 10:35
İlaç fiyatlarında önemli karar

Bakanlığın görev ve yetkileri arasında, halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi, hastalık risklerinin azaltılması ve önlenmesi için çalışmalar yapılması, teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin yürütülmesi, uluslararası öneme sahip halk sağlığı risklerinin ülkeye girmesinin önlenmesi, sağlık eğitimi ve araştırma faaliyetlerinin geliştirilmesi, sağlık hizmetlerinde kullanılan ilaçlar, özel ürünler, ulusal ve uluslararası kontrole tabi maddeler, kozmetikler ve tıbbi cihazların kaliteli ve güvenli bir şekilde piyasaya sunulması, halka ulaştırılması ve fiyatlarının belirlenmesi için çalışmalar yapılması yer aldı.

İlaç fiyatlarının belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar, Bakanlığın teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca belirlenecek.

Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatından oluşacak.

Bakanlığın hizmet birimlerinde, Sağlık Hizmetleri, Acil Sağlık Hizmetleri, Sağlığın Geliştirilmesi, Sağlık Bilgi Sistemleri, Sağlık Yatırımları, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler, Halk Sağlığı, Kamu Hastaneleri, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürleri ile Denetim Hizmetleri, Strateji Geliştirme Başkanlıkları, Hukuk ve Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği ve Özel Kalem Müdürlüğü yer alacak.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü kapsamında, her türlü koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici, sağlık hizmetleri planlanacak, teknik düzenleme yapılacak, standartlar belirlenecek ve bu hizmetlerle sunucular sınıflandırılacak, iş ve işlemleri yapılacak.

Organ ve doku nakli, kan ve kan ürünleri, diyaliz, üremeye yardımcı tedavi, evde sağlık, yanık, yoğun bakım gibi özellikli planlama gerektiren sağlık hizmetleri planlanacak ve bu hizmetleri sunan kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlanacak.

Kamu ve özel hukuk tüzel kişileriyle gerçek kişilere ait sağlık kurum ve kuruluşlarına izin verilecek ve ruhsatlandırılacak. Bu izin ve ruhsatlar, gerektiğinde süreli ve süresiz iptal edilebilecek.

Sağlık hizmetlerinin ücret tarifeleri belirlenecek veya tasdik edilecek. 

Geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamalarıyla ilgili düzenleme yapılacak ve sağlık beyanı ile yapılacak her türlü uygulamalara izin verilecek, denetlenecek. 

Sağlık insan gücü planlanacak, sayı ve nitelik olarak ihtiyaca uygun insan gücü yetiştirilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılacak. 

Sağlık meslek mensuplarının uyum, hizmet içi eğitim, sertifikalı eğitim, görevde yükselme ve unvan değişikliği eğitimleri ve benzeri eğitimleri ile ilgili düzenlemeleri yapılacak, koordine edilecek, kredilendirme, izleme ve denetimini sağlanacak.

İlgili kuruluşlarla iş birliğiyle sağlık mesleklerinin standartları belirlenecek, eğitim müfredatlarının kanıta dayalı olarak güncellenmesi ve geliştirilmesi sağlanacak, sağlık meslek mensuplarının sertifikasyonu ile ilgili işler yapılacak veya yaptırılacak. 

Sağlık meslek mensuplarının tescil işlemleri gerçekleştirilecek, kayıtları tutulacak, personel hareketleri takip edilecek.


ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, afetlerde ve acil durumlarda ülke genelinde sağlık hizmetleri planlanacak ve yürütülecek. Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerine ait birimleri kurulacak, işletilecek, gerektiğinde hastane acil servisleri ile entegre edilecek, ilgili birimlerin faaliyetleri izlenecek, değerlendirilecek, hasta nakil ve sevk koordinasyonu sağlanacak.


"SAĞLIĞIN TEŞVİKİ VE GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPILACAK"

Sağlık Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından, toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili bilgi, farkındalık ve kontrol yetenekleri artırılacak ve bu
konuda sorumluluk almaları ve karar süreçlerine katılımları teşvik edilecek. Sağlığı doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen faktörlerin ve sosyal belirleyicilerin iyileştirilmesine yardım edecek düzenlemeler yaparak birey sağlığının korunması ve sağlık düzeyinin yükseltilmesine yönelik davranış değişikliği oluşturulacak. Sağlığın teşviki ve geliştirilmesine yönelik bilimsel çalışmalar yapılacak, yaptırılacak, eğitim kurumları ve basın yayın organları aracılığı ile toplum bilgilendirilecek, kampanyalar düzenlenecek.

SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünce, sağlık alanında kullanılan bilişim sistemleri ve iletişim teknolojileri ile ilgili ülke çapında politika, strateji ve standartların belirlenmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilecek.
Kişisel sağlık verileriyle ülke düzeyinde sağlık durumu ve sağlık hizmetlerine ilişkin veri ve bilgi akışını içeren her türden bilgi sistemler ve projeler yapılacak. Sağlık bilgi sistemleri ve teknolojileri alanında uluslararası gelişmeleri izlenecek, ülke uygulamaları ve tecrübeleri paylaşılacak, gerektiğinde uluslararası kuruluşlarla iş birliği yapılacak.

"SAĞLIK YAPILARININ STANDARTLARI BELİRLENECEK"

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünce, Bakanlığın ve bağlı kuruluşların hizmetlerinde kullanılacak binalar için belirlenen ihtiyaç programlarına uygun olarak mühendislik hizmetleri yürütülecek, projeler hazırlanacak veya hazırlattırılacak.
Sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaç duyulan ve ileri teknoloji gerektiren tıbbi cihaz, ürün ve hizmetlerin üretimine, teknolojilerinin geliştirilmesine ve yurt dışından transferine yönelik yerli ve yabancı yatırım ve teknoloji imkanları araştırılacak, teşvik edilecek ve bu ürünlerin off-set ticareti düzenlenecek.

"İKİLİ VE ÇOK TARAFLI ANLAŞMA VE SÖZLEŞMELERE İLİŞKİN İŞLEMLER YAPILACAK"

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce de sağlık alanında yabancı ülkelerle ve uluslararası kuruluşlarla ilişkiler yürütülecek, geliştirilecek ve bunlarla ilgili hukuki ve idari düzenlemelere ilişkin çalışmalar yapılacak. İkili ve çok taraflı anlaşma ve sözleşmelere ilişkin işlemler yapılacak.
Avrupa Birliği ile ilişkiler, Bakanlığın ilgili birimleri arasında ve Bakanlık ile diğer kurumlar arasında koordinasyonu gerçekleştirmek suretiyle yürütülecek.

"BİYOLOJİK ÜRÜNLERLE İLGİLİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME YAPILACAK"

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce, halk sağlığını korumak ve geliştirmek, sağlık için risk oluşturan faktörlerle mücadele edilecek, birinci basamak sağlık hizmetleri yürütülecek. Bu amaçla birinci basamak sağlık kuruluşları kurulacak ve işletilecek. Gerektiğinde bunlar birleştirilecek, ayrılacak, nakledilecek veya kapatılacak.
Biyolojik ürünler ve test materyali ile benzeri ürünlerle ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunulacak, bu ürünler temin edilecek veya edilmesini sağlanacak ve gerektiğinde üretilecek.

"PERFORMANS DEĞENLENDİRMESİ YAPILACAK"

Sağlık kuruluşlarında her türlü koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlanacak, faaliyetleri izlenecek ve değerlendirilecek, iyi uygulama örnekleri yaygınlaştırılacak. Performans değerlendirmesi yapılacak ve değerlendirme sistematiği için her türlü alt yapıyı kurulacak. Sağlık kuruluşlarında hasta haklarına, hasta ve çalışanların sağlığına ve güvenliğine yönelik iyileştirme çalışmaları yapılacak.

banner32
banner55
Son Güncelleme: 10.07.2018 10:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner134