banner302

banner265

banner292
banner228
17 Eylül 2019 Salı 11:11
OSB Başkanı Bahar: "Tam kapasite istihdamı artırır"
banner348

İmalat sanayinde kapasite kullanım oranının yüzde 75 düzeyinde olduğunu belirten Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, hibe ve desteklerin katma değerli stratejik yatırımlar hariç, atıl kapasitenin devreye alınması için verilmesi gerektiğini söyledi.

İmalat sanayisinde katma değer yaratacak niteliği ve stratejik özelliği bulunmayan, mevcudun tekrarı yatırımlara verilecek hibe ve desteklerin cari açığı artıracağını vurgulayan Başkan Ali Bahar, “Türkiye’de yatırım ortamını suni bir şekilde geliştirmek, cari açığı yükseltir, dışa bağımlılığımızı artırır. Teşviklerin atıl kapasiteyi geliştirecek şekilde verilmesi daha değerlidir.

Çünkü atıl kapasitenin devreye alınmasında ilave makineye ihtiyaç duyulmaz, yeni bina gibiyatırımlar yapmanız gerekmez. Eldeki mevcut imkanları kullanarak istihdamdan ihracata kadar birçok alanda katma değer üretilebiliriz.

Çözüm, yatırımın suni bir şekilde geliştirilmesi değil, eksik kapasite kullanımının devreye alınmasıdır” dedi. 

Tam kapasite istihdamı artırır

Eksik kapasitenin devreye alınmasının işsizliğin antibiyotiği olacağını söyleyen Başkan Bahar, “Açıklanan son verilere göre Türkiye genelindeki işsizlik oranı 2,8 puanlık artış ile yüzde 13seviyesinde gerçekleşti.

Bu oldukça vahim bir durum. Böylesi bir ortamda mevcudu tekrar eden yatırımları finanse etmek, istenen sonuçları veremeyebilir.

Ancak kapasitesinin yüzde 50’sini kullanan bir fabrikanın tam kapasite çalışmasını sağlamak, direk olarak istihdamın artmasına neden olacaktır. Şu anda imalat sanayisinde toplam kapasitenin dörtte biri atıl durumdadır. Bu büyüklükteki bir kapasitenin kullanıma alınması binlerce yeni istihdam olanağı doğuracaktır.

Türkiye, kapasite kullanımını doğru planlar ise işsizlik sorununu büyük ölçüde çözebilir” şeklinde konuştur.  

Cari açık artar

2009 yılı başlarında yüzde 60 düzeyinde olan kapasite kullanım oranının 2010 yılında yüzde 75’e çıktığını ancak son 9 yılda kayda değer bir artışın yaşanmadığına dikkat çeken Bahar, “Elimizdeki mevcut imkanlar üretimin ve istihdamın artmasına olanak sağlayacak düzeydedir.

Bu imkanları ülkemizin ve milletimizin hizmetine sunmak tasarruftur.

Böyle bir ortamda teknolojik, katma değeri yüksek, stratejik yatırımlar dışındaki atıl kapasitenin benzeri yatırımlar,atıl kapasitenin daha da artmasına neden olacaktır, dolayısıyla da israftır. Kapasite kullanımını geliştirmeden yatırım ortamını suni olarak geliştirmeye çalışmak cari açığı körükleyen ve ülkemizi makine çöplüğüne dönüştüren gereksiz bir etmendir” ifadelerini kullandı. 


 

MYGazete Haber Merkezi

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242