banner302

banner265

banner292
banner228
08 Ekim 2019 Salı 10:48
Milletvekili Hasan Subaşı'dan maden ocakları kanun teklifi

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Geçtiğimiz 17 yıl içerisinde 17 kez değişikliğe uğramasına rağmen, uygulanmada pek çok sorunlara ve felaketlere yol açan 1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklifin gerekçesinde, yeni maden sahaları açılırken ve tespit edilirken tabii ve kültürel değerlerin, turizmin, tarımın ve yerel yönetimlerin göz ardı edildiğini vurgulayan Subaşı, bu değişikliğin zaruri olduğunun altını çizdi. 

Teklifte şu ifadelere yer verildi: 

Özellikle inşaat yoğunluğunun fazla olduğu kentlerde, çok sayıda verilen ruhsatlar: başta orman ve tarım alanları olmak üzere doğal ve kültürel değerler üzerinde geri dönülemez zararlar oluşmaktadır. 

Madenlerin ülke ekonomisi için vazgeçilemez olduğunun bilinciyle üretimlerin ve ruhsatların günün koşullarına uygun, çevreye zarar vermeyecek şekilde acilen baştan düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede, kanun teklifi ile;

1-    Madenlerden alınan devlet hakkı yeniden düzenleyerek, hazineye ayrılan %50'lik pay % 20’ye düşürülmüş, yerel yönetimlere ayrılan % 25'lik pay % 40’a çıkartıldı. Böylelikle çevrenin korunmasını ön plana çıkaracak ve köylüye destek olacak şekilde, ruhsatın bulunduğu bölgeyle sınırlı olarak altyapı yatırımları ile birlikte sürdürülebilir kırsal kalkınma projelerinde kullanımı amaçlandı.

2-    Yerel yönetimler kendi sınırları içindeki en az on yıllık taş ve kum ihtiyaçlarını belirleyerek Bakanlık onayı ile kesinleştirir. 

3-    Taş, kum ve mermer ocaklarının tespiti; ilgili bilim kurulları, meslek kuruluşları ve STK’ların da bulunduğu komisyonlarca ihtiyaç miktarı kadar yapılır. 

4-    Tespit edilen ocak alanlarında yaşayan halkın katılacağı referandum sonucu kesinleşen yerler imar planlarına işlenmeden ruhsat verilmez.

5-    Devlet ormanları sınırları içindeki tohum meşcereleri, gen koruma alanları, muhafaza ormanları, orman içi dinlenmeyerleri, endemik ve korunması gereken nadir ekosistemlerin bulunduğu alanlarda maden aranması ve işletilmesi için izin verilmez.

6-    Ruhsat teminatı ve çevre ile uyum teminatı tutarları, ocak yerinin özelliğine göre muhtemel doğa tahribatı ve çevresel etkilerin tazminini karşılayacak unsurları içeren bilimsel raporla tespit edilir.

7-    Taş, kum ve mermer ocaklarının işletilmesine olumlu ÇED raporu alınmadan başlatılamaz.

8-    Maden işletme ruhsatı alabilmek için gereken ihalelerin belediyeler tarafından yapılması teklif edildi.


 

MYGazete Haber Merkezi

banner32
Son Güncelleme: 08.10.2019 11:11
Anahtar Kelimeler:
Hasan Subaşı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner335