banner302


banner228
03 Şubat 2020 Pazartesi 15:01
Milletvekili Hasan Subaşı'nın Balon balığı önergesini Bakanlık kabul etti
banner348

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı bir süre önce istilacı balon balıklarının Ege, Marmara ve Karadeniz’de de görülmeye, kıyı balıkçılığına ve balıklara zarar vermeye başlaması üzerine Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere bir soru önergesi vermiş, bu tür balıkların avlanmasının teşvik edilmesini, belirli bir bedel ödenmesini önermişti.

Öneri kabul gördü

Subaşı’nın önerisi ve sorularını cevaplandıran Bakan Pakdemirli, bu tür balıkların yoğunluğunun azaltılması için balık başına ücret ödeyerek avlanması için planlama çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bakanlığın Subaşı’na gönderdiği cevap şöyle: ‘’Akdeniz' e kıyısı olan ülkelerde olduğu gibi, Ülkemizde de bulunan başlıca istilacı türler; Balon Balıkları, Sarı Kutu Balığı, Aslan Balıkları, Beyaz Sokar Balığı, Esmer Sokar Balığı, Göçmen Denizanası, Zehirli Hidroid, Çizgili Yılan Kedi Balığı, Ters-Düz Denizanası, Deniz Çıyanı, Deniz Kestanesi, Taş Balığı, Yağ Balığı, Üzgün Balığı olarak belirlenmiştir.

Balon Balığı’nın Ülkemiz Kıyılarında Yayılım Alanları, Biyolojisi ve Tetrodotoksin Düzeylerinin Belirlenmesi, olası Mücadele Yöntemlerinin Araştırılması ve Aslan Balığının Ege Denizi ve Akdeniz'de Yayılım Alanlarının Belirlenmesi Projesi’ yürütülmekte olup, ‘Önemli Denizel Biyoçeşitlilik Alanlarında İstilacı Yabancı Türlerin Oluşturduğu Tehditlerin Değerlendirilmesi Projesi’ de yürütülmeye başlanacaktır. Bu kapsamında balon balığı ve aslan balığı yaralanmalarına karşı balıkçılar başta olmak üzere tüm sektör temsilcilerine yönelik bilinçlendirme eğitimleri yapılmaktadır.

Bakanlığımız tarafından istilacı yabancı türlerin avcılığını teşvik ve ortamdan çekilmesi için balon balıkları üzerinde av baskı oluşturarak ekosistemdeki yoğunluklarının azaltılması ve stoğa katılımın düşürülmesi için balık başına ücret ödenerek avlatılması için planlama çalışmaları devam ettirilmektedir. Bu kapsamda söz konusu türlerin ücretleri ödenmesi kaydıyla balıkçılara avlatılarak ekonomiye kazandırılması noktasında yurtiçi-yurtdışı kurum ve kuruluşlarla görüşmeler devam etmektedir.

Ayrıca, Bakanlığımızca istilacı yabancı türlerle mücadele edilmesi, tedbir alınması ve izlenmesine ilişkin gerekli mevzuat çalışmaları yürütülmektedir."

HASAN SUBAŞI'NIN ÖNERGESİ ŞU ŞEKİLDEYDİ: 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın T.C. Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa’nın 98’inci ile TBMM İçtüzüğü’nün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 05.11.2019

Saygılarımla

Hasan SUBAŞI 
Antalya Milletvekili

Süveyş Kanalı’nın açılması, gemilerin balast sularının denizlere boşaltılması ve deniz suyu sıcaklığının artması gibi gelişmeler nedeniyle birçok istilacı ve zararlı balık türü Türkiye denizlerinde görülmeye başlandı.Bu istilacı türlerin, başta denizlerdeki biyolojik çeşitlilik olmak üzere, ekonomi ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur. 

Son yıllarda Akdeniz’de popülasyonu hızla artan, Ege ve Marmara Denizi’nde görülen zararlı ve zehirli Balon Balıklarına artık Karadeniz kıyılarında da rastlanmaktadır. 

Saldırgan olan bu balık türü;kıyı balıkçılığına ve küçük balıkçılara olta ve ağları parçalayarak ve avlanarak ekonomik gelir elde edilen balık türlerini de yok ederek zarar vermektedir. 
Ayrıca geçtiğimiz Ağustos ayında ise Türkiye’de ilk kez bir saldırı vakası yaşanmış ve Mersin Anamur’da 8 yaşındaki bir kız çocuğunun sol el yüzük parmağının son boğumu bu balık tarafından kopartılmıştır.
Siyanürden 50 kat daha zehirli olduğu belirtilen ve yenmesi uyarısı yapılan bu balon balıkları dışarıda bırakıldığında ise bu balığı yiyen kedi ve köpekleri öldürdüğü, bu yüzden oltalara takılan balon balıkları genellikle toprağa gömerek imha edildiği basında yer almıştır.
Tarım ve Orman Bakanlığının balon balıkları gibi istilacı türlerle mücadele kapsamında karşı tedbirler alması gerektiğine inanıyorum. 
Bu tedbirlerin başında balığın küçük balıkçılara ve olta balıkçılarına tanıtılması olmalı. Bu balık zehirli ve zararlı olduğu için bunları insanların yememesi, ellerini kaptırmaması, zehrine dokunulmaması gibi belli tedbirler alınmalı. Bu önemli bilgileri kooperatifler veya il müdürlükleri yoluyla balıkçılarımıza ulaştırmaları lazım. Bu konuda bir kamuoyu, farkındalık oluşturulması gerekir.
Bu tür yabancı balıklar, zaten giderek azalan balık popülasyonu ve balık avcılığını son derece kötü etkiliyor. Onun için bu tür istilacı balıkların avlanmasını teşvik etmek ve belirli bir bedel ödemek dahil bazı teşviklerin gündeme alınması gerekmektedir. 
Bunlara ek olarak istilacı bu balıkla doğal mücadele yöntemleri tespit edilerek, bu türün popülasyonunu düşürecek, bu balık ile beslenen türlerin denizlerimize kazandırılması düşünülmelidir.  

Bu bilgiler ışığında;
1-    Balon balığı başta olmak üzere ülkemiz denizlerinde yer alan başkaca zararlı istilacı türler nelerdir? 

2-    Balon balıkları gibi istilacı türler ile mücadele kapsamında başlatılan, devam etmekte olan ve sonlandırılan ne gibi proje ve çalışmalarınız bulunmaktadır? 

3-    Kamuoyunda farkındalık oluşturulması ve balon balıkları gibi istilacı türlerin sebep olacağı yaralanmalara karşı toplumun bilinçlendirilmesi kapsamında yürütülen çalışmalarınız var mıdır? 

4-    İstilacı zararlı balık türlerinin balıkçılık sektörüne verdiği zararların tespiti ve bu istilacı balık türlerinin avlanmasını teşvik etmek hatta bir bedel ödemek dâhil birtakım teşviklerin başlatılması konusunda bir çalışma ve planlama yapılmakta mıdır? 
 

BALON BALIĞI

MYGazete Haber Merkezi

Murat Şimşek
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans mezunu. MYGazete.com haber editörü.
banner32
Son Güncelleme: 04.02.2020 15:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242