banner302

banner265

banner292
banner228
03 Eylül 2019 Salı 10:38
Hayali proje oyununu Mevlüt Çavuşoğlu bozdu

Konyaaltı Sanayici İş İnsanları Derneği geleneksel kahvaltısının konuğu Akdeniz Üniversitesi İdari ve İktisafi Bilimler Fakültesi Uluslarası İlişkiler Devletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi Deniz Hukuk Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Emete Gözügüzelli oldu.

Gözügüzelli, “Kıbrıs üzerinde yapılan düzmece proje ve harita oyununu Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu bozmuştur.

Kıbrıs da bu mücadeleyi yüz yıllardır sürdürüyorsa Türkiye bekaamızdır. Biz Kıbrıs'ı Venediklilerden aldık ve yüzyıllardır Türk toprağı olarak kalmıştır. Bundan sonra da böyle devam edecektir.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na böylesine yüksek ayak oyunları ve harita oyunlarının oynandığı bir masada buna asla müsaade etmemiş, hatta gereken dersi masada bulunanlara fazlasıyla vermiştir” dedi.

Toplantı öncesi açıklamada bulunan Dernek Başkanı İlhami Kaplan üyelere hitaben konuşma yaptı.

Kaplan, “Yeni dönemde bizleri yine yalnız bırakmayan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Altunkaya, Antalya Liman Başkanı Erdoğan Bayram, Konyaaltı Belediyesi Başkan Yardımcılarımız Tuğba Erke Bostan ve  Ali Özkayacan, Baksifed Başkanı Abdullah Erdoğan, Baksifed üyesı YÖRSİAD Yönetim kurulu başkanı Aykut Ege basınımızın değerli mensupları ve üyelere katılımları adına teşekkür ederim" dedi.

Başkan Kaplan, “ 'Dünya bizim için değil, biz dünya için varız' diyebilirsek eğer, belki de, kendimizi odak noktası olarak görmekten vazgeçersek, mükemmel dengeye uyum sağlamayı öğrenebilirsek. Gereğince yol alacaktır zaten her şey.

Tüm bunlar geldiğimiz şu noktada çok zor gibi görünse de, sistem gökten zembille inmedi. Hepimiz oluşturuyoruz sistemi. Bir kişinin doğru ve güzel hareketi bile dahilinde o sistemin. Lütfen aklı selim insanlar iyi düşünüp, iyi davranmaya devam edelim ki, hiç değilse çaba vermiş olalım.

Ortak bilincimizin yok olmaya başladığı şu günlerde, şuur kaybıyla yapılan tüm olumsuzluklara dur diyebilme sağ duyusuna kavuşalım. Başta kadınlar olmak üzere, yaşama hakları elinden alınan tüm canlılardan kendi adıma özür dilerim. Şiddetin her türlüsüne hayır diyoruz” dedi.

Kaplan konuşmasına şöyle devam etti:

“6 Mayıs'ta, geleneksel hale getirdiğimiz Kuba camiinde gerçekleşen, iftar yemeğı organizasyonumuzu başlattık. İftar çadırımızda yenen yemekler bu sene de bir hayli içimize sindi. Zira konumu itibarıyla üniversiteye yakın oluşu çok sayıda evinden uzakta yaşayan öğrenci kardeşlerimize, yuva sıcaklığında bir ortam sağlad. Bizler de bunu görmenin ve hissetmenin mutluluğunu yaşadık.

Tabi yine her yıl olduğu gibi iftarımıza belediye başkanımız, kaymakamımız, jandarma komutanımız, müftümüz, STK başkanları, kurum müdürleri ve parti temsilcileri de katılarak bizleri ziyadesiyle memnun ettiler.

Bölge yaşayanlarıyla güzel bir ramazan ayına imza atan tüm üyelerimize ve bizden chartering hizmetleri noktasında desteğini hiç esiremeyen üyemiz Murat Gerdan'a ve ramazan organizasyonuna katılarak destek veren yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım Hanefi Demir, Özhan Sade, Cihan Taşkın ve Gökçen Dedeci’ye de ayrıca teşekkürlerimi bildirmek istiyorum” diye konuştu.


Doğu Akdeniz'de neler oluyor ?

Emete Gözügüzelli yaptığı açıkamada, anavatanda bu şansı bulmanın sevincini yaşadığını söyledi.

Hedefin Doğu Akdeniz olması gerektiğini belirten Gözügüzelli, “Doğu Akdeniz beka meselesidir. Neden bir beka meselesidir? Doğu Akdeniz'de neler olmaktadır?

Türk Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetlerimiz Kıbrıs’ta varlığını sürdürmektedir. Biz bunları göz ardı edemeyiz. Doğu Akdeniz'de var olan bütün gelişmelerde yüz yıllardır bitmeyen projenin devamı getirilmek istenilmekte.

Dün toprağımız üzerinde gözü olanlar bu kez Suriye üzerinden ülkemize göz koymaya çalışmaktadırlar. Bunların hepsi hayali proje.

Doğu Akdeniz Mavi Vatandır. Kıbrıs bir bütün olarak ifade edilmeye çalışılıyor. Kıbrıs bizimdir. Tarihi gerçeklere baktığımızda Kıbrısı biz Venediklilerden aldık. Kıbrıs Türkleri azınlık olarak gösterilmeye çalışılıyor.

Kıbrıs Türk’tür ve bugün bu egemenlik devam etmektedir. Kıbrıs müzakere süreci ve Maraş süreci ile hayata geçirilmek isteniliyor.

Batı yeni bir görüşme süreci başlatma çabası içinde. Bu kadar çaba neden oluyor? Türkiye'nin Akdeniz’den, Kıbrıs'tan çıkarılması isteniyor.

Kıbrıs başkasının sınırları içine girerse yarın Rum Pontusçular canlanacak ve Karadeniz’i isteyecek.  

Bu ülkeyi parçalamak için uğraşanlara karşı uyanık olmak zorundayız. Kıbrıs Türkleri anavatana uzaydan gelmedi. Anadolu'dan gelen Türkler olarak vardık.

Bugün bize diyorlar ki siz Kıbrıslısınız. Bizim öz kimliğimize ada içinde ve dışında asimile politikalar uygulanıyor.

Kıbrıs'ta sınırlarımızda provakatif çalışmalar inatla sürmektedir. Maraş neden isteniyor? Egemenliklerini yaymak istiyorlar.

Mevlüt Çavuşoğlu olmasaydı Kıbrıs'ta Türk varlığının devamlılığı tehlikeye girecekti. Dışişleri Bakanımız MevlütÇavuşğlu olmasaydı bu oyuna düşmüş olacaktık.

Müthiş bir bürokrasi tecrübesi ve davranışı sergileyerek bu oyuna gelinmemiştir” diye konuştu.

"Kararlılığımız nedeniyle üzerimize geliyorlar"

Gözügüzelli konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kıbrıs'ta yetki alanları konusunda ise İngilizler fazla gündemde yoktur. Aslında İngiltere bu işlerin içinde olan ülkedir.

İngilltere Kıbrıs'ta kara suyu hattında benim hakkım var diye görüş belirtiyor.

Bu konu da itilaf olarak gündemdedir. İngiltere elini Kıbrıs’tan çekmemiştir. İngiltere de varlığını sürdürmek istemektedir.

Türkiye İsrail, Lübnan arasında yapılan anlaşmaya karşı tavır koyması sonucunda Türk kıta sahanlığı fiili gasp girişimine engel olmuş oldu.

Lübnan ve Libya ile yasa düzenlenmesi Kıbrıs'ı baskı altına almaktan başka bir şey değildir. Bizi oyuna getirmek istiyorlar.

Sondaj faaliyetleri ile Türkiye anavatanımız önemli tavırlar ortaya koymaktadır.

Suyun adaya getirilmesi, kıta sahanlığı sınırlandırma antlaşması, 2011 TPAO ruhsatlandırılması, 2011 Sismik Araştırmalar, Fatih Sondajı, Yavuz Sondajı, KKTC Türkiye Enterkonnekte kablo ağı projesi, askeri tatbikatlar, Mavi Vatan, 2019 Deniz kurdu tatbikatları ada üzerindeki varlığını hissettiren adımlardır.

Kararlılığımız bizim olan kıta sahanlığı konusundaki duruşumuzu net bir şekilde ortaya koymuştur.

Ülkemiz, 'kimse bu alanlar üzerinde hareket edemez, deniz kurdu tatbikatını yapar bedel ödetmekten de geri durmayız' davranışları ortaya koymaktadır.

Bu kararlılık karşısında üzerimize gelinmektedir.

Türkiye Doğu Akdeniz'de çok net bir şekilde kararlılığını göstermektedir. İnşallah sondaj çalışmasında çok güzel haberi yakın zamanda alacağız.

Bizim gemilerimiz 2011'den bu yana sismik araştırma yapmaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öngörüleri ile Kıbrıs'ta çok başarılı hamleler yapılmaktadır"

Maraş”ta oynanmak istenilen oyun

Maraş statüsü ile ilgili açıklamada bulunan Gözügüzelli, “Maraş üç önemli vakfın mülkiyetinde olan bir yerdir. 1960 yılına kadar gelinen mücadelede Maraş konusunda ihmalkârlık davranışı yaşandı.

1974 yılında Kıbrıs Barış harekâtı sonrasında BM raporlarına işlenen iade maddeler vardır. Maraşı açalım denilen konu 2005 yılında Osmanlı dönemine ait tapular bulundu. Osmanlı'nın orijinal tapuların tespit kararı verildi.

Maraş bizim. Kimin malını kime verilecek? Rum’a açık davet yapılmakta. Kimin malını kime vereceğiz? Maraş konusunda daha çok seslilik gerekiyor. Maraş'taki tüm mülkler vakıflarındır.

Bugün Süryani ermeni patrik kilisesi Türkiye Cumhuriyeti aleyhine dava açıyor. Onlar dava açıyor da biz vakıflar kanuna uygun şekilde dava açarak niye mülklerimize sahip olmayalım?

Orta Doğu'ya açılan bir koridor olan Kıbrıs asla Türkiye’siz düşünülemez” diye konuştu.
 

Okan Dilek
Bazı yaygın ve yerel televizyonlarda programcı, yönetici olarak görev yaptı. Yine yaygın ve yerel bazı radyolarda Sabah Haberleri, Sanat Programları ve Haber Müdürlüğü yaptı. Profesyonel olarak Tiyatro’nun her kademesinde görev aldı. Basın Danışmanlığı, Dergi ve Gazete yayıncılığı görevlerinde bulundu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyesidir.
banner32
Anahtar Kelimeler:
Emete Gözügüzelli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242