banner302

banner265

banner292
banner228
08 Nisan 2020 Çarşamba 00:50
Başkan Mevlüt Yeni ve  Tamer Karadağlı canlı yayında soruları cevapladı

Antalya Gazeteciler Cemiyeti,  Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Yeni sinema, televizyon ve tiyatro sanatçısı Tamer Karadağlı ile İnstagram üzerinden canlı yayın gerçekleştirdi. Yeni’nin gerçekleştirdiği canlı yayın büyük ilgi gördü. Yayına konuk olan Tamer Karadağlı özellikle Çocuklar Duymasın adlı diziye tesadüfen dâhil olduğunu söyledi. Karadağlı, sinemadan, dizi oyunculuğuna, tiyatrodan, seslendirme sanatçılığına dair birçok soruyu cevaplandırdı.

Karadağlı,  “Antalya çok sevdiğim bir şehir” diye söze başladı. Ünlü oyuncu  Karadağlı karantina günlerinden bahsederek,  “Uzun zamandır evdeyim. Çok kısa süreli ihtiyaçlarıma gidermek için sokağa çıkmak zorunda kalıyorum. Sevdiğim insanlara sosyal medyada ulaşmaya çalışıyorum. Akıl sağlığımızı korumaya devam ediyoruz” dedi.
 Antalya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Mevlüt Yeni ise, programa korona virüs nedeniyle hayatlarını kaybetmiş olan vatandaşlara Allah’ tan rahmet diliyerek başladı.
 Konuyla ilgili Yeni, “Sağlık Bakanımız umut veren açıklamalarda bulunduğuna şahit olduk. İnanıyorum ki yakın zamanda bu belayı başımızdan def edeceğiz”  açıklamasında bulundu.

Tamer Karadağlı’dan ‘Evde Kal’ mesajı

Tamer Karadağlı ise, “Dışarı çıkmıyorum. Kendi karantinamı yapıyorum. Herkes duyarlı olmalı. Kendini izole etmeyenler başkalarının hayatlarını da tehlikeye atmış oluyor. Belli yaşın üzerinde ki vatandaşlarımız da çok dikkat etmeli. Annem benden üç sokak ileride oturuyor ancak haftalardır göremiyorum kendisini. Bütün vatandaşlarımızdan da aynı şekilde davranmalarını bekliyorum. Bana bir şey olmaz doğru bir yaklaşım değil. İtalya ve Fransa’nın hali ortada. Evlerden çıkmamalıyız, çıkarsakta gerekli tedbirimizi almak durumundayız” diye konuştu
AGC Başkanı Mevlüt Yeni, Karadağlı’nın rol aldığı tüm sahnelerde daima mesaj veren örnek bir oyuncu olduğunu belirtti. Karadağlı ise oyunculuğa ve , seslendirmeye ne zaman başladığı ile ilgili birçok açıklama yaptı. Karadağlı,  “Ben Ankara da doğdum. ABD ye gittim ve ilkokul çağlarında tekrar Ankara’ya döndüm. “Kral ve Ben” adlı bir tiyatro oyununda görev aldım. Ne olma konusunda o yıllarda karar verememiştim. Asker mi olayım, pilot mu olayım kararsızlığında ben sanatçı olmaya karar verdim ve hepsini yaşarım dedim” dedi.
Karadağlı, “Ben 11 yaşında Konvoy diye bir film seyretmiştim. Seyrettikten sonra tır sürücüsü olmaya karar vermiştim. Daha sonra öğrendim ki orda oynayan oyunculardan birisi ayrıca bir Folk sanatçısı Kris Kristofferson. Lise de yeniden ABD ye gitmiştim . Sanatçının özel kalemine ulaştım ve kendisiyle tanıştım. Ben bunu başarırken oyuncu olmaya karar verdim. Türkiye’ye döndüm. Okulu bitirdim. Tiyatro bölümüne girdim. Orayı bitirdim ve profesyonel hayata başladım. Binlerce filmlerde seslendirme yaptım ancak kendisini örnek aldığım ABD’li sanatçı Kris Kristofferson’ı hiç seslendiremedim” diye konuştu.

Karadağlı, oyuncu Kris Kristofferson'ın tır şoförü rolüyle kendisine ilham aldığını ve oyuncu olmasaydı tır şoförü olabileceğini söyledi.

Tamer Karadağlı yeni sinema projesini anlattı

AGC Başkanı Yeni,  Tamer Karadağlı ’ya üzerinde çalıştığı projeden söz edip edemeyeceğini sordu.   Sinema filmini katılımcılarla paylaşan Karadağlı,  Azerbaycan’ı da içine alan büyük bir askeri filmde yer alacağını belirtti.
Proje ile ilgili Karadağlı , “Bu filmi Azerbaycan’da çekmek istiyorum. Büyük babam da Azerbaycan doğumlu. Ne zaman gitsem bu ülkeye sevgi ve coşkuyla karşılanıyorum. Orda ki vatandaşların söylediği ‘İki devlet tek millet’ çok içten ve samimi.  Bu beni çok etkiliyor.  Benim babaannem de Genca doğumludur. Geçen yıl Bakü’ye gittim. Gittiğimde yabancı bir ülkeye gitmiş gibi hissetmiyorum. Rahat hissettiğim bir ülke. Yemek yemeye gittiğimde sanki büyük babam ve babaannemin evinde yemek yiyormuşum gibi hissediyorum kendimi” dedi.

AGC Başkanı Yeni, Tamer Karadağlı’nın çok kitap okuyan biri olduğunu hatırlatınca , Karadağlı, “Şu an ‘Sigarayı Bırakma’ üzerine yazılmış kitabı okuyorum. Bu kitabı okuduktan sonra bende sigara içmemeye karar verdim. Kızıma verdiğim sözü de tutmak istiyorum. Sürekli kitap okuyorum. Ben tarih kitaplarını çok okuyorum. Roman zaman zaman okuyorum. Projelerimizle ilgili kitapla okuyorum. Okumak önemli. ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ diye bir söz vardır. Mümkün olduğunca bilgi sahibi olmamız gerektiğini düşünüyorum. Ancak sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla kitap okuma oranının da azaldığını düşünüyorum. Ama burada bilgi kirliliği de olabiliyor. Doğru kaynaklarla sözünü ettiğimiz bu kitaplara ulaşmak gerekiyor. Kendi alt yapımızı güçlü kılarsak tarihimize sahip çıkarsak bizi hiç kimse yıkamaz. Özellikle tarihimizle ilgili kitapları okumalıyız” diye konuştu

Tamer Karadağlı: “Sadece sektör olarak kaldık”

İnsanın yaş almasının çok güzel bir duygu olduğunu belirten Karadağlı, “Her bir saçın telinin bir hatırası vardır. O yüzden yaş almış olmak çok çok önemli.” dedi.  Mevlüt Yeni ise Karadağlı’ ya film sektörü hakkındaki düşüncelerini sordu. Karadağlı, “Bizde televizyon ve sinema ayrı bir sektör. Televizyon bir ticarethanedir. Rayting aldığınız sürece hikâyeler olmadık yerlere gidebiliyor. Çocuklar Duymasın dizisinin bir kamu görevi yaptığını biliyoruz. Şu anda ki TV dizilerine bakarsak 170 dakikayı buluyor. Bu kadar uzun süreli dizinin bir mesaj verdiği söylenemez. Rayting alabilmek için çarpık ilişkiler, ensest ilişkiler oluşuyor dizilerde. Yapım ve hikâyelere de suç bulmamak gerekiyor. Siz ne sunarsanız o beğeniliyor. Sinema öyle değil. Sinema seyircisinin kaç kişi olduğu belli, ya komedi yapmak zorundasınız, ya da işte romantik komediler. Romantik komediler biraz iş yapabiliyor. Ancak sinema da son zamanlarda gördüğüm adı şanı duyulmamış isimler ile film yapılmaya çalışılıyor. Film tutmayınca da işte tanınmış isimler olmadığından böyle oldu diye geçiştiriliyor. Biz henüz endüstri olamadık. Sadece sektör olarak kaldık. ABD’de sinema endüstrisi diye anılıyor” dedi.
Mevlüt Yeni oyuncuların görev aldıkları projelerdeki kazançlarını ve potansiyellerini sorması üzerine Karadağlı,  “Bazen yakışıklı ve güzel bir kişi dizi ve sinema sanatçısı olabiliyor. Ancak bu her zaman kalıcı olamayabiliyor. Kendine yatırım yapmazsan gerektiği gibi yetiştirip alt yapını sağlam tutabilirsen her bir şekilde iş yapabilirsin. Film yönetir, seslendirme bile yapabilirsin. Fakat şimdi ki gençlerin çoğu oyuncu olmak için değil geçici bir başarı için projelerde görev alıyor. Ben çok çalıştım. Sadece Çocuklar Duymasın ile Tamer Karadağlı, Tamer Karadağlı olmadı. Bunun öncesinde taşları üst üste koyarak buralara geldim”

Çocuklar Duymasın’a ilk teklifinin yanlışlıkla çağrıldığını söyleyen Karadağlı, “Birol Güven senaryoyu yazdıktan sonra kast hazırlığı yapılıyor. Beni birkaç kez aradı. Daha sonra yüz yüze görüşmeye gittim. Kast ayarlamasını yapan Süleyman Abi Ferhunde Hanım ve kızları dizisinin ortanca damadını söylediğini ancak Birol Güven beni yanlışlıkla aradığı ortaya çıktı. Ben daha sonra bu projeyi kabul ettim. Benim bu diziye başlamam böyle oldu” dedi. Karadağlı, Cüneyt Arkın’ı çok yakından takip ettiğini ve sürekli Cüneyt Arkın filmlerini izlediğini belirtti. 
Karadağlı Savaşçı dizisine katılacağının müjdesini verdi
Yeni dizi projesi hakkında açıklamada bulunan Karadağlı, “Savaşçı dizisinde Göktürk Albay olarak rol alacağını söyledi. Dizi setine salgın çıkınca gidemedim. Bu sıkıntı geçince diziye hemen katılacağım” dedi. En çok kızdığı ve sinirlendiği soruya, “Yalana tahammülüm yoktur. Gençliğimde daha çok sinirliydim. Ancak yaş ilerleyince bu fevri halimi bastırdım. Evlat sahibi olunca daha dikkatli olmaya başladım. Her şeye daha yumuşak bakmaya özen gösteriyorum. Çok da fazla sinirlenmiyorum aslında” diye konuştu. 

Tamer Karadağlı ‘taş fırın’ unvanı hakkında: “Hiç alınmıyorum”

Tamer Karadağlı Çocuklar Duymasın dizisi ile ünlenen ‘taş fırın’ ünvanı hakkında, “Bu yakıştırmaya hiç alınmıyorum. Severek oynadığım bir rol. Kendimden de çok şey kattığım bir karakter” açıklamasında bulundu. Karadağlı, “Başarılı işlerin içindeyseniz para kazanıyorsunuz. Ancak para kazanmanın yanında bu kazançları iyi değerlendirmek yatırım yapmanızda çok önemli. Tanıdığım birçok sanatçı popüler olduğu dönemde yatırımını iyi yapamadığı için ilerleyen zamanlarda zor günler yaşadığına tanık olmaktayız.  Popülerlik her zaman devam etmeyebilir. Bu bir bayrak yarışıdır. Zaman geçtikçe biz yaş alıyoruz. Bu bayrağı gençlere teslim etmek gerekiyor. Ne yazık ki herkes aynı kazançları elde edemiyor.  Çocuklar Duymasın projesi bitti. Şimdi alt yapısını ciddi bir şekilde hazırladığımız projemiz için doğru bir kanal bulup orada hayata geçirmeyi arzu ediyoruz. Şimdi sadece buna odaklandık” diye konuştu.

“Şerefimizle yaşlanmak gerekiyor”

Beşiktaşlı olduğunu belirten Karadağlı, kendisini Fenerbahçe formasıyla da görmek istendiği sorusu üzerine, “Seve seve forması giyerim. Ancak ben Beşiktaşlıyım” dedi. Tamer Karadağlı, en mutlu olduğu şeyin, kızının sesini duymak olduğunu belirtti. . Karadağlı, Motor Tutkunu olduğunu tüm motorlarını sattığını ancak yakın zamanda yeni bir motor alacağını belirtti. Karadağlı, Antalyalı işadamı ve motor bayi sahibi olan Hüseyin Acarlıoğlu ile yakın dost olduğunu ifade etti. Karadağlı spor yapmadığını evlere kapandığı bu süreçte yemeği biraz kaçırdığını söyledi. Karadağlı, “Şimdi şerefimizle yaşlanmak gerekiyor. Çok ağır antrenmanlardan uzak duruyorum. Baklava dilimli vücut için de uğraşmıyorum” dedi. Karadağlı’nın İngilizce’nin çeşitli şivelerinde konuşabildiğini hatırlatan Mevlüt Yeni Karadağlı’dan çeşitli yörelerine ait şive konuşmasını rica etti. Karadağlı bu çağrıya İngilizce şive konuşarak karşılık verdi. 
“Mısır’ı görmek istiyorum”
Karadağlı, Mısır’ı görmediğini ve yakın zamanda Nemruta çıkmak istediğini belirtti.  Ana Haber Bülteni sunuculuğu teklifinin gelip gelmediğini soran AGC Başkanı Mevlüt Yeni’nin bu sorusuna Karadağlı, “Herkes kendi işini yapmalı” şeklinde cevap verdi. Karadağlı, “Doğru konuşabilmek, doğru tonlayabilmek adına çok çalışma yaptık. Bunun eğitimi önemli” dedi. Tamer Karadağlı Çocuklar Duymasın dizisinde Haluk tiplemesiyle kendisine Haluk diye seslenenlere asla tepki göstermediğini aksine çok mutlu olduğunu belirtti. 
Oyuncu olmak isteyenlere tavsiye veren Karadağlı, “Resimle, edebiyatla ilgilenmek. Sanat deyince koca bir derya. Yeni sanatçılar da bol bol kitap okumalı. Tiyatroya gitsinler. Film seyretsinler. Kendilerini geliştirmek için yapılması gereken ne varsa onları yapmalıdır genç sanatçılar” diye konuştu. 


 

MYGazete.com Özel

Okan Dilek
Bazı yaygın ve yerel televizyonlarda programcı, yönetici olarak görev yaptı. Yine yaygın ve yerel bazı radyolarda Sabah Haberleri, Sanat Programları ve Haber Müdürlüğü yaptı. Profesyonel olarak Tiyatro’nun her kademesinde görev aldı. Basın Danışmanlığı, Dergi ve Gazete yayıncılığı görevlerinde bulundu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyesidir.
banner32
Son Güncelleme: 13.05.2020 20:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335