banner302

banner265

banner292
banner129

Koronavirüsler zarflı tek zincirli RNA virüsleridir. Bu virüsler insanlarda soğuk algınlığının yaygın nedenidir. Ancak yeni koronavirüs (COVID19) kolay bulaşması, yaygın görülmesi ve altta yatan hastalığı olanlarda mortal seyredebilmesi yüzünden önem kazanmıştır. 
Gebelerde genel popülasyona göre artmış bir duyarlılık bildirilmemiştir. Ancak gebeler hastalıklara karşı normal popülasyona göre daha duyarlıdır. Daha önce görülen SARS ve MERS gibi benzer viral enfeksiyonların gebelerde ölümcül seyrettiği görülmüştür. Bu yüzden gebelerin bu hastalıktan korunma açısından daha dikkatli ve hassas olmaları gerekir. 
COVID-19 teşhisli gebeler hastanelerde içinde perinatoloji birimi, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, anestezi ve yenidoğan uzmanının olduğu multidisipliner bir ekip tarafından takip edilmelidir. Bu gebelerin takip ve doğumları hastanelerde, onlar için özel ayrılmış bir yer ve birimlerde yapılır. 
Koronavirüs nasıl bulaşır?
Bulaşma hapşırma, öksürme, aynı ortamda uzun süre bulunma, kişisel eşyaların ortak kullanımı ve yakın temas ile olur.
Nelere dikkat edilmeli;

•    Sosyal izolasyon ve genel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. 
•    Ellerin sık sık yıkanması istenir. 
•    Tokalaşma ve sarılma gibi yakın temaslardan kaçınılmalıdır.
•    Yurt dışı seyahat planı varsa iptal edilmeli edilemiyor ise sıkı önlemler mutlaka alınmalıdır. 
•    Ortam sık sık havalandırılmalıdır.
•    Havlu gibi kişisel eşyalar ayrılmalı, bol sıvı tüketme, dengeli beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.
 

Şüpheli temas durumunda ne yapılmalıdır?
•    Şüpheli temas durumlarında klinik bir anormallik yoksa 14 gün süre ile evde kalınmalı ve toplu alanlardan uzak durulmalıdır. 
•    Toplu alanlara çıkarken mutlaka maske takılmalıdır. 
•    Eve ziyaretçi kabul edilmemelidir. 
•    Ev halkından mümkün olduğunca ayrı olunmalıdır.
•    Şüpheli olgularda 14 gün dolana değin acil haller dışında rutin gebelik muayeneleri ertelenebilir. 

COVID-19 durumunda doğum nasıl olur?
Doğum şekli konusunda net bir tavsiye bulunmamaktadır. Doğum sırasında annenin ateşi, satürasyonu, solunum sayısı, nabız ve tansiyonu sıkı takip edilmelidir. Ayrıca bebeğin takibi de sıkı olmalıdır. Şimdiye kadar belirlenen COVID-19’u olan gebelerin çoğu sezeryan ile doğurtulmuştur. Vajinal sıvılardan bebeğe virüs geçişinin olduğuna dair bir kanıt henüz yoktur. Bu nedenle doğum şekline anne ve bebeğin durumuna göre karar verilmelidir. 

banner130
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335