Kaan ULU/ ANKARA, (DHA)- CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "FETÖ’nün mahrem yapılanmasını deşifre etmeye ve kalıntılarını devletimizden temizlemeye yönelik operasyonlarımız aralıksız sürüyor. Sadece geçen yıl FETÖ’ye 5 bin 827 operasyon yapıldı. 9 bin 350 şüpheli gözaltına alındı. Yurt dışına kaçan firarilerin ülkemize iadesi ile ilgili olarak Dışişleri ve Adalet bakanlıklarımız çalışmaktadır. Devletimizin kurumlarının nefesi nereye kaçarlarsa kaçsınlar FETÖ’cü alçakların ensesinde olmaya devam edecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölbaşı Polis Akademisi'nde 'Polis Akademisi Mezuniyet Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Polislik mesleğine ilk adımınızı attığınız bu anlamlı günde sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. 2 yıllık zorlu ve yoğun eğitim süreçlerini başarıyla tamamlayan 483’ü kadın, bin 883’ü erkek olmak üzere bugün mezuniyet sevinci yaşayan toplam 2 bin 366 polisimizi yürekten tebrik ediyorum. Dereceye giren öğrencilerimizi ayrıca tebrik ediyorum. Sizlerin her açıdan en donanımlı şekilde yetişmenizi sağlayan hocalarınıza, amirlerinize ve kıymetli ailelerinize ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bugün kendi evlatlarımızın yanı sıra dünyanın 15 farklı ülkesinden toplam 94 misafir öğrencimizi akademiden mezun etmenin heyecanını yaşıyoruz. Polis Amirleri Eğitim Merkezi, PAYEM’de Türkçelerini geliştirme yanında, mesleki eğitimlerini de tamamlayarak mezuniyet hakkı kazanan misafir öğrencilerimize de tebriklerimi iletiyorum. İnşallah bu kardeşlerimiz ülkelerine döndüklerinde akademide aldıkları üst düzey eğitimle kendi vatandaşlarına en iyi şekilde hizmet edeceklerdir" diye konuştu.

‘HER BİRİNİZİN HUKUKA VE KANUNLARA HARFİYEN UYACAĞINIZA İNANIYORUM’

Erdoğan, konuşmasının devamında, “Afrika’dan Türk Cumhuriyetleri’ne, Balkanlar’dan Güney Asya’ya gönül coğrafyamızın 4 bir ucunda görev yapacak siz kardeşlerimin her birine şimdiden başarılar diliyorum. Burada şunu özellikle vurgulamak arzusundayım; yurt dışı ziyaretlerimizde Türkiye mezunlarının sadece bürokraside değil hayatın farklı alanlarında da önemli konumlara geldiğini görüyoruz. Akademiden iş dünyasına, sivil toplumdan siyasete uzanan çok geniş bir yelpazede Türkiye’yi tanıyan, milletimizi seven, insanımızla güçlü bağlara sahip kardeşlerimizin elde ettiği başarılardan biz de iftihar ediyoruz. Her ne kadar son dönemde ülkemizde böyle bir ufuktan rahatsız olan kimi kendini bilmezler türemişse de biz onlara kulak asmıyoruz. 3 kıta 7 iklimde hüküm sürmüş bir cihan imparatorluğunun bakiyesi üzerine kurulan Türkiye gibi bir devleti ırkçı, lümpen faşizmin sığ sularına hapsetmeye kimsenin gücü yetmez. Ülkemizin gönül elçileri kadrosuna katılan bugünkü mezunlarımızın da gayretleri ile inşallah hedeflerimize ulaşacağız. Rabbim, yolunuzu, bahtınızı açık etsin diyorum. Emniyet teşkilatımız saflarına eklenen 2 bin 366 yeni neferle milletimize karşı sorumluluklarını çok daha etkin bir şekilde yerine getirecektir. Bu çatı altında eğitim hayatınız boyunca edindiğimiz nitelikler, disiplin ve prensipler, görevlerinizi yerine getirirken sizlere rehberlik edecektir. Vebali ağır olduğu kadar mesuliyeti de yüksek bir mesleği icra ederken her birinizin hukuka ve kanunlara harfiyen uyacağınıza inanıyorum’’ ifadelerini kullandı.

‘KAMU GÖREVLİLERİ HANGİ KONUMDA OLURSA OLSUN ANAYASA VE YASALARLA MUKAYETTİR’

Hukukun dışına çıkılarak devlete hizmet edilmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kanunun arkasından dolanarak toplumda düzen sağlanmaz. Kamu görevlileri hangi konumda olursa olsun Anayasa ve yasalarla mukayyettir. Görev ve yetkileri mevzuatla sınırlandırılmıştır. Bunun istisnası yoktur ve olamaz. Vatandaşımız kolluk kuvvetlerine baktığında sadece kamu otoritesinin müessir gücünü değil aynı zamanda hukuk devletini de görmek ister. Geçmişte ülkemiz kendini hukukun ve yasaların üstünde gören bürokratik vesayetten çok çekmiştir. Devletin güvenliği öne sürülerek, ‘hukukun üstünlüğü’ ilkesi çiğnenmiş, milli irade yok sayılmış Anayasa askıya alınmış, milletimizin özgürlük alanları daraltılmıştır. Sonuçta ne güvenlik tam manasıyla sağlanmış ne de terörle mücadelede arzu edilen neticeye ulaşılabilmiştir. Biz bu dönemi ‘Türkiye’nin Kayıp Yılları’ olarak değerlendiriyoruz. 2002 tarihinden itibaren hayata geçirdiğimiz reformlarla güvenliği, hukuk ve demokrasinin tam karşısında konumlandırılan zihniyete son verdik. Güvenlikle özgürlük arasındaki hassas dengeyi koruyarak devletimizin güvenliğini ve milletimizin huzurunu temin etmeye çalıştık. Bugün de aynı ilkeyi titizlikle gözetiyoruz. Hem güvenliğimizi sağlıyor hem de bunu hukuk devletinin çizdiği hudutlar dahilinde demokrasiden ödün vermeden hak ve hürriyetlere sahip çıkarak gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Sizlerden de göreviniz gereği kanunları uygularken daima bu hassasiyette hareket etmenizi istiyorum. Milletimizin de sizden beklentisi bu yöndedir. Çalışma prensibimiz gayet açıktır. Vatandaşın canına, malına, namusuna, özgürlüklerine ve güvenliğine kasteden alçaklara karşı asla müsamahakar davranmayacaksınız."

‘İNSANIMIZA KARŞI DA MÜŞFİK OLACAKSINIZ’

Erdoğan, kolluk kuvvetleri ile halk arasındaki ilişkiye de dikkati çekerek, "Suç işleyerek sınırı aşan her kim olursa olsun yakalayıp yargıya teslim ederek hak ettiği cezayı almasını temin edeceksiniz. Hukukun dışına çıkanlara nasıl nefes aldırmıyorsanız insanımıza karşı da müşfik olacak, görevinizi yaparken ölçüyü kaçırmayacaksınız. Şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayınız; kolluk kuvvetlerinin halka yaklaşımı, devletin vatandaşıyla kurduğu bağın niteliğini ortaya koyan bir ayna gibidir. Bunun için polisimiz zehir tacirlerinin, suç örgütlerinin, çetelerin, şehir eşkıyalarının, emperyalistlerin uşaklığını yapan teröristlerin kabusu haline gelirken, halkımızın da güven ve huzur kaynağı olmak zorundadır. Türk Polisine yakışır bir şekilde sorumluluklarınızı hakkaniyete ve adalete uygun olarak yerine getireceğinizden hiçbir şüphe duymuyorum. Rabbim ‘sizleri her türlü kazadan, beladan, saldırıdan muhafaza buyursun’ diyorum. Bu vesileyle bir kez daha 81 vilayetimizin tamamında asayişi, güvenliği, huzuru temin etmek için fedakarca görev yapan tüm polislerimize teşekkür ediyorum. Kahraman şehitlerimize rahmet anıyor, gazilerimizden hayatta olanlara sağlık ve afiyet temenni ediyorum” diye konuştu.

Bakan Bayraktar: Gabar'da petrol üretimi 45 bin varile yükseldi/ Fotoğraflar Bakan Bayraktar: Gabar'da petrol üretimi 45 bin varile yükseldi/ Fotoğraflar

‘DEVLETİMİZİN NEFESİ FETÖCÜ ALÇAKLARIN ENSESİNDE OLMAYA DEVAM EDECEKTİR’

Erdoğan, Türkiye’nin gerek stratejik-coğrafi konumu gerekse iddiaları ve savunduğu değerleri itibari ile asimetrik tehditlerle yüzleşen bir ülke olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tüm suçlara ve tehditlere karşı teyakkuz halinde olmak, tedbir geliştirmek, proaktif bir anlayışla mücadele etmek gibi mecburiyetimiz bulunuyor. Bölücü terör örgütüne karşı yürüttüğümüz mücadelede artık 40 yılı geride bırakmak üzereyiz. Maddi ve manevi olarak çok ağır bedeller ödediğimiz bu mücadelede son yıllarda tarihi kazanımlar elde ettik. Askerimizin, polisimizin jandarmamızın, istihbaratçılarımızın ve güvenlik korucularımızın muazzam çabalarıyla terör örgütünü özellikle sınırlarımız içerisinde kıpırdayamaz hale getirdik. İnsansız hava araçlarımız ve yerli-milli imkanlarla ürettiğimiz modern silahlarımızın katkısıyla eli kanlı canilere nefes aldırmıyoruz. Burada bazı rakamları sizlerle ve vatandaşlarımızla paylaşmak isterim; sadece son bir yılda PKK-KCK‘ya yönelik 4 bin 877’si şehir, 29 bin 918’i kırsalda olmak üzere 34 bin 765 operasyon yapıldı. Bu operasyonlarda 7’si kırmızı, 1’i yeşil, 15’i turuncu, 34’ü gri kategoride olmak üzere toplam bin 45 terörist etkisiz hale getirildi. Bölücü terör örgütüne katılımlar her geçen gün azalıyor. Bir dönem binlerle ifade edilen sayılar bugün 10’lu-20’li rakamları ancak buluyor. Aynı şekilde FETÖ, DEAŞ ve sol terör örgütlerinin de tepesine biniyoruz. FETÖ’nün mahrem yapılanmasını deşifre etmeye ve kalıntılarını devletimizden temizlemeye yönelik operasyonlarımız aralıksız sürüyor. Sadece geçen yıl FETÖ’ye 5 bin 827 operasyon yapıldı. 9 bin 350 şüpheli gözaltına alındı. Yurt dışına kaçan firarilerin ülkemize iadesi ile ilgili olarak Dışişleri ve Adalet bakanlıklarımız çalışmaktadır. Devletimizin kurumlarının nefesi nereye kaçarlarsa katsınlar FETÖ’cü alçakların ensesinde olmaya devam edecektir."

‘TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZ TERÖRLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATMAKTADIR’

Erdoğan, organize suç örgütlerine karşı son 1 yılda elde edilen başarıları milletin takdirle takip etmekte olduğunu ifade ederek, “Emniyet ve istihbarat teşkilatımız tarafından yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası olmak üzere toplamda 603 çete çökertilmiştir. Zehir tacirleri hedefe koyduğumuz bir diğer mülefvez yapıdır. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında 47 bin 650 operasyon düzenlenmiş yaklaşık 34 bin kişi tutuklanmıştır. Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığıyla mücadelede son 1 yılda önemli mesafe kat ettik. Operasyonlar neticesinde 12 bin 500 kişi gözaltına alınmış, bunların 4 bin 500’ü tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Sınır dışı edilenlerin sayısı ise 149 bine ulaştı. Asayiş bakımından son 1 yılda her 100 olaydan 93’ü aydınlatıldı. Birileri ısrarla görmek istemese de kimsenin yaptığı yanına kar kalmıyor. Kolluk kuvvetlerimiz asayişi, huzuru güvenliği, temin etmek için gerçekten büyük bir fedakarlıkla çalışıyor. Bu tablo İçişleri Bakanlığımızın yeni kabine dönemindeki karnesidir. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz (TSK) de terör örgütleri ve düzensiz göçle mücadelede önemli başarılara imza atmaktadır. Askerlerimizin operasyonlarıyla hudutlarımızda yaklaşık 168 bin yasa dışı geçiş engellenmiş ve 13 bin 691 düzensiz göçmen yakalanmıştır. Terörle mücadele kapsamında ise bin 473’ü Suriye’de, bin 52’si Irak’ta olmak üzere Toplam 2 bin 525 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Teröristlerin yuvalandığı 3 bin 158 mağara, sığınak, barınak ve depo imha edilmiştir. İnşallah yaz ayları boyunca çok daha kararlı ve sonuç alıcı operasyonlar gerçekleştireceğiz’’ dedi.

'HERHANGİ BİR GRUBUN DEĞİL TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN POLİSİSİNİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mezun olan polislere seslenerek, “Sevgili polis arkadaşlarım, tüm başarıların bize gösterdiği gerçek şudur; güvenlik birimlerimiz, FETÖ’den ve vesayet odaklarından temizlendikçe terör ve suç örgütlerine karşı başarılarınız da katlanarak artıyor. Her kurum, kendi asli vazifesine odaklandığında devletimizin gücüyle birlikte vatandaş nazarındaki itibarı da yükselmektedir. Bundan geriye gidiş kesinlikle olmayacaktır. Eski Türkiye’nin kötü alışkanlıklarının güvenlik birimlerimiz dahil hiçbir devlet kurumunda tekrar nüksetmesine izin vermeyeceğiz. Ne yapıyorsak hukuk içinde yapacağız. Demokrasinin çizdiği sınırlar içinde yapacağız, hukuk devletinden asla ve asla sapmayacağız. Şunu lütfen unutmayınız; sizler herhangi bir grubun, hizbin, ideolojinin değil Türkiye Cumhuriyeti Devletinin polisisiniz. Sizler bu milletin bağrından çıkmış, gerektiğinde vatan ve millet için can vermeye hazır birer nefersiniz. Sizler güvenliğimizin olduğu kadar demokrasi ve ekonomideki kalkınma hamlelerimizin de teminatısınız. Vatandaşın sıkıntılarını, dertlerini, isteklerini ilk elden gören kesimlerin en başında yine polislerimiz geliyor, sizler geliyorsunuz. Kamu otoritesi adına hareket eden kanun adamlarının görevlerini icra ederken herkesten daha fazla dikkatli olması beklenir. Sizlerin de bu beklentilerin bilinciyle davranacağınıza inanıyorum. ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ diyerek sloganlaştırdığımız ilkeler hepimizin rehberidir, kırmızı çizgisidir. Sizlerden bu 4 umdeye her zaman sadık kalmanızı bekliyorum” diye konuştu. (DHA)

Kaynak: dha