banner234


banner265
banner228
30 Aralık 2019 Pazartesi 15:11
Girne Amerikan Üniversitesi 2019 yılını değerlendirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk üniversitesi  Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 35’inci kuruluş yıldönümünü kutladı.

Üniversite yetkilileri, otuz beş yıllık süreci, 50’inci Yıl Perspektifi adı verilen bir yol haritası ile geliştirmeyi hedefliyor.

Kurucu Rektör Serhat Akpınar başkanlığında yurt içinde ve dışında gerçekleştirilen toplantıların sonuç bildirgelerinde, bölgesel ve küresel strateji oluşturmanın yanında;  Uluslararası akademiler arasında, GAÜ’nün 50’inci yılında ve ötesinde de bölgenin en güçlü temsilcisi olarak kalabilmesine yönelik formüllerin çeşitlendirileceği de duyuruldu.

Söz konusu ifadeler, GAÜ Başkanlık Ofisi aracılığıyla yeni yıl öncesi yapılan yazılı açıklamada yer aldı.

İçerikte, 35 yıldır bu sürece destek veren herkese teşekkür edildi. Başlangıçtan bu yana içtenlikle ve fedakarlıklarla katedilen zorlu yolculuğun sonuçlarından biri olan: Doğu Akdeniz Bölgesi’nde  gerçek bir yüksek öğretim yapılanmasının ilk taşının konulmasından duyulan gurur paylaşılırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “şimdilik” uluslararası akrediteye sahip tek alanının oluşabilmesinde, GAÜ’nün yıllar önce tek başına açtığı ilk kanalın “mücevherleşmiş” niteliğine de dikkat çekildi. 

Bu özel niteliğin, zaman içinde ulusal değer yanında bilimsel, kültürel ve ekonomik varlıklar haline getirilmesi aşamalarının zora sokularak, engellenerek hatta sabote edilerek yok edilmeye çalışıldığı günlerden; Bugünlerde zoraki övgüler eşliğinde Kıbrıs Adası’nda yüksek öğretimin kısa tarihini anlatmayı kendine görev edinmiş bir kısım çevrelerin sahte ya da kasıt içeren yorumları ile bezenmiş dönem özelliklerine eriştiği de  kaydedildi. 

GAÜ Başkanlık Ofisi tarafından yayımlanan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Toplumumuzun bilgilerine saygılarımızla sunmak isteriz ki; 

Girne Amerikan Üniversitesi, GAÜ Okullar Grubu ve Stratejik Ortaklarımız ile 2020 yılında da; Ülkemizin, ait olduğumuz yeryüzünün bizden beklediklerini kuşkusuz yerine getireceğiz. 
Halkımızın, devletimizin ve elbette ülkemizin hareket kabiliyetini; Tıpkı insan vücudunun hareket sisteminin yapı taşlarının yani tabir uygunsa, kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri arasındaki en güçlü proteini olan ‘kollajen ustalığı’ ile artıracağız. Bu sene de, en iyi ‘kollajen bileşikleri’ne ulaşmak için çabalayacağız.

Geçtiğimiz yıl içinde elde edilen  ulusal ve uluslararası başarı imgelerini, bu vesile ile sembolik başlıklar olarak telaffuz edersek; 

Bu yıl önceki dönemlerde olduğu gibi; Kurucu Rektörümüz Sayın Serhat Akpınar’ın BM 2020 Liderler Toplantısı’na katılacak olması, KKTC’nin ‘Gezici Büyükelçisi’ ünvanı taşıması yanında Avrupa Diplomatlar Birliği Kıbrıs Başkanı olarak Sn. Akpınar’ın şahsındaki ‘Climate Action Summit’ BM New York Toplantısı’ndaki temsiliyetimiz, ‘Karbon Ayak İzi Sıfırlama’ taahütümüz, Akademik yıl temamız olan ‘Okyanuslar’ katmanındaki küresel çabamızı takdirinize sunuyoruz.

Çeşitli ülkelerdeki jenerik kampüslerimize, yeni  kardeş kampüsler yola çıkıyor. Öğrencilerimiz ve GAÜ Elçileri ile gerçekleşen ‘Afrika Misyonu’ dahilinde Orta Afrika Cumhuriyeti ve özellikle Nijerya’da başlatılan  ‘Cross Borders’ açılımı doğrultusundaki 12+2 devlet üniversitesi ile entegre oluyoruz. 

Kongo Cumhuriyeti, Kongo DC, Fildişi Sahili gibi 14 diğer Afrika Ülkesi ve üniversitelerini kapsayan stratejik çözüm ortaklığı hatları, yanı başımızdaki Orta Doğu’da; Ürdün, Lübnan ve Filistin’e yönelik kapasitenin daha yukarı çekilebilmesi çalışmalarının artık sonuca ulaşmasından sonra hedef,  Körfez ve Kuzey Afrika ülkeleri olacak. ‘Yüksek Öğretim Geliştirme Projesi” olarak ta adlandırdığımız yapılanma eşiğinde ‘ ipek yolu rönesansı’ hayalimiz gerçeğe dönüşecektir.

Üniversite olarak devletlerle iş birliği ve proje ortaklıklarının; özellikle yönetim teknolojileri, sağlık alanındaki ortak proje çalışmaları, mühendislik, sektör eğitimleri, yapay zeka entegrasyon ve yazılım araştırmaları, elbette ‘Endüstri 4.0’ konusunda, GAÜ Fakülteleri ve bağlı öğretim üyeleri ile yeni bir inovasyon dönemine adım atıyoruz.

Sosyal sorumluluk projeleri ile öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz  göz doldurdu, kalplere dokundu, devam edeceğiz. Bireysel ve takım sporlarında, ‘GAÜ forması’ parlaklığını hiç yitirmedi. Spor akademimiz, artık bir uluslararası referanstır. Havacılık, denizcilikteki iddialı duruşumuz yerli yerine daha çok oturacaktır.

Orta eğitim markamız olan GAU American College, artık Türkiye’de Girne Koleji adıyla, eğitimin sınırları üzerine yenilikçi bir manifesto ile farkını ortaya koyacaktır.

On sekizbin öğrencimiz ile can verdiğimiz Girne’nin belkemiğiyiz. Bu öğrencilerimiz,  uluslararası üniversite sıralamalarının dikkate alınan en önemli referanslarından biri olan, Fransa merkezli ‘Eduniversal Best Ranking Top 2019’ değerlendirme sonuçlarına göre; özellikle sağlık yönetimi alanında Türkiye'deki en başarılı üniversiteler kategorisinde  yer alan tek isim olan GAÜ öğrencisidir. 

Dünya sıralamasında ise 95'inci sıraya yerleşen diğer yandan; Örneğin, bir KKTC Üniversitesi olarak, Ortadoğu ve Orta Asya'daki 'Ekonomi Yüksek Eğitimi' dalında da Türkiye'nin en iyi 5 üniversitesi arasına girme başarısını gösteren “GAÜ’nün Öğrencileri”dir.

Bu değerlerin oluşmasında katkıları, çabaları bulunan tüm akademik heyetimizi de huzurunuzda tebrik ediyoruz.

Ülkemizde; Yüksek eğitimin kısa tarihinin yazımı bizimle başladı. Uzun tarih , arayış ve inovasyon ile mümkün olacak, farkındayız. 
‘Yaratıcı yazarlık’taki tecrübemize güveniyoruz. 

Yeni yılın, ülkemizde, iyilikler ve başarılar ile anılmasını arzu ediyor, toplumumuzun tüm fertleri gibi, kurumsal ve akademik yaşamımızın her köşesinde yer alan tüm bireylerimizi aileleri ile birlikte kutluyor, sağlık ve huzur diliyoruz.”  

Kaynak: Kıbrıs postası 

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner279

banner275