banner302


banner292
banner129

Ne kadar insan eylemi varsa, o kadar özgürlük vardır. Maalesef Anayasamız kaleme alınırken bu özgürlükten çok sınırlı bir kısmına yer verilmiştir. İşte, sigara içme özgürlüğü de, Anayasada ayrıca düzenlenme şansına kavuşamayan sınırsız sayıdaki maddelerden biridir.
Dostlar; sınırsız özgürlük, belki hayal aleminde yaşanabilir, fakat bunun sosyal çevre içinde gerçekleşmesi imkansızdır. Toplumsal yaşamın sürekliliğini sağlayabilmek için özgürlüklerin sınırlandırılması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Kaldı ki özgürlüklerin sınırlandırılması, toplum yaşamı bakımından gerekli olduğu gibi bireylerin kendi menfaatleri için de gereklidir. Bu nedenle, sigara içme özgürlüğünün de düzenlenmesi, sınırlarının nereye kadar uzanıp nerede bittiğinin ve bu özgürlüğün kullanılması yollarının gösterilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Kolunuzu sallama özgürlüğünüz başkalarının burnunun başladığı yerde biter değil mi? Bitmeli. Kanaatimce, sigara içme özgürlüğünü sınırlandıran bir yasada amacın başkalarının sağlığını korumak olduğu vurgulanmalı ve yasağın kapsamı ve ölçütleri tam olarak belirlenmelidir.

Özel araçta sigara içme yasağı Sayın Cumhurbaşkanı’nın dillendirmesiyle  gündeme gelmişse de işin aslı öyle değil. 24 Mayıs 2013 tarihinde Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanununun  C maddesinde değişikliğe gidilerek 24/5/2013-6487/26 maddesi.’’ Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere’’  … diyerek daha da genişletildi. Üzerinden tam 6 sene geçen bir yasanın yürürlüğe sokulması için Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatının beklenmesi kadar büyük bir yanlış olamaz .
 Bir kanun varsa uygulanması için talimat beklenmesi  hukuk devletinde kabul edilmemelidir. 

Açıklama ardından yurt genelinde dört bir yanda ‘’dumansız araç uygulaması’’ yapıldı ve binlerce sürücüye para cezası yağdı. Özel araçta sigara yasağı kapsamında polis bir günde 5 bin 63 sürücüye 774 bin 639 lira ceza kesti. Bu cezalara itiraz yolu tabi ki var.153 TL sigara cezası verilen vatandaşlar iptali için ilgili sulh ceza hakimliğine itiraz edebilirler ( Yasa açık ve yasak sadece sürücü için ) .Kısaca sürücü dışındaki yolcuların sigara içmesine ceza verilmesi hukuki değildi. Velhasıl ; kırk beş yıllık yaşamımda öğrendiğim bir şey varsa o da her yasağın kanuni olsa da hukuki bir nitelik taşımadığıdır.

 İlimizde yakın bir vakitte ‘’ hayatıma kastım yok kaskım var ‘’ ve yine yurt genelinde yapılan ‘’yaya önceliği ’’ gibi sadece sürpriz yapılarak belli periyodlarda yapılan uygulamalarda ceza kesilen insanlarımız o günlere mahsus uygulamaya ayak uyduruyor sonrasında her şey eskisi gibi olmaya devam ediyor.

 Toplumun kask ,yaya ,sigara gibi durumlarda ve de Trafik hususunda diğer insanlara karşı saygı duymada doğru yolu bulma  konusunda pek mümkün görünmeyen kronikleşen bir döngüsü var ne yazık ki . 

Kurtuluşumuz pek mümkün değil anlayacağınız. Trafik konusunda mutluluk oranımız belli. Ne yazık ki bizler trafikte mutsuzluk ve huzursuzluğu yaşam biçimimiz haline getirmeye çabalıyoruz. 
Ama ben yine de bu tuhaf olan devlet-vatandaş döngüsünün doğru yönde kalıcılığı için dua ediyorum. 

Araç sürerken bütün dikkatinizi yola vermeniz gerektiği bilinmelidir, dikkatinizi dağıtacak sigara yakma faslı, külünün camdan dışarıya dökülmesi, ateşinin araç içine düşme olasılığı nedeniyle kazalara davetiye çıkartılabilir öncelikle. İçimi biten sigaraların araç dışına atılıyor olması orman yangılarının ilk nedenlerinden birisi mesela. Leş gibi kokan bir araç sizlere de yakışmaz. 
Zaten bilinçli ve malının kıymetini bilen bir insan kendi arabasında sigara içirtmez . Gelin hep beraber araçta dumansız hava sahasına uyalım.
                                                                              
 

                                           

banner130
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242