Deniz Kayadelen Dünyanın limitlerini aştı

Everest'in 6400 metresinde 3 derecelik suya girdi ve 5 dakika kalarak Guiness rekorlar kitabına adını yazdırdı

İSTANBUL, (DHA) - Türk bayrağını Everest'in tepesinde dalgalandırmak için 25 gün önce yola çıkan Deniz Kayadelen, 6400 metre yükseklikte ve -20 derecelik havada 5 dakika suda kalarak Guiness rekorlar kitabına girdi.

Bakırköy Ataspor Kulübü sporcusu Deniz Kayadelen bir çok soğuk su şampiyonluklarının ardından Everest'te suya girmeye karar verdi. 25 gün süren yolculukla 8.848 metre yükseklikteki Everest'in 6400 metresine ulaşan Deniz Kayadelen, burada rekor denemesi yaptı. -20 derece havada 3 derecelik suya giren ve 5 dakika kalarak bir dünya rekoruna daha imza atan Kayadelen, Türk Bayrağı'nı dünyanın tepesinde dalgalandırdı.

Michy Batshuayi ve Dries Mertens, Belçika'nın EURO 2024 kadrosuna çağrılmadı Michy Batshuayi ve Dries Mertens, Belçika'nın EURO 2024 kadrosuna çağrılmadı

Deniz Kayadelen yaşadığı gururu "Bedenimin bittiği yerde kalbimle mücadele ettim. Bu etkinlikte Türkiye'yi ve Avrupa'yı temsil eden tek kişi olarak kulübüm Ataspor Kulübü'ne ve tüm Türkiye'ye sevgi ve selamlarımı iletiyorum" sözleriyle anlattı.

Bakırköy Ataspor Kulübü Yöneticisi Tuğba Sezen ise "Deniz Kayadelen denizlerden sonra dağları da aşarak Türk Bayrağı'nı dünyanın tepesinde dalgalandırdı. Onunla ne kadar gurur duysak azdır" dedi.