banner302

banner265

banner292
banner129

2016 yılı bütçesinde vergi gelirlerimiz yaklaşık 529 Milyar, giderlerimiz 570 Milyar, bütçe açığı ise yaklaşık 30 Milyar lira ve her yıl artıyor.

Ben, hem vergi yükünü azaltacak, hem ilave 70 Milyar lira yıllık hazine geliri sağlayacak vergi reformu hazırladım desem, tabi ki ilk etapta inanmayacağınız için, inanılır olabilmek adına daha önce gerçekleştirdiğim e-posta kayıtlarıyla ispatlı üç dört girişimimin sonucunu açıklama ihtiyacı duydum.

Hatırlarsınız; Maliye Bakanlığı İngiltere’de yaptığı çalışma sonrasında Katma Değer Vergisi reformu hazırlayarak, en önemli maddesi olarak lanse edilen devreden Katma Değer Vergisi’nin iadesini aylarca yazılı ve görsel basında ilan ettikten sonra meclise sunmuştu.

Bu düzenlemeye hiçbir kesimden tepki gelmediği gibi birçok kesim, kendisine düşen garantili payı düşleyerek, elini hata ayaklarını ovuşturmaya başladı.

Oysa, dürüst mükellefler dışında, büyük çapta bir kesim için devreden K.D.V (Hayali stok, sahte fatura, belgesiz satış tahsilatı, muhasebe hilesi, devir KDV yüksek firmaları devralma, birleşme, yetersiz denetim mekanizmalarının mevcudiyetinin avantajları, yasal düzenlemelerdeki boşluklar vs.)  gibi yöntemlerle oluşuyor ve sunulan tasarını bu maddesinin gerçekleşmesi halinde, vergi sistemini çökerteceği gibi, uygulanması dahi mümkün değildi.

Peki ben ne yaptım?

“Önce ar-ge sorumlusu bir milletvekili ile telefon görüşmesi yaptım, isteği üzerine gerekçelerimi verdiği e-posta adresine gönderdim. Aradan bir hafta geçmeden kanun maddesi meclisten geri çekildi.

Bu kadar hazırlık sonrası meclise sevk edilen bir reform tasarısı veya en önemli bir maddesinin meclisten geri çekildiğine şahit oldunuz mu acaba. Ben hatırlamıyorum.”

“Hani üniversite hastanelerinin birikmiş borçları vardı. Tüm detayları ile hazırladığım ve ilgilisine resmi olarak verdiğim raporumda önerdiği yöntem mecliste kanunlaştı. Raporumda, üstlenilen borcun oldukça gerçekçi geri ödeme çözüm önerilerim de yer alıyor. İsteyen olursa onu da sunabilirim.”

“Halkın, resmi kurumlarda çalışanların hiyerarşik yapısında yer almadığı görüşümü ve kurumlara yazılan dilekçelerde vatandaşın “arz ederim” şeklinde hitap etmesine gerek olmadığı hususundaki önerim, değiştirilen yönetmelikte yer aldı.”

“Pedagojik formasyon uygulamasında olması gereken yönteme ilişkin önerim % 90 oranında uygulandı.”

Şimdi, inanacağınızı düşünüyorum ve Petrol geliri bizden az olan Fransa ve Almanya gibi neden olmayalım, o ülkeler sanayileşmiş olabilir, biz de yapabiliriz düşüncesiyle hazırladığım 43 ayrı projem içinde yer alan “dahilde alınan” Katma Değer Vergisi Reform çalışmamın ana hatlarını özetleyebilirim.

Hazırladığım reform önerisinde 2016 yılı resmi verilerini kullanarak; Sistemdeki kontrol edilemeyen riskleri (kara delikleri) belirledim. İç etme yöntemleri olan indirim ve iadeyi kaldırdım. Sadece nihai tüketim ve nihai sayılan aşamada vergileme yöntemiyle doğrudan hazineye intikal sistemi oluşturdum. İstisna ve muafiyetleri sadeleştirdim, Hatta, vatandaşın vergi yükümü hafifletmek amacıyla vergi oranını dahi aşağıya çektim. Mevcut devreden K.D.Vergilerinin 5-10 yılda eşit oranda gider yazılması yöntemi ve hapis cezası içermeyen özel ceza yöntemi oluşturdum.

Hesaplamalarımı; Kredi kartı hasılatı ve ayrıntılı harcama oranları, inşaat yatırımları toplamı, Özel sektör ve kamu sermaye yatırımları, Yurt İçi Gayri Safi Milli Hasıla verileriyle ayrı ayrı test ettim. Emin oldum.

Hazırladığım reform; Kolay uygulanabilir, merkezden denetlenebilir, otomatik kontrol mekanizmaları sayesinde, ithalatı azaltıcı, doğrudan milli üretimin artmasına katkı sunuyor. İhracatı arttırıyor ve sahte faturacılık yüzde 90-95 azalıyor. Çünkü sahte faturaya ihtiyaç kalmıyor. Diğer reform önerilerimi de destekliyor.

Önemli bir kısmı yabancı tatil cennetlerinde gayrimenkule dönüşen, hesapladığım ilave 70 Milyar lira hazine geliri, ülkemin tüm ekonomik sorunlarını çözecek büyüklükte ve bütçe açığı sorunumuz kalmıyor.

Çalışmalarımı ayrıntılarıyla birlikte her platformda sunmaya hazırım.

banner130
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali İhsan Topraklı 2018-12-04 23:59:46

Cevdet bey, sevgili kardeşim, şu bizim 3600 ek gösterge işine de bir el atıversen. Dikkate alırlarsa bizleri çok mutlu edersin.

Avatar
Kadiriye TAŞRALI 2018-12-06 12:31:21

Kara deliklerle mücadelede yolunuz açık olsun üstadım. Reformların yetkili masalara gelene kadar etkili büroktları ziyaret etmesi gerekiyor. Etkili bürokratla da kara delik bekçisi. Ama elbet bir yolu bulunacak ve istediğimiz sonuç alınacaktır.

Avatar
İsmail YAĞMUR 2018-12-10 09:34:05

Halkın, resmi kurumlarda çalışanların hiyerarşik yapısında yer almadığı görüşümü ve kurumlara yazılan dilekçelerde vatandaşın arz ederim” şeklinde hitap etmesine gerek olmadığı hususundaki önerim, değiştirilen yönetmelikte yer aldı.”

şeklinde bir çalışma yapıldığınızı belirttiniz. Bunu önerinizi biraz açınız. Yönetmeliğin tarih sayısını veriniz. ve Bir Örnek dilekçeyle şekillendiriniz. Böylece Toplumuda aydınlatmış olursunuz. Hayırlı çalışmalar.

banner324

banner174

banner242

banner335