Cumhurbaşkanı Aliyev, Şuşa'daki 2. Küresel Medya Forumuna katıldı Cumhurbaşkanı Aliyev, Şuşa'daki 2. Küresel Medya Forumuna katıldı

BELÇİKA, (DHA)- Ticaret Bakanı Ömer Bolat, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile görüştü.

Bakan Bolat, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugün, Brüksel’de Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile birlikte Türkiye’den ve AB’den çok sayıda iş dünyası kuruluşlarının başkanlarının katılımları ile AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu kapsamındaki İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısını gerçekleştirdik. Öğleden sonra ise hükumetler arası görüşmelerimizi başlatacağız. Toplantıda iş dünyalarımızın Gümrük Birliğimizin işleyişini, ikili ticaretteki mevcut durum ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi adına başta Gümrük Birliği'nin modernizasyonu olmak üzere iş dünyasının beklentilerini ve önerilerini etraflıca değerlendirdik. AB ve Türkiye ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesinin ve Gümrük Birliğinin modernizasyonunun hem Türkiye’nin hem de AB’nin ortak çıkarına olduğu hususunda iş dünyalarımızın mutabık olduğunu gördüğümüz toplantıda, atılacak ortak adımların AB'nin ve Türkiye'nin küresel değer zincirlerindeki rekabet gücünün yükseltilmesine önemli katkılar sağlayacağı konusunda görüş birliğine vardık. Bu bağlamda, en önemli ticaret partnerimiz konumundaki AB ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizin daha da derinleşmesi ve farklı alanlara genişletilerek güçlendirilmesi noktasında çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: dha